Haberler

Joomla! ve PHP 7

Joomla! ve PHP 7

Joomla!, PHP ve MySQL tabanlı bir CMS sistemidir. PHP ve MySQL ile yaklaşık 10 yıl önce geliştirilmeye başlanmış olup, modern ve popüler bir CMS sistemi haline gelmiştir.

Bu yazıda biraz tarihe bakarak Joomla! 3.5 ile birlikte PHP 7'nin artılarını ve eksilerini görelim. Öncelikle PHP 7'nin neden bu kadar önemli olduğunu açıklayalım.

PHP 7 Neden Önemli?

PHP yaklaşık 20 yıl önce Rasmus Lerdorf tarafından yaratılmış, daha sonrasında PHP topluluğu tarafından geliştirilmeye devam edilmiştir. PHP 7, PHP'nin bugüne kadar en kapsamlı geliştirmeleri'nin yapıldığı bir sürüm olarak gösterilmekte'dir.

PHP 7 sürümünde hız ve performans gözle görülür bir şekilde artmış durumda, peki bu ne demek oluyor?. PHP 7 kullanan bir web sitesi daha hızlı ve performanslı bir şekilde çalışacaktır, aynı şekilde bu durum sunucu firmaları için de önem arz etmektedir.

Rasmus Lerdorf'un PHP 7 ve popüler CMS sistemleri ile yapılan test sonuçlarına Buradan ulaşabilirsiniz.

PHP ve Joomla!

Joomla! ilk olarak 2005 yılında piyasaya çıktığında, Joomla! 1.0 sürümü PHP 4.2 sürümünü destekledi. PHP sürümü için minumum gereksinim her büyük sürüm ile ayarlandı. Böylece, Joomla! gelişimi her zaman web hosting şirketlerinde PHP ve küresel kullanım gelişimi ile bağlantılıdır.

Bu basit ve çok mantıklı bir neden oldu. PHP her yeni sürümü ile yeni fonksiyonları tanıttı, aynı zaman da hız ve istikrar'ın düzeldiğini de söyleyebiliriz. PHP 5 Joomla! geliştiricileri'nin daha iyi kod yazmak ve nesne yönelimli programlama için destek getirdi. PHP'nin yeni özellikleri, Joomla'nın güvenlik ve istikrarı üzerinde de doğrudan bir etkisi vardı.

PHP 7 İyileştirmeler

PHP 7 de çok fonksiyonel gelişmelerin yanı sıra, ilgi'nin büyük bir kısmı yürütme hızına ayrılmıştır. Joomla! 3.5 Beta 2 ile bazı ölçümler sonrasında, HTML çıkış yükleme süresi ortalama %30 azalmıştır. Yüksek trafikli sayfalarda iyileşme çok daha belirgin durumda'dır.

Sonuç olarak ilerleyen zamanlar da PHP7 kullanan sitelerin hız ve performans açısından avantajlı olacağını söyleyebiliriz.

NOT: Bu yazı magazine.joomla.org adresinde yer alan, Ufuk Avcu'nun "Faster, Safer, More Stable - Joomla and PHP7" adlı yazısından kaynak alınmıştır.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.