İpuçları

Joomla SEO Kontrol Listesi - SERP'de Sıralamak İçin 13 İpucu

Joomla SEO Kontrol Listesi - SERP'de Sıralamak İçin 13 İpucu

Joomla içerik yönetim sistemi'nin merkezine yerleştirilmiş olan çok güzel SEO özellikleri bulunmaktadır. Küçük çaplı internet siteleri 3. taraf Joomla SEO eklentilerine ihtiyaç duymadan bir takım ayarları yapabilirler.

Ayrıca, daha büyük ve kapsamlı internet siteleri SEO için bir takım eklentiler eklemeyi düşünebilirler. Bir önceki bölümde sizlere SERP'de sıralamak için 15 ipucu 'ndan bahsetmiştik, bu bölümde ise 13 ipucu'nu sizlere aktarmayı planlıyoruz.

Bu Joomla SEO Kontrol Listesi, maksimum arama motoru görünürlüğü için odaklanmanız gereken tüm SEO alanlarında size yardımcı olacaktır.

Joomla Web Sitenizin SEO'sunu Planlayın

Joomla web sitesi tasarımınızı planlarken SEO'yu temel yapınızın bir parçası haline getirmek mükemmel bir başlangıçtır. SEO stratejinizi planlamak her şeydir. Bir plan olmadan, sadece tekerleklerinizi döndürür ve asla ilerleyemezsiniz.

  • Hedeflerinizi ana hatlarıyla belirtin - Bunlar satışlar, bülten kayıtları, organik trafik vb. olabilir.
  • Hedef sayfaları belirleyin - Sitenizde, çabalarınız karşılığında en fazla getiriyi elde edebileceğiniz sayfaları arayın.
  • İçeriğinizi planlayın - İçerik metin, video, resim, ses vb. olabilir. İçerik planınızın hedeflerinizle uyumlu olduğundan ve dönüşüm hedeflerinize bir huni görevi gördüğünden emin olun.

Artık planınızı başlattığınıza göre, Joomla web sitenizin düzgün bir şekilde optimize edildiğinden emin olmak için kontrol etmeniz gerekenler listesine geçelim.

1. Alt Etiketleri ve Resim Boyutlarını Kullanın

Bu ipucu Joomla SEO'ya özgü değildir, ancak JCE düzenleyicisi, resminizi açıklamak için ALT metni ekleyebilir. Ardından boyutları doğrudan resim yükleme aracının içine ekleyin. Resimlerinize resim boyutları eklemek, gerçek resimden önce "boşluğun" yüklenmesine izin verir. Sayfa yükleme sürelerinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

2. Meta Verilerinizi Yönetin

Meta anahtar kelime ve meta açıklama etiketleri bu günlerde Google tarafından bir sıralama faktörü olarak kullanılmasa da, meta açıklamalarınız ve anahtar kelime etiketleriniz hala SEO ile alakalı.

Joomla için her menü öğesini ve makalenin meta verilerini düzenleyin. Her menü öğesine/makaleye gidin ve açıklamaları ve sayfa başlıklarını manuel olarak düzenleyin. Sayfa başlığınız, HTML'deki <title> öğesi, sitenizin arama sonuçlarındaki ilk satırı için kullanılır.

Google arama sonuçlarında sitenizin iki açıklama satırı için bir meta açıklama kullanılır. Google meta anahtar kelimeleri görmezden gelirken, diğer arama motorları bunları kullanır. Bu yüzden bu alanları kullanmak iyi bir uygulamadır. Anahtar kelime alanı için yalnızca bir birincil anahtar kelime öbeği kullanmanız gerektiğini ve sıralamak istediğiniz her anahtar kelimeyi eklemeye çalışmamanız gerektiğini unutmayın.

3. Meta Açıklamalara Hedef Anahtar Kelimeleri Dahil Edin

Hedef anahtar kelimelerinizi yansıtacak şekilde uygularsanız yüksek oranda görünür sonuçlar elde edebilirsiniz. Google'ın son derece tercih ettiği tıklama oranınızı artıracaktır. Doğal tutun; alakalıysa anahtar kelimeler kullanın.

4. Mikro Verileri ve Yapılandırılmış Verileri Ayarlayın

Sitenizin bir sayfası ve içeriği hakkında arama motorlarının anlayabileceği şekilde bilgi sunmak için yapılandırılmış verileri standart bir biçim olarak kullanın. İçeriğinizi Ürünler, İncelemeler, Makaleler, Sık Sorulan Sorular, Nasıl Yapılır vb. gibi sunulması daha iyi bir bağlamda tanımlar.

5. Bir Blog Oluşturun ve Bloglamaya Başlayın

Blog oluşturma veya içerik pazarlaması kavramı bir web varlığı yaratır. Bu odak, arama motoru trafiğini ve sosyal trafiği artırmaya ve içeriği kullanmaya odaklanmaktadır. Genel olarak bloglar, yüksek kaliteli içeriğin sitenize sürekli kaliteli trafik gelmesini sağlayan bir trafik mıknatısı görevi görür.

6. İletişim ve Hakkımızda Sayfasını Optimize Edin

Google, içerik sıralaması söz konusu olduğunda "gerçek" işletmeleri olan siteleri tercih eder. Google, gerçek fiziksel işletmeler olan işletmeleri sıralar. İletişim sayfanızı, hakkımızda sayfanızı ve diğer açılış sayfalarınızı optimize ederek meşruiyet ve otorite oluşturabilirsiniz.

İçerik sayfanızda, NAP veya NAPE olarak da bilinen işletme Adınızı, Adresinizi, Telefon numaranızı ve E-postanızı eklediğinizden emin olun. NAP'nizi Google My Business (GMB) yerel hesabınıza bağlayın. Daha okunabilir hale getirmek için mikro verileri kullanın. İşletmenizi yerel olarak bağlamanıza yardımcı olması için iletişim sayfanıza gömülü bir Google Haritası ekleyin.

7. Sayfa Altbilginizi Optimize Edin

NAP veya NAPE dahil olmak üzere, iletişim / hakkında sayfanızda yaptığınız gibi sayfa alt bilginizi optimize edin. Google My Business (GMB) hesabınıza ve sosyal medya profillerinize bağlayın. Lütfen sitenizin daha az önemli sayfalarına gitmek için harika bir yol yapın.

8. Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları Sayfası Ekleyin

Meşru işletmeler, hizmet şartları sayfası ile birlikte gizlilik politikaları ve diğer politikaları sağlar. Bu politikalar, web sitenizi sahip olmayanlara kıyasla SERP'de meşru hale getirebilir.

9. Hızlı Sayfa Yükleme İçin Web Sitenizi Optimize Edin

SERP'de tutarlı bir sıralama istiyorsanız, web sitesi hızı bir sıralama faktörüdür. Joomla web siteniz için yapmanız gereken barındırma ve daha birçok SEO taktiği ile ilk adımı atın. Joomla web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için birkaç uygulanabilir ipucunun üzerinden geçelim:

  • Tarayıcı ve sunucu Joomla önbelleğe almayı etkinleştir
  • GZIP sıkıştırmasını etkinleştir
  • Görüntüleri optimize edin ve boyutları belirtin ve Lazy Loading özelliğini etkinleştirin
  • Sayfa hızı / daha hızlı yükleme için tarayıcı önbelleğinden yararlanın
  • Mümkünse CSS ve Javascript'i en aza indirin
  • "AddDefaultCharset UTF-8" olarak varsayılan bir karakter kümesi belirleyin
  • Mobil performansa çok dikkat edin

10. Joomla Sitenizin Mobil Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Joomla web sitenizin, sitenizin mobil uyumlu veya tam yanıt veren faktörlerini içerdiğinden emin olun. Tamamen duyarlı ve mobil uyumlu hale getirmek için yapılması gereken gerekli değişiklikleri bildiğinizden emin olmak için Google Mobil Uyumluluk Test Aracı'nı kullanın.

11. Joomla Web Sitenizdeki Yinelenen İçerik Sorunlarını Ele Alın

Yinelenen içerik, özellikle aynı makaleyi birden çok menü öğesine bağladığınızda, SEO çabalarınızı silebilir. Bu içerik çoğaltma sorunlarını çevrimiçi kontrol araçlarını kullanarak düzeltebilirsiniz.

Web sitenizin hem www hem de www olmayan sürümlerini kullanmaktan kaçının. Bunu düzeltmek için .htaccess dosyanızdaki basit kuralları kullanın ve bunlardan yalnızca birini erişilebilir hale getirin ve trafiği tercih edilmeyenlerden tercih edilene yönlendirin. SSL'nizi güvence altına aldığınızdan ve HTTPS sürümünü uyguladığınızdan emin olun.

12. Yönlendirmeleri Kullanın ve 404 Hatalarından Kaçının

Web sitenizdeki URL'leri değiştirmekten kaçının ve bunu yaparsanız takma adı koruduğunuzdan emin olun; aksi takdirde URL'niz değişecektir. Eski URL'yi yenisine yönlendiren bir 301 yönlendirmesi oluşturun. Bunun için Joomla çekirdek Yönlendirme Yöneticisini kullanabilirsiniz.

Şablonunuzun, çirkin varsayılan Joomla hata sayfası yerine kullanıcılarınıza güzel görünen bir hata sayfası göstermesini sağlayın.

13. SEO Denetim ve Denetim Araçlarının Kullanımı

SEO Denetim araçlarını kullanın ve web sitenizin SEO durumunu ve sıralama performansını iki kez kontrol edin. Ahrefs Site Audit , Google Search Console (GSC) , Google Analytics Tools vb. gibi SEO araçları Joomla web sitenizin SEO'su ile ilgili teknik sorunları değerlendirmek için harika araçlardır.

Sonuç

Etkili bir Joomla SEO kontrol listesi, herhangi bir web sitesinin iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için çok önemlidir. Sitenizin SERP'lerde daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için bu Joomla SEO Kontrol Listesi taktiklerini uygulayın.

Kaynak: Joomla.org - Mike Carson

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.