Blog

Joomla CMS Kullanmanın 10 Avantajı

Joomla CMS Kullanmanın 10 Avantajı

Joomla, web siteleri oluşturmak için en popüler platformlardan biridir. Popülerliği nedeniyle, çeşitli katılımcılardan artan sayıda katkı almaktadır. Bu, onun büyümesini ve WordPress kadar popüler olmasını sağlar. Bugün, Joomla içerik yönetim sistemini (CMS) kullanmanın avantajlarını tartışacağız.

Joomla Kullanmanın Temel Avantajları

Kullanımı Ücretsiz

Joomla, herkesin ücretsiz olarak indirebilmesi için açık kaynak olarak geliştirilmiştir. PHP'yi birincil dil olarak kullanır ve bunun yanında MySQL'i destekler. Joomla'daki PHP ve MySQL, birçok gönüllünün kodu optimize etme ve yeni uzantılar oluşturma konusundaki katkılarına devam etmesini mümkün kılar. Her yıl birçok web sitesi kurarsanız, ticari CMS lisansı size kolayca on binlerce dolara mal olabilir. CMS'yi ve uzantılarını geliştirmek için insanları işe almanız gerekecek. Ayrıca yapılandırmak için insanları işe almak da maliyetlidir. Ek olarak, CMS'nizin hazır olması için aylar veya yıllar beklemeniz gerekir. Ancak, şimdi Joomla'yı indirirseniz, anında bir web sitesine sahip olabilir ve hepsini ücretsiz olarak kolayca yapılandırabilirsiniz.

E-Ticarete Uygun

Joomla, bir çevrimiçi mağaza kurmak için çok uygundur. Joomla e-ticaret web sitesini kolayca ve sorunsuzca oluşturmanıza olanak tanıyan çok sayıda alışveriş sepeti uzantısına sahiptir. Joomla için çeşitli e-ticaret eklentileri hakkındaki yazılarımızı yine web sitemiz üzerinden bulabilirsiniz. Alışveriş sepetlerinin güvenli olması ve istenmeyen postalardan kaçınması gerekir. Giriş formuna CAPTCHA ekleyebilir ve mağazanızı spam göndericilerden koruyabilirsiniz. Joomla web sitenize ReCAPTCHA eklemek için resmi belgelere bakabilirsiniz. Yedek uzantı, e-ticaret mağazanızı yedeklemenizi sağlar. Birçok ücretsiz ve profesyonel e-ticaret Joomla şablonu var kolayca özelleştirilebilen çekici tasarımlarla. Web sitenizin analitiğini, sosyal pazarlamayı, bağlı kuruluş pazarlamasını ve SEO optimizasyonunu izlemek dahil olmak üzere web sitenizi sabit tutmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

Joomla ayrıca e-posta kampanyanızı otomatikleştirebilecek bir e-posta pazarlama uzantısına sahiptir. Ancak, Joomla e-posta pazarlama uzantısını kullanmak web sitenizi yavaşlatabilir. Bu nedenle, kampanyanızı yönetmek için e-posta otomasyon yazılımı kullanmayı düşünebilirsiniz. Sınırsız aboneleri ve mail listelerini yönetmede daha etkili olacaktır. WordPress ile karşılaştırıldığında, bir e-ticaret web sitesi için daha az uzantıya ihtiyaç vardır.

PHP Scripting'i Destekleyin

Joomla, PHP'yi destekler, bu nedenle web sitenize özellikler eklemek istediğinizde uzun kod yazmanıza gerek kalmaz. Özelliklerde bazı değişiklikler yapmak istediğinizde kodda düzenleme yapmak daha kolaydır. PHP sayesinde, veritabanına daha verimli bir şekilde bağlanabilirsiniz. PHP, sunucu yükünü azaltan ve işlem hızını artıran kendine ait bir belleğe sahiptir. PHP gerektiren web uygulamalarını Joomla sitenize entegre edebileceksiniz.

Aktif Forum Topluluğuna Sahip Olun

Joomla'nın aktif forum topluluğu vardır. Forumun aktif üyeleri olan birçok profesyonel Joomla geliştiricisi ve diğer kullanıcılar var. Forum, farklı problem türleri için farklı bölümlere sahiptir. Joomla'yı kullanırken bir sorunla karşılaştığınızda yararlı olacak bir destek sorusu sorabileceğiniz bir bölüm var. Sorununuzu forumda tartışarak, Joomla sitenizin sorunsuz çalışması için hızlı bir şekilde düzeltebilirsiniz. Joomla, web sitelerini çalıştırmak için CMS'yi kullanan birçok üçüncü taraf şirket tarafından da desteklenmektedir.

Birden Çok Joomla Şablonu Kullanma Yeteneği

Joomla, bir web sitesinde birden fazla şablon kullanmanıza izin verir. Öte yandan, WordPress bir web sitesinde yalnızca bir tema kullanmanıza izin verir. Bu nedenle, Joomla sitenizde farklı Joomla şablonlarından farklı tasarımlara sahip sayfalarınız olabilir. Diğer şablonlarla, her sayfada farklı modüller de kullanabilirsiniz.

Düzenleme için Güvenli, Hızlı ve Kullanımı Kolay

Joomla, web sitenizdeki bir sayfayı düzenlemek için kullanmak daha güvenlidir. Makalelerden veya modüllerden herhangi birini düzenlerken, çakışmaları önlemek için başka hiç kimsenin aynı içeriği düzenleyememesi için bunu kilitler. Joomla, içeriği düzenlemenizi kolaylaştıran TinyMCE gibi güçlü bir içerik düzenleyiciyle birlikte gelir. Düzenleyici, Microsoft Word'de bulabileceğiniz tüm benzer düzenleme araçlarıyla birlikte gelir. Bu düzenleme araçlarına sahip olmak için herhangi bir uzantı yüklemeniz gerekmez. Joomla editörünüzde varsayılan olarak bulunurlar.

Düzenlemek istediğiniz içeriği makale yöneticisi aracıyla aramak da kolaydır. Sonuçlarınızı durum, etiket, kategori ve dil gibi çeşitli kriterlere göre daraltabilirsiniz. PHP deneyimi olan herkes Joomla'nın çekirdeğinde değişiklik yapabilir. Joomla'nın temel kodu net bir şekilde yazılmıştır, bu nedenle düzenlemek kolaydır. PHP, Joomla'yı oluştururken kullanılan birincil programlama dilidir. Sitenizi optimize etmek için Joomla kodunda değişiklik yapmanız gerekir. Ancak, çekirdek kodda değişiklik yaparsanız, artık Joomla'ya yükseltme yapamazsınız.

Kullanımı Kolay Menü Oluşturma Aracı

Joomla, herhangi bir deneyimi olmayan insanlara fayda sağlayan basit bir menü oluşturma aracı sunar. Araç, farklı konumlara işaret eden hiyerarşik bir menü oluşturmanıza olanak sağlar. Yüklediğiniz şablonlardan herhangi birine göre menünün stilini seçebilirsiniz. Menünün bağlantıları, içeride ve dışarıda farklı konumlara işaret edilebilir.

Yerleşik Önbelleğe Alma

Joomla, web sitesi yükleme hızını artırmak için yerleşik önbelleğe almayı destekler . Yerleşik önbelleğe alma, Joomla siteniz birçok sorgu aldığında sunucunun aşırı yüklenmesini önler. Ancak, önbelleğe alma bazen diğer uzantılarla çakışabilir. Uzantıyı kullanırken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, önbelleğe almayı geçici olarak devre dışı bırakabilir ve nasıl gittiğini görebilirsiniz. Önbelleğe alma, kullanılması gereken bir özelliktir, bu nedenle performansını artırmak için etkinleştirdiğinizden emin olun.

Yerleşik SEO İşlevselliği

Joomla, web sitesini arama motoru için optimize etmenizi sağlayan yerleşik bir SEO işlevine sahiptir. Üçüncü taraf bir SEO şirketi kiralamadan kendi başınıza Meta açıklamaları ve anahtar kelime eklemek gibi temel SEO işlemlerini gerçekleştireceksiniz. Ayarlarda, SEO dostu bir URL kullanacak şekilde özelleştirebilir ve site adını sayfa başlığına dahil edebilirsiniz. SEO dostu URL 'ler, URL'deki rastgele kelimeler dizisi yerine URL'deki sayfa başlığını kullanır.

Birden Çok Dili Destekleyin

Joomla, önde gelen siteyi İngilizce olarak oluşturmanıza ve aynı web sitesini Türkçe, Fransızca ve İspanyolca gibi diğer dillerde oluşturmanıza olanak tanıyan çok dilli destek sunar. Birden çok dili desteklemek için Joomla'nın eski sürümleriyle çalışabilen birkaç uzantı var. Yabancı ülkelerden çok sayıda ziyaretçiniz varsa, web sitenizde birden çok dili desteklemek çok önemlidir. Ana dillerine çevrilmiş bir sürüm sunduğunuzda, web sitenizi anlamalarını kolaylaştıracaktır.

Joomla CMS ile bir web sitesi oluşturmak ve Joomla'nın özelliklerinden faydalanmak için hemen son sürümü indirerek kuruluma başlayabilir ve kullanabilirsiniz.

Kaynak: Joomdev.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.