Güvenlik

Joomla Güvenlik Hatalarından Nasıl Kaçınılır?

Joomla Güvenlik Hatalarından Nasıl Kaçınılır?

Joomla, popüler bir açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir. Joomla, dünya çapındaki tüm web sitelerinin %2.1'ini oluşturan, bilinen içerik yönetim sistemlerine sahip tüm web sitelerinin %3.4'ü tarafından kullanılmaktadır.

Herhangi bir açık kaynaklı içerik yönetim sistemine benzer şekilde, bilgisayar korsanlığı saldırıları Joomla Güvenliği için bir tehdit oluşturur. Bu nedenle Joomla sitenizi korumak ve güvenliğini artırmak için tüm olası önlemleri almanız önemlidir.

Joomla güvenlik ekibi, kullanıcıları sitelerini güncel tutmaya ve sitelerini korumak için en iyi uygulamaları takip etmeye teşvik eden harika bir iş çıkarıyor. Bununla birlikte, modern web sunucularının çeşitliliği ve karmaşıklığı, farklı kullanıcılar, özelleştirmeler ve yapılandırmalar nedeniyle, güvenlik sorunları basit bir genelleştirilmiş çözümle çözülemez.

Her zaman risk olacağından, Joomla güvenliği, olası saldırı taşıyıcılarının sık sık değerlendirilmesini gerektiren sürekli bir süreç olarak kalacaktır. Bu makale, Joomla web sitesi sahiplerini ve yöneticilerini, web sitesi güvenliğini iyileştirmek ve bir uzlaşma riskini azaltmak için Joomla güvenlik hatalarından kaçınmak için gerekli önlemler ve bunların arkasındaki nedenler konusunda eğitmeyi amaçlamaktadır.

Ne yazık ki, Joomla web sitelerini korumak için aşağıda belirtildiği gibi kolayca önlenebilecek güvenlik sorunları oluşturan bazı Joomla sahipleri ve yöneticileri tarafından tekrarlanan bazı hatalar vardır:

1. Ucuz Hosting Sağlayıcıları Seçmek

Ucuz bir barındırma sağlayıcısı satın almak ideal bir başlangıç noktası olmayabilir. Tipik olarak, ucuz barındırma sağlayıcıları, bazıları kolayca saldırıya uğrayabilecek düşük kaliteli spam içeren siteler olan yüzlerce başka siteyi barındıran paylaşılan sunucular kullanır. Tüm bu sitelerin ortak bir IP adresi olduğundan, siteniz saldırıya uğramasa bile etkilenecektir. Daha yavaş olacak, düşük itibara sahip sitelerin 'kötü komşuluğu' nedeniyle spam'a maruz kalacak ve diğer sitelerin saldırıya uğraması durumunda güvenliği ihlal edilebilir.

2. Web Sitesi Yedeklemelerinin Eksikliği

Web sitenizi düzenli olarak yedeklemek, gelişmiş bir güvenlik sağlar. Web siteniz saldırıya uğrarsa veya herhangi bir nedenle herhangi bir şey olursa, web sitesi veritabanınızı kullanarak daha önceki bir durumuna geri yükleyebilir veya sıfırdan yeniden oluşturabilirsiniz. Joomla uzantı dizininde bulunan üçüncü taraf yedekleme uzantılarıyla birlikte barındırma tabanlı yedeklemelerin bir kombinasyonunu kullanmanızı öneririz.

3. Zayıf Tekrarlanan Parolalar

Çevrimiçi banka hesabınız, Joomla web sitesi hesabınız, Amazon hesabınız, Facebook hesabınız, Gmail hesabınız ve kayıtlı olabileceğiniz diğer siteler için aynı kullanıcı adı ve parolayı kullanmak tehlikeli bir hatadır. Bu, tüm hesapları kolayca hackleme şansını artırdığı için risklidir. Ayrıca, sapma amacıyla yönetici hesabının adının 'admin' dışında bir adla değiştirildiğinden emin olmak da faydalı olacaktır. Ayrıca, web sitesi yöneticinizin arka ucunu bilgisayar korsanlığı girişimlerinden koruyan bir güvenlik uzantısı kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu tür uzantıları Joomla Extensions güvenlik listesi kategorisinde bulabilirsiniz.

4. Kararsız Takip

Joomla destekli sitenizi düzenli olarak kontrol etmek, hiçbir şeyin yanlış gitmemesini sağlayabilir. Sitenizin PHP'si, veritabanı, uzantıları veya diğer web sitesi bileşenlerinde birçok şey ters gidebileceğinden, Joomla web sitesi barındırma, kurulum ve bileşenlerini her zaman koruyun. Daha fazla bilgi için barındırma ve web sitesi günlüklerinizi kontrol ettiğinizden emin olun.

5. Geliştirme Sunucusunun Olmaması

Yükseltmelerinizi ve uzantı kurulumlarınızı, üretim sitesinde uygulama adımını atmadan önce bir geliştirme sunucusunda test etmek zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak ve web sitenizi koruyacaktır. Bu, üretim sunucunuzda sorun yaratmaktan ve web sitesi hatası veya diğer sorunlar nedeniyle müşterilerinizi veya ziyaretçilerinizi etkilemekten kaçınmak için gereklidir. Tüm hatalar geliştirme sunucusunda tespit edilebilir ve canlı sitenizin temiz kalmasını sağlamak için çözülebilir. XAMPP veya MAMP veya WAMP gibi uygulamaları kullanarak bir geliştirme yerel sunucusunu kolayca uygulayabilirsiniz.

6. Tüm 3. Taraf Uzantılara ve Şablonlara Güvenmek

Güvenilmeyen üçüncü taraf uzantılarını veya şablonlarını kullanmak, güvenlik açıkları oluşturabilir ve Joomla web sitesi performansınızı etkileyebilir. Optimum Joomla güvenlik seviyesini elde etmek için web sitenizde minimum sayıda uzantı kullanmanızı öneririz. Tüm 3. taraf uzantıları sorunsuz değildir; Üçüncü taraf bir uzantıdan kaçınma lüksüne sahipseniz, bunu yapın! Saygın şirketlerden profesyonel uzantıları ve şablonları seçin ve kullanın ve web sitenizi korumak için bunları güncel tutun.

7. Joomla İnternet Sitenizi Güncellemeyi İhmal Etmek!

Joomla web sitenizi yükseltmeyi unutmanız, sitenizi her türlü Joomla güvenlik sorununa maruz bırakacaktır. Joomla'yı, web sitenizi koruyacak ve ayrıca Joomla web sitesi sorunlarınızı ve güvenlik açıklarını giderecek kararlı ve güvenlik düzeltmeleri sürümleriyle güncel tuttuğunuzdan emin olun. Bu aynı zamanda yüklediğiniz 3. taraf Joomla uzantıları için de geçerlidir. Joomla'daki çözülmüş güvenlik sorunlarını sağlayan Joomla güvenlik duyuruları ile güncel kalın!

8. Savunmasız Uzantıları Kapatma

Savunmasız Uzantılar Listesi (VEL) web sitesini kontrol etmemek ve / veya sosyal medya sayfalarını takip etmemek, sizi en son güvenlik riskleri ve olası yamalar döngüsünün dışında bırakacaktır. Güvenlik Açığı Olan Uzantılar Listesi'nde listelenen ve herhangi bir düzeltme ekinin bulunmadığı bilinen tüm uzantıların kaldırılması önerilir. Güvenlik açığı bulunan uzantınızı, yaması kullanılabilir olduğunda güncellediğinizden emin olun. Siteniz, yama güncellemesine sahip olmayan bir uzantının savunmasız bir sürümünü kullanıyorsa, onu değiştirmeniz önerilir.

9. Kurulum Sonrası Mesajları Yoksaymak

Joomla arka uç sayfasının orta üst bölümündeki tüm kurulum sonrası mesajları gizlemek, Joomla yöneticilerinin ve sahiplerinin web sitelerini zora sokabilir. Joomla Ekibi, yükseltme yaptıktan sonra veya Joomla'yı ilk kez kurduktan sonra ilgilenmeniz gereken önemli bilgileri size sağladığından, tüm kurulum sonrası mesajları okumanız şiddetle tavsiye edilir. Bu mesajlar çoğunlukla Joomla güvenlik yapılandırmalarını veya manuel olarak yapılması gereken ve bir yükseltmenin değiştirilemeyeceği dosya değişikliklerini içerir.

10. Yardım İsterken Yeterli Bilgi Sağlamamak

Web sitenizin güvenliği ihlal edildiğini bildirmeden önce ilgili tüm bilgileri almak, web sitenizi daha hızlı geri yüklemenize yardımcı olabilir. Joomla güvenlik forumuna göz atmanızı ve kullandığınız Joomla sürümü ve hangi 3. taraf uzantılarını ve bunların farklı sürümlerini yüklediğiniz gibi gerekli tüm bilgileri göndermenizi tavsiye ederiz. Bu bilgiler, Joomla Güvenlik ekibinin veya topluluğunun, web sitenizin sorunlarına veya saldırılarına neyin neden olabileceğini ve bunun tekrar olmasını nasıl düzeltip önleyeceğini belirlemesine yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, umarım bu makaleyi pratik ve yararlı bulursunuz. Yukarıdaki Joomla web sitesi güvenlik hatalarından kaçınmak için yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen sorularınızı yorumlar bölümüne gönderin, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Kaynak: Joomla.org

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.