Dersler

Joomla! XML Site Haritası Oluşturma

Joomla! XML Site Haritası Oluşturma

Bir Joomla! site haritasının ne olduğunu ve Joomla! web siteniz için nasıl XML Site Haritası oluşturacağınızı merak ediyorsanız, bu makale tam size göre.

Bir önceki makale de site haritası hakkında kısa bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Bugünkü Joomla! Eğitim Dersleri kapsamında XML Site Haritası oluşturma işlemini detaylı bir şekilde öğreneceksiniz.

Bu makale site haritalarının zaman içinde nasıl geliştiğini, XML site haritasının ne olduğunu, web sitenizin daha iyi bir SEO için hazırlanmasına yardımcı olmak için nasıl bir Joomla! Site Haritası oluşturulacağını anlatır.

Site Haritası Nedir?

Site haritası, bir web sitesindeki sayfalar, resimler, videolar ve diğer dosyalar arasındaki ilişki hakkında bilgi sağlayan bir dosyadır. İnternetin erken yaşlarında, site haritaları temel olarak bir web sitesindeki web sayfalarının listesini ve bir insanın web sitesinde düzgün gezinmesi için sayfalar arasındaki ilişkiyi göstermek için kullanıldı.

Zamanla, site haritalarının rolü gelişti. İnsanlar artık bir web sitesine göz atmak için bir site haritasına ihtiyaç duymuyor. Ancak arama motorları bunu yapar. Web sitesi sahiplerinin Google gibi arama motorlarına arama sonuçlarında hangi URL'lerin sıralanması ve nelerin olmaması gerektiğini söylemesinin bir yolu haline gelmiştir. XML site haritasının önemi de burada ortaya çıkmaktadır.

Bu eğitim dersinde, Joomla! web siteniz için nasıl XML site haritası oluşturulacağını öğreneceğiz.

XML Site Haritası Nedir?

Harita olmadan yeni hedefler bulmak zor olduğundan, Google gibi arama motorları, bir site haritası olmadan bir web sitesinin önemli sayfalarını keşfetmekte zorlanır ve XML site haritası ile yazılır. Site Haritaları, Google'a ve diğer arama motorlarına web sitesinin sayfalarını nerede ve nasıl bulacağını bildirir. Bu çok önemlidir, çünkü bir web sitesini dizine eklemeden Google içeriğini sıralayamaz. XML site haritası aşağıdakine benzer:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">

                <url>

                               <loc>https://www.joomlavia.com/</loc>

        <lastmod>2019-11-08T04:29:28+00:00</lastmod>

        <priority>1.00</priority>

                </url>

                <url>

                               <loc>https://www.joomlavia.com/page-builder</loc>

        <lastmod>2019-11-08T04:29:29+00:00</lastmod>

        <priority>0.80</priority>

                </url>

</urlset>

Web siteniz için bir Joomla! XML site haritası oluşturmak ve bunu Google Arama Konsolu'na eklemek için aşağıdakilere ihtiyacımız var:

  • Canlı bir web sitesi
  • Bir site haritası oluşturma aracı
  • Bir Google Search Console hesabı

XML Site Haritası Oluşturma

Yukarıdaki örnekte, bir XML site haritasının nasıl göründüğünü zaten biliyorsunuz. Evet, başlangıçta biraz ürkütücü olabilir. Çünkü site haritası arama motorlarının web sitenizi dizine eklemeleri için yazılmıştır.

Peki, bir site haritası nasıl oluşturabiliriz? Joomla! web siteniz için bir XML site haritası oluşturmak için çok sayıda araç vardır. Dilerseniz Joomla! eklentileri de kullanarak oluşturmanız mümkün, fakat bu eğitim dersinde online bir site haritası oluşturma aracını kullanacağız. Bunun için favorilerimizden bir tanesi olan xml-sitemaps.com üzerinden işlemi gerçekleştireceğiz.

Oldukça basit ve anlaşılır, xml-sitemaps.com adresine gittikten sonra site adresinizi gerekli alana yazın ve BAŞLAT'a tıklayın.

Joomla! XML Site Haritası Oluşturma

Tüm URL'lerinizi listelemeniz ve Joomla! web siteniz için site haritası oluşturmanız biraz zaman alacaktır.

Joomla! XML Site Haritası Oluşturma

XML site haritası oluşturulduktan sonra yukarıdaki ekranı göreceksiniz. Site haritası ayrıntılarını görüntülemek için "VIEW SITEMAP DETAILS" butonu'na tıklayın.

Joomla! XML Site Haritası Oluşturma

Web siteniz için Joomla! XML site haritasını almak üzere indir düğmesini tıklayın. Artık Joomla! web siteniz için bir XML site haritasına sahipsiniz. Bir sonraki yazımızda site haritasını yüklemeniz gereken alanı ve site haritanızı Google'a gönderme işlemini öğreneceksiniz.

NOT: xml-sitemaps.com web sitesi üzerinden online olarak XML Site Haritası oluşturmak istediğinizde 500 sayfa sınırı bulunmaktadır. Sınırsız Site Haritası Oluşturucu'yu deneyin veya web siteniz için bir Pro Site Haritaları hesabı oluşturun.

Kaynak: Joomshaper.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.