İpuçları

Joomla! Web Sitenizi PHP 7 Kullanmak İçin Güncelleme

Joomla! Web Sitenizi PHP 7 Kullanmak İçin Güncelleme

Joomla! projesi bildiğiniz gibi, Joomla! 3.5 sürümü ile birlikte PHP 7'yi desteklemeye başlamıştı. PHP 7 web sitenizi PHP 5'e göre iki kat daha hızlı çalıştıran ve % 50 daha iyi bir bellek tüketimi sağlayan bir performans geliştirmesine sahip.

PHP 7 bununlada kalmayıp, ayrıca daha güvenlidir. PHP 7, şimdiye kadar ki en hızlı PHP sürümüdür. PHP sürümünü 7 olarak değiştirmek, Joomla! sitenizin % 50 daha hızlı çalışmasını sağlayabilir, şuan da kullanmış olduğunuz Joomla! 3.5 ve üzeri sürümleri PHP 7 sürümü ile kullanmak için gerekli hazırlıkları ve güncellemeyi yapmalısınız.

Ayrıca unutmamak gerek ki, yakın zaman içinde çıkacak olan Joomla! 4 sürümü minumum PHP 7'yi destekleyecektir. Bu sebeple, Joomla! gelecek yıl Joomla! 4 beklentisiyle PHP 7'ye yükseltme zorunluluğu konusunda farkındalık yaratmak istiyor..

PHP Nedir ?

PHP Web Tabanlı, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Eskiden Personal Home Page (PHP) yani "Kişisel Anasayfa" iken şimdilerde PHP: Hypertext Preprocessor olarak kullanıma devam edilmektedir. PHP, dinamik, kendi kendine yönetilebilir web siteleri yapılmasını sağlar. İlk olarak 1995'te aslen Danimarkalı ancak Kanada da yaşayan bir yazılımcı Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan PHP'nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürdürülmektedir.

Kaynak: Mediaclick.com.tr

Kullanıcılar sık sık yeni bir PHP sürümüne yükseltme hakkında araştırmalar yaparak ve çeşitli platformlar da sorular sormaktadır. Bu yüzden kısa bir açıklama ile kullanıcıları bu konu da bilgilendirmemiz gerektiğini düşündük.

Bu yazımızda, Joomla! 'nın PHP ile nasıl etkileşime girdiğini ve Joomla! web sitelerinizin PHP 7'ye nasıl güncelleneceğini açıklayacağız. Başlangıç ​​düzeyinde yazılmış ve çok fazla teknik jargonun içine girmiyor, bu süreci anlamaya yetecek kadar.

PHP ve PHP 7 İle İlgili Yazılar

Web sitemizde sizler için daha önceden PHP ve PHP 7 ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazılara aşağıdaki bağlantıları kullanarak göz atabilirsiniz.

Joomla! ve PHP

PHP bir sunucu tarafı programlama dilidir. Yakın zamana kadar Javascript sadece tarayıcıda yayınlandı. Bu yüzden sunucuda PHP gibi programlama dillerinin kullanılması gerekiyordu. Joomla! 'da PHP kullanımı, Joomla! 'nın geliştiricilerinin dinamik olarak HTML üretmesine, bir veritabanıyla etkileşime girmesine ve diğer karmaşık işlemleri gerçekleştirmesine izin verdi.

Ancak Joomla!, PHP ile birlikte gelmiyor. PHP kullanır, ancak yüklemez. Bunun yerine, PHP sunucuya kurulur, genellikle barındırma şirketleri tarafından çalıştırılır. Bu yüzden Joomla!, PHP isteklerini kuran ve işleyen bir sunucu ortamına bağlıdır.

1. Adım - Joomla! 3.9'a Güncelleme

Joomla! 'nın bazı eski sürümleri (Joomla! 3.5'ten önceki) PHP 7'yi desteklememektedir. Ancak, Joomla! 'nın yeni sürümleri PHP 7 ile yerleşik bir uyumluluğa sahiptir. Dolayısıyla, bunu kullanmak için ilk önce web sitenizi en son sürüme Joomla! 3.9'a güncellemelisiniz.

2. Adım - Eklentileri Güncelleme

Joomla! versiyonunuzu güncelledikten sonra, uzantılarınızı da güncelleyin. Bu, sorunları hafifletecek ve uyumluluğu sağlayacaktır.

3. Adım -  Sunucu Firmasından PHP 7 Güncellemesini İsteyin

İlk bölümde açıklandığı gibi, PHP sunucuya kurulup çalıştırılır. Bu nedenle, PHP'yi güncellemek için, sunucu düzeyinde yapılması gerekir. Sunucu ayarları şirketten şirkete değişir.

Sonuç olarak, en kolay yaklaşım, barındırma şirketinizden sizin için yapması için destek istemenizdir. Çoğu ev sahibi güncellemeyi sizin için hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Diğerleri kendi kurulumları için dokümantasyon sağlayacaktır.

Güncellemeden sonra herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, onlardan önceki PHP sürümünüze geri dönmelerini isteyebilirsiniz. Bu basit bir değişiklik, böylece ileri geri gidebilirsiniz.

Kaynak: Joomlashack.com

NOT: Joomla! web sitenizin PHP sürümünü dilerseniz kendinizde cPanel aracılığı ile güncelleyebilirsiniz, bunun için yukarıda vermiş olduğumuz linkler aracılığı ile "video anlatım" eğitim dersini inceleyebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.