Haberler

Sitenizin PHP Sürümünü Nasıl Güncelleyebilirsiniz

Sitenizin PHP Sürümünü Nasıl Güncelleyebilirsiniz

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, web sitenizin PHP sürümü eski bir sürüme sahip demektir. Merak etmeyin, web sitelerinde PHP sürümü olarak eski sürümü kullananların sayısı bir hayli fazla.

Yapılan araştırmalar sonucunda PHP sürümü olarak PHP 5.3 kullananların sayısı %31.1, PHP 5.4 kullananlar %29 gibi bir paya sahip. Bu sürümler artık ömrünün sonuna gelmiş ve güvenlik açısından risk taşımaktadır.

Joomla! yapısı itibari ile ne kadar güçlü bir CMS sistemi olsa da, sitelerinizde kullanmış olduğunuz PHP sürümü eski bir sürüme sahip ise siteleriniz güvenlik açısından risk taşıyabilir. Joomla! 3.5 serisi ile birlikte, PHP 7 sürümünü desteklediğini kısa bir zaman önce açıkladı. Bu kapsam da siteleriniz Joomla! 3.5 serisine sahip ise PHP 7 sürümüne geçebilirsiniz.

Unutmayın, sitenizin PHP sürümünü PHP 7 yapmak istiyorsanız Joomla! alt yapınız, Joomla! 3.5 serisine sahip olmalıdır. Peki, Joomla! sitemin PHP sürümünü nasıl güncelleyebilirim?

Hosting Firmanızdan Destek Alınız.

Eğer sitenizin PHP sürümünü yükseltme konusunda bilginiz yoksa, sunucu hizmeti almış olduğunuz firma ile iletişime geçerek bu işlemi onların yapmasını isteyebilirsiniz. Bu hizmet genellikle ücretsiz olarak verilmektedir.

cPanel Üzerinden PHP Sürümünü Yükseltme.

Sunucu firmalarının birçoğu genellikle cPanel kullanır, sizlerinde bir cPanel kullandığını varsayarak, "Select PHP Version" kısmından gerekli PHP sürümünü seçerek sitenizin PHP sürümünü değiştirebilirsiniz.

.htaccess Dosyası Aracılığı ile Yükseltme.

Yukarıdaki örnek işe yaramazsa .htaccess dosyası üzerinden de PHP sürümünüzü yükseltebilirsiniz. cPanel üzerinden "Dosya Yöneticisi" ne girerek kök dizindeki .htaccess dosyasını bulun ve aşağıdaki kodları ekleyin.

PHP 5.6'ya geçmek için

AddHandler uygulama / x-httpd-php56 php .php5 .php4 .php3

PHP 7.0'a geçmek için

AddHandler uygulama / x-httpd-php70 php .php5 .php4 .php3

NOT: Yukarıda vermiş olduğum örneklerden birini yaptıktan sonra, sitenizin PHP sürümünü admin panel üzerinden Sistem - Sistem Bilgisi kısmından kontrol ediniz. Bu yazı magazine.joomla.org adresinden alınmış olup, Parvez Akther’in "How to Upgrade Your Website PHP Version" adlı yazısından çevrilmiştir.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.