Dersler

Joomla 4 Sitenizde RSS Akışı Nasıl Oluşturulur ve Görüntülenir

Joomla 4 Sitenizde RSS Akışı Nasıl Oluşturulur ve Görüntülenir

İnternet her gün trend haberler ve konularla dolup taşmaya devam ederken, her şeye yetişmek kolay değil! Hızlanan internete ayak uydurmanın bazı yolları arasında en popüler olanlardan biri RSS Haber Kaynağı. Bu nedenle, web sitenize daha fazla trafik çekmenin kolay ve etkili yollarını arıyorsanız, RSS beslemeleri gitmeye değer bir yol olabilir!

Bugünkü eğitimde, bir RSS Haber Kaynağını Joomla sitenize nasıl entegre edebileceğinize bir göz atacağız. Ancak ondan önce, web sitenizde bir RSS beslemesine sahip olmanın bazı yararlarına bir göz atalım.

RSS Beslemelerini Kullanmanın Faydası 

Sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte RSS beslemeleri, sosyal medya daha yaygın hale geldikçe popülerliğini yavaş yavaş kaybetti. Ancak sosyal medya, gönderileri farklı tercihlere göre filtreleyen algoritmaların kullanımı nedeniyle tüm haberleri vermediği için rahatsızlıklardan payını aldı.

Ancak bir RSS beslemesiyle, fazla bir şey yapmanıza gerek kalmadan en son haberlere ulaşabilirsiniz. İşte kolaylıklardan bazıları:

  • Daha geniş bir kitleye sunulan içerik
  • İçeriğin tekrarı yok
  • Eski içerikler yeniden kullanılabilir
  • Kullanıcılar, özet akışı her yenilendiğinde bildirim alır

Sonuç olarak, RSS haber beslemeleri, kullanıcınızın haber ve makale yığınları arasında kaybolmadan veya bunları tek tek aramak zorunda kalmadan sorunsuz bir şekilde gezinmesini sağlar.

Daha fazla uzatmadan, web sitenizde nasıl bir tane oluşturabileceğinize ve görüntüleyebileceğinize bir göz atalım!

RSS Haber Kaynağı Nasıl Oluşturulur 

Öncelikle, web sitenizde görüntülemek istediğiniz bir haber akışını nasıl oluşturabileceğinize hızlıca bir göz atalım. Adımları takip etmek oldukça basittir, bu yüzden kendi RSS haber beslemenizi nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Adım: Joomla Sitenize Giriş Yapın 

Joomla sitenize giriş yapın.

2. Adım: Bileşenler'e Gidin 

Kontrol panelinizden Bileşenler > Haber Beslemeleri'ne gidin. Sol üst köşeden +Yeni'yi seçin.

3. Adım: Yeni Bir Haber Kaynağı Oluşturun 

Gerekli ve zorunlu alanları doldurarak yeni bir haber kaynağı oluşturun. Burada haber kaynağımıza bir başlık ekledik, uygun bir bağlantı sağladık ardından Kaydet ve Kapat'a basın.

  • Başlık: Haber Kaynağım
  • Bağlantı: https://www.espn.com/espn/rss/news

Haber Kaynağınız oluşturuldu! Bu kadar basit!

İpuçları: RSS beslemeleri XML biçiminde kodlandığından, siteniz için kullanmak istediğiniz RSS bağlantılarının şöyle göründüğünden emin olun:

Web Sitenizde RSS Akışı Nasıl Görüntülenir 

Az önce oluşturduğunuz haber akışının, insanların sorunsuz bir şekilde erişebilmesi için web sitenizde bir yerde görülmesi gerekiyor. Bunu basitçe bir menü öğesi oluşturarak ve oluşturulan haber akışını menü öğesine atayarak yapabiliriz. Bunu nasıl yapabileceğimize bir bakalım.

1. Adım: Menüler Altındaki Ana Menü'ye tıklayın 

Ana Sayfa Panonuzdan Menüler > Tüm Menü Öğeleri'ne gidin. Sol üst köşeden +Yeni'yi seçin.

2. Adım: Yeni Bir Menü Öğesi Oluşturun 

Menü Öğeniz ve diğer gerekli bilgiler için bir başlık sağlayın. Menü Öğesi Türü alanı için Haber Kaynakları > Tek Haber Kaynağı'nı seçin.

  • Başlık: Haber Kaynağı
  • Menü Öğesi Türü: Haber Kaynakları > Tek Haber Beslemesi
  • Besleme: Haber Kaynağım (Bu eğitimde daha önce oluşturulmuştur)
  • Menü: Ana Menü

Kaydet ve Kapat'a basın.

3. Adım: Web Sitenizin Ön Ucundan Oluşturulan Menü Öğesini Görüntüleyin 

İşiniz bittiğinde, oluşturulan RSS beslemesini ön uçta görüntülemenin zamanı geldi. Sitenizin ön ucuna gidin ve oluşturmuş olduğunuz menü öğesini bularak tıklayın. Bakalım haber akışı sayfamız nasıl olmuş.

Web sitenize yerleştirilmiş doğru RSS beslemesiyle, hedef kitlenizi günlük güncellemelerle güncel tutma konusunda gerçekten endişelenmenize gerek yok. Bu kadar az çabayla yapılan büyük bir iş! Umarım bu makale size yardımcı olmuştur ve bugünün öğreticisiyle ilgili olabilecek tüm engelleri çözer.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.