Haberler

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

17 Kasım'da, Joomla! 4 için ilk Alpha sürümü çıktı. Bu sürüm, geliştiricilerin uyumlulukları için uzantılarını olabildiğince çabuk kontrol etmeleri için tasarlanmış olsa da, Joomla! 4 Kullanıcı Arayüzü Ekibi sizin için hoş bir şey hazırlamakta.

Joomla! 4 Kullanıcı Arayüzü Ekibi son birkaç yılda, Joomla! 4 arka planının farklı konseptlerini planlıyor, tartışıyor ve taslaklar hazırlıyor. Arayüz ekibi, her şeyden önce: genel arka uç kullanıcı arabirimi üzerinde çalışma şansı buldukları için büyük bir onur duyduklarını ve harika bir takım da bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getirmekte.

Joomla! 4 alpha, heyecan verici özellikler ve geliştirmelerle piyasaya sürülmüş, gelecek sürümler daha fazla özellik ve güncelleme ile sunulacak. Joomla! 4'ün yeni arka uç önizlemesi ve üstün iyileştirmelere bu yazımızda değineceğiz.

Joomla! 4'te beklenen en önemli değişikliklerden birisi, Joomla! 3'ten tamamen farklı ve çok daha samimi olan yeni arka uç kullanıcı arabirimidir, yeni arka uç kullanıcı arabirimi Joomla! 4 alfa sürümünde halihazırda mevcut, ancak daha fazlasına sahip olması bekleniyor. Joomla! 4 arka uç tasarım / prototipinde Joomla! ekibi tarafından tanıtılan inanılmaz güncellemelere hep birlikte göz atalım.

1. Tipografi Stili

Kullanıcı grafiği kullanıcı arabirimi Joomla! 4'te değiştirildi ve iyi bir görsel haline gelmenin önemli bir parçası oldu. Joomla! geliştiricileri, hafif, normal, kalın ve siyah ağırlık stiliyle yönetici paneli için popüler web fontu olan Roboto'yu kullanmaya karar verdiler.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

2. Renkler

Yeni Joomla! 4 admin gösterge panosu iki renk halinde koyu mavi ve açık gri renktedir. Metnin ön plan renginin ve arka plan renginin kontrast oranı, WCAG 2.0 kılavuzlarına göre en az 4.5: 1 veya daha yüksek olmalıdır. Kenar çubuğu için koyu mavi renk kullanılacak ve tam UI için açık gri renk kullanılacaktır.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

3. Yeni Joomla! Deseni

Joomla! 4'de yeni bir Joomla! deseni tanıtıldı, Bu Joomla! topluluğunu temsil ediyor ve tüm Joomlers'ı bir araya getiriyor. İşte Joomla! 4'deki yeni desen hakkında daha fazla bilgi.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

4. Yeni Giriş sayfası

Joomla! 4 alfa'nın piyasaya sürülmesinden sonra, Joomla! 4'e yeni özellikler eklendi. Bunun güzel bir örneği Joomla! 4'ün yeni giriş sayfasında yeni Joomla! 4 deseniyle birlikte geliyor ve ayrıca marka logosuyla birinci sınıf bir görünüm kazanıyor. Logonuzla özelleştirebilirsiniz. Yeni oturum açma sayfasında, oturum açma alanının arkasında güzel arkaplan görüntüleri ayarlama seçeneği de vardır.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

5. Geliştirilmiş Çalışma Süreci ve Yeniden Yapılandırma Yönetici Kontrol Paneli

Joomla! CMS'de günlük iş akışını daha kolay hale getirmek için, kullanıcı arabiriminde pek çok gelişme ve yeni bir özellik ile birlikte gelen yeni bir Arayüz Joomla! 4 admin gösterge tablosu. Tüm Menüler, yeni kenar çubuğuna eklenir. Arka uç gezinme, kullanıcı menüsü, içerik, medya, bileşenler ve şablonlar arasında gezinmeye yardımcı olan daraltılmış bir seçenekle birlikte artık kenar çubuğundadır. Sağ üstte site önizlemesi, özel mesaj, bildirimler ve kullanıcı arayüzünü yumuşak bir dokunuş haline getiren kullanıcı düğmeleri bulunuyor.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

6. Erişilebilir Joomla! Desteği

Joomla! 'da erişilebilirlik desteği? Joomla! 4, AA uyumlu destekler. Artık kullanıcılar, yönetim panosunda çalışmak için Joomla! 'yı kolayca kullanabilirler. Joomla! 3.x'te, ekranın üst kısmında menüyü görebiliriz ve her menü başka alt menüyü açacaktır. Bir menü yaparsa ne olur? alt menüdeki tüm bölgelere erişebilir ve erişilebilirlik konusunda bir sorunu olan insanlar alt menü öğelerine erişebilirler.

7. Yeni Menü Yöneticisi

Joomla! 4, esnek bir menü sistemine sahiptir. Gösterge tablosundaki katlanabilir kenar çubuğu, menü öğesinde tek bir tıklama / gezinme ile tüm seçenekleri verir. Yeni Joomla'da birçok menü öğesi bir menü öğesine birleştirilir. Her menü öğesiyle size yeni bir öğe ekleme seçeneği sunan bir Artı simgesi göreceksiniz, bu özellik esnekliği geliştirir ve Joomla'daki öğeleri yönetirken hızlı olur.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

8. İçerik

Bu bölümde, makale, özel alanlar, medya yöneticisi ve modüllerin, makaleler istatistikleriyle ve kullanıcı derecelendirmeleriyle içerik olarak da parçası olabileceğini göreceksiniz.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

9. Makale Oluşturma ve Düzenleme

Daha az düğme. Makale Yönet sayfasındaki tüm farklı düğmeler düzenlenmiş. Hiçbir şey seçilmezse neden çöp kutusu simgesini görmelisin ki? tüm düğmeler ve seçenekler içeriğe dayalı olarak görüntülenir. Dolayısıyla, yayınlanmış bir makaleyi seçerseniz, yayınlama düğmesine gerek kalmaz, özelliksiz bir öğe seçerseniz, özelliksiz bir seçeneğe ihtiyacınız olmayacaktır. Bir öğeyi seçtikten sonra, eylem düğmesi etkinleşecek ve size seçebileceğiniz uygun olanaklar sunacaktır.

Sütunları Özelleştirme

Kendi ihtiyaçlarınız için Sütunları yönetin ve kullanıcı hesabınız için kaydedin. Çok dilli bir siteyi çalıştırmazsanız dilleri görmenize gerek yok, sadece arka planda çalışıyorsa yazarı rahatsız etmenize gerek yok.

3. Seviye kenar çubuğu gittiğinden makalelerinizi düzenlemek için çok fazla alan kazanırsınız. Doğrudan bazı ortak seçeneklere erişerek, zamandan tasarruf edin. Editörün içeriksel değişiminden yararlanın: bir resim seçerseniz, TinyMCE size araç çubuğu'ndaki tüm görüntü seçeneklerini gösterir ve bir bağlantı seçerseniz, doğrudan bağlantı seçeneklerine sahip olursunuz. Sayfanın alt kısmındaki içerik sekmeleri sabit bir altbilgiye eklenmiş. Nerede olduğunuzdan her zaman haberdar olun ve mobil cihazlarla kolayca erişin.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

10. Bileşenler Sayfası

Bileşenler sayfası, daha fazla seçenek açmak için her bileşende + simgeler bulunan arama, bannerlar, akıllı arama vb. Gibi tüm varsayılan Joomla! bileşenlerini içerir.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

11. Uzantı Kurulumu

Joomla! 4'te uzantı kurulumu aynı sayfa üzerinde, uzantıyı, klasör'den ve URL'den bir dosya sürükleyip bırakarak kurabilirsiniz.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

12. Kullanıcı Yöneticisi

Kullanıcı Yöneticisi'nde, kullanıcıları devre dışı bırakma, aktifleştirme, toplu iş ve kullanıcıları sil, kullanıcılar için yeni esnek seçeneklerle değiştirebilirsiniz. Bir kullanıcı seçtiğinizde, işlem sekmesi etkinleşecektir.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

13. Sistem Ayarları

Sistem ayarları, kurulum, şablonlar, erişim seviyesi, önbellek, güncelleme ve yönetme için tüm yapılandırma seçeneklerini içerir. Tek bir sayfada herhangi bir seçeneğe gidebilirsiniz.

Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi

14. Mobil Görüntüleme

Mobil cihazlar için yeni bir bakış. Joomla! 4 admin yönetim panosunu mobil cihazda açtığınızda kendinizi farklı hissedeceksiniz; mobil cihazların tüm seçeneklere erişmesine tamamen hazırdır.

Bu, yeni Joomla! 4 arka uç prototipi ve henüz uygulanmadı, Joomla! 4 haberleri ve güncellemeleri ile sizi güncelleştireceğiz. Joomla ekibi aynı zamanda Joomla! 4 arka uç prototipinin HTML versiyonunu da sunmaktadır. Joomla! 4 Prototip önizlemesini buradan kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: Joomla.org - Gavick.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.