Haberler

Çok Dilli Site Projeleriniz İçin Neden Joomla! Kullanmalısınız?

Çok Dilli Site Projeleriniz İçin Neden Joomla! Kullanmalısınız?

Bu zamanlarda, e-ticaretin yükselişiyle, çok dilli bir web sitesine sahip olmak, çevrimiçi işimizi küresel olarak genişletmek için gereklidir. Müşteriler kendi dillerinde alışveriş yapmayı daha uygun bulurlar. Birçok durumda, birden fazla resmi dili olan ülkeler için de gereklidir.

Joomla! ile oluşturacağımız projenin içeriğine göre kimi zaman çok dilli bir web sitesi oluşturma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bu makalede çok dilli web sitesi projeleriniz için neden Joomla! kullanmanız gerektiğine dair bilgileri bulabilirsiniz.

Çok Dilli Web Sitesine Sahip Olmanın Avantajları

 • Uluslararası müşteriler ve yeni pazarlara giriş: Dünyanın her yerinden müşterileriniz olabilir ve herhangi bir küresel pazarda bulunacaksınız.
 • Yerel pazar: Aynı ülkenin farklı bölgelerinde olabilir ve böylece işletmenize yeni müşteriler çekebilirsiniz.
 • Rekabetçi farklılaştırıcı: İşletmeniz rakiplerinizden farklı olacaktır.
 • SEO: Sitenize gelen trafiği artırarak konumunuzu iyileştirir.

Neden Joomla! ile Çok Dilli Sitenizi Kurmalısınız?

Joomla! CMS, başlangıcından bu yana çok dilli web siteleri oluşturma olanağını bir özellik olarak dahil etti. Sürüm 1.7'den bu yana, üçüncü taraf uzantıları yüklemek zorunda kalmadan ve çok konumlu çok dilli siteler oluşturmak mümkün olmuştur.

Çok dilli bir siteye sahip olmak sadece içerik çevirisi anlamına gelmez. Ülkeye veya kültüre göre çeşitli özellikler tamamen farklıdır, örneğin, renkleri veya yazı tiplerini kullanma şekli (özellikle Arapça, Çince, Japonca, Yunanca, vb. Gibi özel karakterlere sahip ülkeler için).

Joomla! ile Çok Dilli Site Oluşturmanın Nedenleri

 • Joomla!, çok dilli sistemi özünde birleştirdi. Web sitenizin birkaç dilde olması için üçüncü taraf uzantılarına ihtiyacınız olmayacaktır.
 • Joomla! 1.7'den bu yana çok dilli: proje bu özelliği geliştirmede uzun bir geçmişe sahip ve aynı zamanda kodunu istikrarlı ve sağlam hale getiriyor.
 • Ön uç ve arka uç için farklı diller: web sitenizi, arka uç ve ön uçtaki diller arasında farklılaştırarak yapılandırabilirsiniz.
 • Joomla'nın 76'dan fazla resmi dil paketi vardır, bu nedenle web siteniz dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilir.
 • Farklı diller / ülkeler için farklı siteleriniz (şablon, pozisyonlar, uzantılar vb.) Olabilir.
 • SEO: Joomla!, web sitenizin arama motorlarındaki konumunu iyileştirerek tüm diller için tek bir alan adı kullanır.
 • Çok dilli ilişkilendirmeler (Sürüm 3.7'den beri): Farklı dillerde bir makale oluşturduğunuzda, bunları ilişkilendirebilir ve her iki makaleyi arka uçta yan yana düzenleyebilirsiniz.
 • Eksiksiz belgeler: Çok Dilli Bir Site Nasıl Kurulur
 • Geçersiz kılmalar: Geçersiz kılmalar, her dilin dizeleri için yapılan değişikliklerdir, bu nedenle Joomla'nın arka ucundan, herhangi bir dilin herhangi bir dosyasında tanımlanan her dizeyi Uzantılar> Diller> Geçersiz Kıl'dan değiştirebilirsiniz.

Tüm bu özellikler Joomla'yı çok dilli sitenizi oluşturmak için ideal İçerik Yönetim Sistemi (CMS) yapar. Joomla! Uzantı Dizini 'nde çok dilli bir web sitesi oluşturmak için uzantılar da vardır. Yine de, bunu yapmak zorunlu değilse, tavsiyem Joomla'nın özünde her zaman çok dilli olmanızdır.

Kaynak: Joomla.org - Luis Orozco Olivares

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.