Güvenlik

2021'de İzlenecek En İyi Joomla Güvenliği Uygulamaları

2021'de İzlenecek En İyi Joomla Güvenliği Uygulamaları

İnternet harika bir şey! Ancak internetteki her şeyin savunmasız olduğu da yadsınamaz bir gerçektir. Basitçe söylemek gerekirse, bu sadece Joomla için değil, diğer tüm web siteleri, uygulamalar, e-ticaret siteleri veya diğer CMS'ler güvenlik riskleri içerir. Bundan kaçamazsınız ancak neyse ki baştan doğru önlemleri almak sitenizin korunmasını sağlayabilir.

Maddi varlıklar için güvenlik önlemleri aldığınız şekilde, web sitenizin davetsiz misafirlere karşı korunmak için bazı temel güvenlik önlemlerine ihtiyacı vardır. Bugünkü gönderide, 2021'de Joomla web sitenizi korumak ve sürdürmek için en iyi uygulamaları özetleyeceğiz.

En önemli varlıklarınızı çevrimiçi olarak korumak için en iyi güvenlik ve bakım uygulamalarını uyguladığınızdan emin olmak için bu makaledeki ipuçlarını kullanın.

Joomla Sürümünü ve Eklentileri Düzenli Olarak Güncelleyin

Eski sürüme sahip Joomla siteleri, Joomla sitelerinin saldırıya uğramasının yaygın nedenlerinden biridir. Joomla, güvenlik yamalarını düzenli olarak yaymaya devam ediyor. Bu güncellemeleri yayınlanırken uygulamamak akıllıca değildir. Aksi takdirde, web siteniz için bazı önemli güvenliği kaçırırsınız.

Joomla web sitenizi güncel tutmak, yalnızca en son özelliklerin ve düzeltmelerin keyfini çıkarmanıza izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda size güvenlik ve istikrar da sağlayacaktır. Benzer şekilde, güvenlik nedenlerinden, mevcut hata düzeltmelerinden veya eklenen en yeni özelliklerden yararlanabilmek için uzantılarınızı ve eklentilerinizi güncel tutmanız gerekir.

Aynı zamanda, başka bir güvenlik riski oluşturdukları ve sitenize kötü amaçlı kod ve komut dosyaları enjekte etmek için kullanılabilecekleri için kullanılmayan tüm uzantıları ve eklentileri kaldırdığınızdan emin olun.

Güçlü Parolalar Belirleyin

Şifreler, sitenize yetkisiz erişime karşı ilk savunma hattını sağlar. Teknoloji gittikçe daha iyi hale gelirken, şifrelerinizi kullanma şeklinizi iyileştirmenin zamanı gelmedi mi? Joomla siteniz için bir şifre oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta.

 • Kaçınılması Gereken Şeyler: Doğum yılı, eşinizin adı, evcil hayvan adları gibi kişisel bilgileri kullanmak büyük bir HAYIR! Ayrıca klavye kalıpları, siparişlerde alfabeler vb. Gibi öngörülebilir şifreler kullanmaktan kaçının.
 • İyi Örnekler: İyi bir parola, büyük harf karakterlerinin (AZ), küçük harf karakterlerinin (az), bir sayı (0-9) ve / veya simgenin (!, # Veya% gibi), on veya toplamda daha fazla karakter.
 • En İyi Çözüm: En güçlü parolalar, parola yöneticileri tarafından oluşturulur. Parola yöneticileri, tüm hesaplarınız için karmaşık ve benzersiz parolalar oluşturur ve bunları takip eder. Joomla siteniz için bir şifre yöneticisi seçerken, 2 adımlı doğrulamayı destekleyen birini seçin.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Uygulayın

İki faktörlü kimlik doğrulama, şifrenizin ötesinde ekstra bir güvenlik katmanıdır. Hesaplarda oturum açmak için, bu özellik, kullanıcı kimliğini doğrulamak için fazladan bir şey gerektirir - genellikle bir e-posta, metin veya zaman tabanlı kimlik doğrulama uygulamasına gönderilen 6 basamaklı bir kod.

Felaketle sonuçlanan bir felaketi önlemek için Joomla, sitenizi tek kullanımlık bir kodla koruyan yerleşik İki Faktörlü Kimlik Doğrulama sağlar. Henüz yapmadıysanız, Joomla sitenize ekstra bir koruma katmanı sağlamak için bu özelliği etkinleştirmelisiniz. Bilmiyorsanız, Joomla bu özelliği sitenize eklemek için Google Authenticator'ı kullanır.

Periyodik Yedeklemeler Alın

Ne kadar dikkatli olursanız olun, sitenizin zarar görme riski her zaman vardır. Yalnızca kötü niyetli saldırılar değil, bir güncelleme yanlış gitse bile - sitenizi çalışır duruma getirmenin en hızlı yolu, aynı zamanda bir yedeğe sahip olmaktır. En kötü durumda, sitenizin yedeğini almak hayatınızı kurtaracaktır!

Yedekleri saklayarak, gerektiğinde geri yüklemek için her zaman sitenizin yeni bir kopyasına sahip olduğunuzdan emin olursunuz. Bunu Joomla sitenizde Akeeba Yedekleme uzantısını kullanarak yapabilirsiniz. Joomla sitenizi nasıl yedekleyeceğinizi ve geri yükleyeceğinizi öğrenmek için BURADAKİ makalemize bakın.

Yönetici Sayfasını Akıllıca Kontrol Edin

Bazen bir kullanıcının arka uçta yalnızca bir veya birkaç Joomla bileşenine erişmesine ve yönetmesine izin vermeniz gerekebilir. Onlara tam erişim vermeden, diğer kullanıcının Joomla yönetici panelinden hangi bileşenlere erişmesini istediğinizi kolayca ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca, yönetici oturum açma URL'sini gizleyerek Joomla sitenizi siber saldırılardan kurtarabilirsiniz . Alternatif olarak, arka ucu kilitlemek için standart Apache .htpasswd dosya tabanlı mekanizmayı kullanabilirsiniz. Arka uç URL'sini gizlemek, potansiyel bilgisayar korsanları için işleri biraz daha zor hale getirir.

Güvenlik Uzantılarını Kullanın

Sitenizi izinsiz girişlerden ve bilgisayar korsanlığı girişimlerinden koruyabilecek birçok Joomla güvenlik uzantısı var. Bu güvenlik uzantıları, web sitenize aşağıdakiler gibi bir dizi güvenlik özelliği ekler:

 • Fazladan bir arka uç şifresi ekleyebilme
 • Belirli IP'leri engelleyin
 • Kaba kuvvet saldırılarını önleyin
 • Gerekli olmayan tehlikeli dosyaları algılar ve siler
 • Veritabanını optimize eder ve onarır
 • Çok fazla kez denendiğinde oturum açma sırasında CAPTCHA görüntüler
 • Güvenilir uzantılarınızı otomatik olarak güncelleme
 • Web sitenizi yedekleyin
 • Tüm web sitesini tara
 • Ayrıntılı bir rapor oluşturun
 • Çalışma süresini izleyin
 • SSL sertifikasını kontrol edin
 • SEO denetimi
 • En güvenilir güvenlik uzantılarından bazıları RSFirewall!, Watchful, Eyesite vb.

En İyi Joomla Çözümlerini Seçin

Bozuk indirmelere karşı dikkatli olun! Güvenilir olmayan üçüncü taraf uzantıları sizi güvenlik açıklarına maruz bırakabilir. Bir 3. parti modülü kurmaktan kaçınabiliyorsanız, bundan kaçının! Üçüncü taraf bir uzantıya ihtiyacınız varsa, burada para biriktirmeyi düşünmeyin.

Asla doğrulanmamış veya resmi olmayan kaynaklardan premium uzantıları, eklentileri veya herhangi bir öğeyi ücretsiz olarak indirmeyin. Bilinmeyen bir kaynaktan gelen eklentiler bozuk olabilir veya sitenize zarar verebilecek kötü amaçlı yazılım içerebilir. En güvenilir hizmeti aldığınızdan emin olmak için fazladan para ödemenizi gerektirse bile, otantik kaynaklara harcayın.

SSL Sertifikasına Sahip Olun

SSL, internet güvenliğinin bel kemiğidir. Hassas bilgilerinizi (örneğin, kredi kartı numaraları, kullanıcı adları, şifreler, e-postalar vb.) Bilgisayar korsanları ve kimlik hırsızları tarafından çalınmaya veya kurcalanmaya karşı korur. Joomla siteniz için bir SSL sertifikasına sahip olmamak aptallık olur.

SSL olmadan, site ziyaretçileriniz ve müşterilerinizin verilerinin çalınması riski daha yüksektir. SSL, Joomla web sitelerini kimlik avı dolandırıcılığından, veri ihlallerinden ve diğer birçok tehditten korur. Sonuç olarak, hem ziyaretçiler hem de site sahipleri için güvenli bir ortam oluşturur.

FTP Katmanını Devre Dışı Bırakın

FTP, doğal veri güvenliği risklerine sahiptir. Genellikle güvenli olmayan bir protokol olarak kabul edilir, çünkü kimlik doğrulama için açık metin kullanıcı adlarına ve parolalara dayanır ve şifreleme kullanmaz. FTP yoluyla gönderilen veriler, diğer temel saldırı yöntemlerinin yanı sıra sniffing, spoofing, brute force attacks saldırılarına karşı savunmasızdır.

Joomla'da genellikle FTP katmanına gerek yoktur ve varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır. Olduğu gibi tutun. Etkinleştirilmiş FTP katmanı, Joomla sitelerinde büyük bir güvenlik açığı olabilir. Joomla sitenizdeki FTP katmanını herhangi bir nedenle etkinleştirdiyseniz, kullanımdan hemen sonra devre dışı bırakmanızı öneririz.

Test Et, Test Et ve Test Et

Aktif olan bir web sitesine yüklemeden önce bir geliştirme sitesindeki tüm uzantıları test edin. Şablonları değiştirme, uzantıları ve eklentileri ekleme veya kaldırma, özel kodu entegre etme veya sitede önemli değişiklikler yapma zamanı geldiğinde, en iyisi bir hazırlık sitesinde yapılır. Ardından aktif olan web sitesinde test edin. Çalışma zamanı hataları ve uyarıları için günlükleri kontrol etmeyi unutmayın.

Sonuç

Bu makaleyi okurken, güvenliğini sağlamak için herhangi bir adım atmadıysanız web siteniz risk altında olabilir. Yukarıda belirtilen uygulamaları gerçekleştirmiş olsanız bile, etkili web sitesi güvenliğinin sürekli bakım gerektiren sürekli ve gelişen bir süreç olduğunu unutmamak önemlidir. Güvenlik tehditleri geliştikçe, onları ele alma planınız da değişmelidir. Dikkatli olun ve kötü adamlara ayak uydurun!

Kaynak: Joomshaper.com - Zareen Tasnim

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.