İpuçları

Joomla SEO Kontrol Listesi - SERP'de Sıralamak İçin 15 İpucu

Joomla SEO Kontrol Listesi - SERP'de Sıralamak İçin 15 İpucu

Günümüzde mevcut olan çok çeşitli SEO araçlarına rağmen, çoğu işletme sahibi, web sitelerini arama motorları için optimize edecek kaynaklardan yoksundur. Joomla gibi bir içerik yönetim sistemine sahip olmadan markalarını çevrimiçi ortamda sürdürememe riskiyle karşı karşıyalar. Sitenin sıralamasını, sayfa hızını, kullanıcı deneyimini ve görünürlüğünü büyük ölçüde etkiler.

Bu Joomla SEO Kontrol Listesi, maksimum arama motoru görünürlüğü için odaklanmanız gereken tüm SEO alanlarında size yardımcı olacaktır.

Joomla SEO'nuz İçin Ne Yapabilir?

Joomla web içeriği yayınlamak için ücretsiz, ödüllü bir CMS ve en popüler açık kaynaklı web sitesi yazılımıdır. Joomla ayrıca, CMS'nin tam merkezine yerleştirilmiş çok güzel SEO özelliklerine de sahiptir. Bu nedenle, daha küçük siteler için herhangi bir 3. taraf SEO uzantısına ihtiyacınız olmayacak. Daha büyük siteler için SEO çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bazı uzantılar eklemeyi düşünebilirsiniz.

Joomla Web Sitenizin SEO'sunu Planlayın

Joomla web sitesi tasarımınızı planlarken SEO'yu temel yapınızın bir parçası haline getirmek mükemmel bir başlangıçtır. SEO stratejinizi planlamak her şeydir. Bir plan olmadan, sadece tekerleklerinizi döndürür ve asla ilerleyemezsiniz.

  • Hedeflerinizi ana hatlarıyla belirtin - Bunlar satışlar, bülten kayıtları, organik trafik vb. olabilir.
  • Hedef sayfaları belirleyin - Sitenizde, çabalarınız karşılığında en fazla getiriyi elde edebileceğiniz sayfaları arayın.
  • İçeriğinizi planlayın - İçerik metin, video, resim, ses vb. olabilir. İçerik planınızın hedeflerinizle uyumlu olduğundan ve dönüşüm hedeflerinize bir huni görevi gördüğünden emin olun.

Artık planınızı başlattığınıza göre, Joomla web sitenizin düzgün bir şekilde optimize edildiğinden emin olmak için kontrol etmeniz gerekenler listesine geçelim.

1. Doğru Sunucu Türünü Alın

Burada ucuza gitmek daha sonra başınızı ağrıtır. Joomla CMS için sunucularını optimize eden kaliteli bir barındırma şirketi edinin. Hızlı sunucular önemlidir! Google şimdi web sitesi hızını bir sıralama faktörü olarak derecelendiriyor.

2. Joomla CMS Kurulumunu Öğrenin

Joomla web sitenizin düzgün bir şekilde kurulduğundan emin olmak, SEO'yu düşündüğünüzden daha fazla etkileyecektir. Tüm parametrelerin uygun şekilde doldurulduğundan ve kurulduğundan emin olmak çok önemlidir.

3. Joomla Genel Yapılandırması

Siteniz zaten yayındaysa, genel yapılandırma ayarlarınızı gözden geçirdiğinizden ve SEO ile ilgili tüm öğelerin doğru şekilde ayarlandığından emin olun.

Joomla kurulum dosyalarınıza gidin ve "htaccess.txt" dosyasını arayın, ardından ".htaccess" olarak yeniden adlandırın. En iyi çalışan sürüm Joomla ve mod_rewrite. Genel Yapılandırma ekranına gidin ve gerekli parametreleri doldurun. Bazı performans seçenekleri için Sistem ve Sunucu sekmelerini seçin, Önbelleği Açık olarak ayarlayın ve Sabit Önbellekleme'yi seçin. Ardından Gzip sayfa sıkıştırmasını evet olarak ayarlayın.

4. URL Yeniden Yazma ve Arama Motoru Dostu (SEF.) URL'lerinizi Etkinleştirin

Joomla Genel Yapılandırmanızda SEF URL'lerinizi ve URL Yeniden Yazma'yı ayarlayın. "Arama Motoru Dostu URL'ler" ve "URL Yeniden Yazma Kullan" seçeneklerini işaretleyin ve ardından bunları etkinleştirmek için "Evet"i seçin.

5. JCE Düzenleyiciyi Yükleyin

JCE Editör, Joomla web sitenizi oluşturmanıza, optimize etmenize ve sürdürmenize yardımcı olacak bir dizi harika özellik sunar. Joomla için iyi bir bileşen! Onu kullanmanızı ve Joomla SEO kontrol listenizin öncelikli öğesi yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. JCE Editor, SEO'nuzu olumlu yönde etkileyecek HTML etiketleri eklemenize olanak tanır.

6. İç Bağlantı Yapısı

İçeriğinizi yazarken, her zaman sitenizde sıralamak istediğiniz diğer içeriklere bağlantı verin. Hemen çıkma oranını azaltmak ve kullanıcıların web sitenizde geçirdiği süreyi artırmak için mevcut konuyu tamamlamak.

Bu SEO faktörleri, olumlu arama motoru sinyalleri gönderir ve dahili bağlantılarınız aracılığıyla zaman içinde sıralamanızı artırır. İyi bir sıralamaya sahip bir sayfa, "bağlantı suyunu" dahili bağlantı yoluyla diğer sayfalara geçirir. Sayfa sıralamasını almak istediğiniz her URL'nin menü bağlantısında yer aldığından emin olun.

7. Joomla Site Haritanızı Kurun

Bir XML site haritası, tüm URL'leri (web sitenizdeki makalelerin ve sayfaların) Google'ın anlayabileceği bir biçimde listeler. Otomatik olarak bir XML site haritası oluşturabilen ve her içerik eklediğinizde onu güncel tutabilen bir 3. taraf Joomla bileşenleri kullanın.

Bir HTML site haritası eklemek de iyi bir uygulamadır. Bu, sitenizin tamamındaki tüm sayfaları listeleyen, sitenizde herkese açık bir sayfadır. Arama motorları bu HTML site haritalarını tarar ve sitenizdeki alt sayfaların dizine eklenmesine ve taranmasına yardımcı olur.

8. Google Arama Konsolu (GSC) ve Bing (Web Yöneticisi Araçları)

Joomla sitenizi Google Arama Konsolu'na (GSC) kaydedin ve uygulamanız gereken adımlarla ilgili talimatlarını izleyin. Lütfen tarayıcıların XML site haritasını alıp Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticilerine göndermelerini belirtmek için GSC'ye gidin. Bağlantıları tıklayın, etki alanınızı doğrulayın, site haritaları sekmesini ziyaret edin ve ardından site haritası dosyasını doğrudan konumunu ekleyerek gönderin.

9. Anahtar Kelime Araştırması ve SEO İçerik Yazma

Anahtar kelime araştırmanızı sitenizin ana (odak) anahtar kelimeleri için yapın. Ve ana anahtar kelimeleri tamamlayan veya bunlarla alakalı olan ikincil (ilgili) anahtar kelimeler. İçerik makalelerinizi yazmaya başlamadan önce bunu yapın. Anahtar kelimeleriniz, web sitesi tasarımınızın ve site yapınızın merkezinde olmalıdır.

 10. Joomla'da URL Yapısı ve Yapılandırması

Özellikle daha büyük bir siteniz varsa, uygun ve mantıklı bir URL yapısı oluşturun. Makalelerinizi birkaç kategoriye ayırın ve bu kategorileri menü yapısında doğru şekilde bağlayın. Çok basit görünüyorlar, ancak Joomla SEO Kontrol Listenizin teknik olarak hayati bir unsuru.

11. Bağlantı Metninizi Optimize Edin

Web sitenizde sahip olduğunuz tüm bağlantıları açık bir şekilde tanımlayın; bu, ziyaretçilerinize bağlantı verdikleri şey konusunda rehberlik edecek ve spam içerikli hale gelmemeleri için harici bir kaynağa yönlendirecektir. Köprüden karşılıklı olarak yararlanmak için ana sayfadaki veya açılış sayfasındaki anahtar kelimelerinizi kullanın. Köprü içinde kullandığınız kelimeler 'bağlantı metni' olarak bilinir. En iyi uygulama yönergelerinin dışında bağlantı oluşturma nedeniyle Google tarafından cezalandırılmaktan kaçının.

12. Doğru H1, H2, H3 Başlıklarınızı Hazırlayın

İçeriğinizin yapısını paragraf ve başlıklarla doğru şekilde sağlayın. Her sayfada, sayfadaki ana konunuza göre doğru bir H1 başlığı bulunduğundan emin olun. Web sayfalarınızın doğru başlıklarını ayarlamak için Joomla düzenleyicisini kullanın. Doğru bir H1 Başlık etiketi ayarlamak için menü öğesindeki Sayfa Görüntüleme seçeneklerini kullanın.

13. Başlığınızı (H1) <Başlık> Başlığından Farklı Yapın

Makalenizin adından benzer bir H1 etiketi ve bir TITLE etiketi oluşturmak arama motorları için kabul edilebilir. Ana veya hedef anahtar kelimelerinizi içeren biraz farklı H1 ve TITLE etiketlerine sahip olmak, aynı <H1> ve <Title> etiketlerine sahip olmaktan daha iyidir.

Örneğin, hedef anahtar kelimenin "Joomla SEO kontrol listesi" olması mantıklıdır, ardından önerilen eşleştirme şunları kullanabilir:

Başlık: "Joomla SEO Kontrol Listesi - 2021 için Eksiksiz Kılavuz"

H1/ Heading: "Joomla SEO Kontrol Listesi - SERP'de Sıralamak İçin En İyi İpuçları."

14. Sayfa Başlıklarında, Adlarında ve Görsellerin Alt Etiketlerinde Anahtar Kelime Kullanın

BAŞLIK, sayfalarınızın sıralamasını etkileyen içeriğiniz üzerinde kontrol edebileceğiniz en önemli sıralama faktörlerinden biridir. Sayfalarınızdaki ve resimlerinizdeki arama motorları ve arama yapanlar tarafından okunabilen tüm <TITLE> etiketlerini optimize edin. Kullanıcıların sayfalarınızı tıklamadan önce göreceği şey budur. İnsanlar ve arama motoru tarayıcıları tarafından son derece alakalı ve kolay anlaşılır olduklarından, resimlerinizin sayfa başlıklarında, adlarında ve Alt Etiketlerinde anahtar kelimelerinizi kullandığınızdan emin olun.

15. SEO için Görselleri Optimize Edin

Her görüntüyü hem SEO hem de sayfa hızı performansı için optimize edin, en baştan yapın. Görüntüyü kişisel bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda oluşturduğunuzda, dosya türü, boyutu, çözünürlüğü ve dosya adı için doğru ayarları yaptığınızdan emin olun.

Mobil tarayıcıların bile yavaş bir bağlantıyla erişebileceği ve cihazlarına indirebileceği kadar küçük yaptığınızdan emin olun. Görüntü kalitesini %60 ila %75'e ayarlamak web için yeterince iyidir ve birçok kilobayt (kB) tasarruf sağlar. Resmi, kullanım durumunuz için tam olması gereken boyutta kırpın.

Joomla makalenize eklerken resim için bir ALT başlığı ve açıklaması eklediğinizden emin olun. Dosya adını almak için JCE düzenleyicisini kullanın ve dosya adı zaten alakalıysa alt metin olarak kullanın.

Joomla SEO Kontrol listesi'nin ilk bölümünü 15 başlık altında sizler için topladık, ikinci bölümde ise geri kalan 13 başlığa yer vereceğim.

Sonuç

Etkili bir Joomla SEO kontrol listesi, herhangi bir web sitesinin iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için çok önemlidir. Sitenizin SERP'lerde daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için bu Joomla SEO Kontrol Listesi taktiklerini uygulayın.

Kaynak: Joomla.org - Mike Carson

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.