Haberler

Joomla! 4.0 Alpha 6 Yayınlandı

Joomla! 4.0 Alpha 6 Yayınlandı

Joomla! Projesi, test için Joomla! 4.0 Alpha 6'nın kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyar. Bu paket sadece test amaçlı olup, paketi test sitelerinizde denemeniz tavsiye edilmektedir.

Bu Sürüm Ne İçin?

Alpha sürümleri için iki ana amaç vardır:

 • Geliştiricilere, uzantılarını test etmek için temel sağlamak ve son sürümden önce herhangi bir sorunu bildirmek.
 • Kullanıcıların Joomla! 4 ile tanıtılan yeni özellikleri keşfetmelerini sağlamak.

Bu sürüm, 4.0.0 sürümüne dahil edilecek Joomla! Core kütüphanesi değişikliklerinin çoğunu içerir. Bu değişikliklerden bazıları, uzantılarda küçük değişiklikler gerektirecektir. Sürüm 4.0 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam bir listesi için lütfen dokümantasyon sitesindeki "Joomla! 4'te geriye dönük olası uyumluluk sorunları" na bakınız.

Joomla! 4.0 Alpha 6 İndirin

Her zaman Joomla! 4'ün en yeni sürümünü kullanmak için, sizi "Nightly Builds" sayfasındaki paketleri (her gece güncellenen) kullanmaya davet ediyoruz. Yeni başlayanlar için işleri kolaylaştırmak amacıyla, launch.joomla.org adresinde test edilmek üzere ücretsiz bir Joomla! 4 web sitesi başlatabilirsiniz.

NOT: Bunun bir Alfa sürümü olduğunu ve aktif olan bir web sitesinde kullanıma hazır olmadığını unutmayın. Bu paket sadece test amaçlıdır.

Joomla! 4'teki Yenilikler Neler?

Joomla! proje ekibi, yeni nesil Joomla! 'yı en iyi hale getirmeye kararlı. Joomla! 4 basitlik ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarken aynı zamanda geliştiriciler için daha güçlü bir sistem olacaktır.

İşte uygulanmak istenilen Joomla! 4'ün temel özellikleri ve faydalarının kısa bir listesi:

 • Daha temiz ve daha güçlü bir kod temeli. Kullanımdan kaldırılmış işlevlerin Joomla! 3.x'ten kaldırılması ve geliştiricilerin her zamankinden daha sağlam ve yenilikçi uygulamalar sunmalarına olanak sağlayan PHP ad alanlarının kullanılması.
 • Joomla! 'yı göz açıp kapayıncaya kadar kurun. Daha kolay, daha hızlı ve daha kullanıcı dostu bir kurulum süreci.
 • Bootstrap 4'ü kullanarak yeni ve geliştirilmiş bir deneyim sunmak için yepyeni Kullanıcı Arabirimleri (arka uç ve ön uç).
 • Web herkes için, arka uç şablonunun erişilebilir olmasını sağlamayı amaçlıyoruz (WCAG 2.1 Seviyesi AA).
 • Joomla! Framework'un gücü CMS ile birleşti.
 • Daha temiz bir Kullanıcı Arayüzü ve yeni görüntü düzenleme yetenekleri ile tamamen yeniden oluşturulmuş bir Medya Yöneticisi.
 • Makalelerinizi gelişmiş ve özelleştirilebilir bir şekilde yönetmek için yeni bir Yayıncılık İş Akışı.
 • Hazırlanan SQL ifadeleri için destek gibi yeni güvenlik özellikleri.
 • Gelişmiş bir olay gönderme sistemi.
 • Komut Satırı Arabirimi (CLI) için yeniden çalışılan başvuru.

...ve daha fazlası!

Alpha 5 ve Alpha 6 Arasındaki Fark Nedir?

Lütfen Joomla! Alpha 5 ve Alpha 6 arasında yapılan tüm değişiklikleri görmek için GitHub’ı ziyaret ediniz.

Joomla! 4 Alpha 6, Alpha 5'ten çeşitli düzeltmeler içeriyor. Özellikle, RTL ekranını geliştirdik, iş akışını yayınlamadaki çeşitli sorunları düzelttik, özel öğeler ve sistem bilgisi görünümündeki iyileştirmeleri sürdürdük. Joomla! 3.8.8'de düzeltilen hatalar da bu Alfa Sürümüne dahil edildi.

Mevcut aşamada olduğu gibi, herhangi bir çekme talebi için birleştirilmeden önce en az iki başarılı testin gerekli olduğunu belirtmek isteriz.

NOT: Güncel Joomla! sürümüne kadar yapılan tüm hata düzeltmeleri ve değişiklikler (3.9.1), Joomla! 4.0 sürümüne dahil edilecektir. Şu anda sadece Joomla! 3.8.8'e kadar olan değişiklikler birleştirilmiştir.

Beta Dönüm Noktasına Ulaşmak İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Ana özelliklerin durumunu kısaca paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz:

 • Arka Uç Şablonu ve Erişilebilirlik (Elisa Foltyn ve Robert Deutz liderliğinde) Joomla! Dergisi'nde önerilen tasarımın tam olarak uygulanması için çalışmalar devam etmektedir.
 • Ön Uç Şablonu, Son mobil geliştirmelerin tamamlanması gerekiyor. Prodüksiyon ekibi, jQuery ve Bootstrap JavaScript bağımlılığını bırakmak için menüler için alternatif bir açılır sistem kullanma yönündeki hareketi hala değerlendiriyor.
 • İş Akışını Yayınlama (Benjamin Trenkle tarafından yönetilir) Bu özellik, çok dilli ortamlarda ve iş akışı bileşeni gizlendiğinde optimizasyona ihtiyaç duyar.
 • Web hizmetleri (George Wilson tarafından yönlendirilir) Yakında en az hata işleme ile uygulanıp uygulanmayacağına veya daha büyük geriye dönük uyumluluk sonuçları olan daha eksiksiz bir prototip üzerinde çalışmaya devam edip etmeyeceğine karar verilecek.
 • Medya Yöneticisi (Allon Moritz’in lideri) NMM’nin özellikleri neredeyse tamamlandı, ancak özellikle çok sayıda resimli web sitelerinde Beta dönüm noktasına ulaşmak için daha fazla teste ihtiyacı var.
 • WebAssets’in tüm JavaScript ve CSS bağımlılıklarımıza yayılması gerekiyor.
 • 7 sürümün hâlâ Joomla! 4 ile birleştirilmesi gerekiyor. Joomla! 3.9'un piyasaya sürülmesi nedeniyle, bu görev daha önce planlanandan daha fazla zaman alacaktır.

Joomla! gelişim stratejisine göre, bir beta dönüm noktası özelliği tam olarak kabul edilir, ancak yine de üretim ortamları için uygun görülmemektedir. Yazılım, gerileme, güvenlik ve kararlılık sorunları için kapsamlı bir şekilde test edilmek üzere tasarlanmıştır. Geliştirme stratejimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu makaleyi okuyun.

Joomla! 4'ün Gelişimine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Joomla! 4.0 sürümünün ve temel özelliklerin "üretime hazır" olduğundan emin olmak için, bültenleri bulabileceğiniz tüm hataları ve raporları test etmenize yardım ediyoruz. Bunun için issues.joomla.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Test cihazlarının ömrünü kolaylaştırmak için, silinen dosyaları güncellemek ve SQL değişikliklerini değiştirmek konusunda daha katı olunacak. Bu Beta / RC ve Kararlı arasında güncellemelere izin verecektir.

Hepsinden önemlisi, uzantı geliştiricilerini kollarını sıvamaya, hataları araştırmaya ve uzantılarını Joomla! 4.0 ile test etmeye ve deneyimlerini aktarmaya davet ediyoruz.

Son Sürüm Ne Zaman Bitecek?

Joomla! 4 aktif olarak geliştiriliyor, ancak daha fazla gönüllüye ihtiyaç var. Aylık olarak bir tane Alpha yayını yayınlamayı ve ilerlemeyi toplulukla paylaşma amaçlanmaktadır.

Şu anda son sürüm için bir tarih veremiyoruz, ancak hala yüksek kaliteli bir ürüne sahip olmak için gereken çalışma miktarından dolayı, topluluğa 2019'un sonundan önce istikrarlı sürümün beklenmediğini bildirmek istiyoruz.

Zaman çizelgesiyle ilgili en güncel bilgileri, proje yol haritasında bulabilirsiniz. Kesin ve zamanında teslimat yapılmasını sağlamak için test ve raporlamaya katılabilirsiniz (yukarıdaki “Nasıl yardım edebilirsiniz…” konusuna bakın).

Joomla! 4 Belgelerini Nereden Bulabilirim?

Joomla! 4'te size yardımcı olacak bazı dersler vermeye başladık. Joomla! 4'ün ana değişikliklerini anlamanıza yardımcı olmak için daha fazla ders yayınlanacaktır. Joomla! 4 için bir Eklenti nasıl oluşturulacağı gibi mevcut olanları burada bulabilirsiniz.

Geliştiricilere, diğer uzantı geliştiricilerin yanı sıra, kullanıcılara yardımcı olmak ve rehberlik etmek için docs.joomla.org'da Joomla! 4 ile ilgili dokümantasyonun yazılmasına yardımcı olmaları için teşvik ediyoruz.

Bir JDocs sayfası, geliştiricilerin mevcut belgeleri ve hala gerekli olan belgeleri görmesine yardımcı olur. Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içeriği sağlamaya davet ediyoruz: Buradan. Özellik belgelerinin çoğuna, Beta'ya ulaştığımızda ihtiyaç duyulacaktır.

Joomla! 4.0'a Yükseltme Yapmalı mıyım?

Joomla! 4.0, Joomla! 'nın bir sonraki ana versiyonu olacak. Joomla! 3.10, Joomla! 4 ile birlikte, burada açıklanan Joomla! 3'ün son küçük sürümü olarak piyasaya sürülecek. Joomla! 3.10, Joomla! 4'e geçişinizi planlamak ve Joomla! 4 uyumlu sürümler olmak üzere uzantılarınızı (gerekirse) güncellemek için bolca zaman vererek 2 yıl boyunca desteklenmeye devam edecektir. Dokümantasyon sitesinde taşıma işlemine yardımcı olacak kaynaklar sağlanacaktır.

Joomla! 4 ile ilgili haberlerin bir kısmını web sitemizde bulabilir, ayrıca "Joomla! Eğitim Dersleri" kategorisinde eğitim derslerini inceleyebilirsiniz, yeni gelişmeleri sizlere buradan aktarıyor olacağız.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.