Haberler

Joomla'nın Tercih Edilen CMS'niz Olmasının 10 Nedeni

Joomla'nın Tercih Edilen CMS'niz Olmasının 10 Nedeni

Bir işletme web sitesi oluşturmak veya bir blog başlatmak istiyorsanız, bunu yapmanın en etkili yolu bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) kullanmaktır.

CMS, HTML veya CSS kodlama becerisine sahip olmayan veya geliştirici yeteneğine erişemeyen girişimciler için idealdir. Son on yılda, biri Joomla! olmak üzere çok sayıda CMS çözümü vardır.

John Rampton, Joomla! Topluluk Dergisi 'ne yaptığı açıklamada Joomla'nın neden tercih edilen CMS'niz olması gerektiğine dair 10 nedeni bir araya getirmiş.

1. Kendinden Barındırılan Bir CMS

Kendinden barındırılan bir CMS, açık kaynaklı bir yazılım olduğu anlamına gelir. Bu, onu indirmenize ve herhangi bir sunucuya yüklemenize izin verir. Açık kaynak olması, web sitenizin görünümü ve işlevselliği üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Sadece birkaç seçenekle kısıtlanmak yerine, istediğiniz herhangi bir blog veya web sitesi oluşturma esnekliğine sahip olmanıza yardımcı olur.

Bu nedenle, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, yeni başlayanlar, serbest çalışanlar, medya, şirketler ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı işletme ve kuruluş Joomla'yı kullanıyor. Örneğin, şirket takvimimi herkesin indirip kendi sitesinde çalıştırabilmesi için açık kaynaklı bir yazılım olarak oluşturuyorum. Gereksinimlerinize göre özelleştirmek için esneklik de dahil olmak üzere daha yaratıcı seçenekler.

2. Kullanıcı Dostu Bir Kontrol Paneli

CMS platformlarının kullanımı oldukça kolay olmasına rağmen, Joomla! başlamak için ne kadar kolay olduğu konusunda bir adım daha ileri gidiyor. Burada öğreticilere harcanan hafta yok. Gösterge tablosu işlevselliği basittir, bu nedenle kısa bir süre içinde çalışmaya başlayabilir ve gerektiğinde hızlı bir şekilde değişiklik yapabilirsiniz. Belirli bir ayarın nasıl çalışabileceğinden emin değilseniz, ek yardım almak için Joomla'nın araç ipuçlarını etkinleştirebilirsiniz.

3. Ücretsiz

Ücretsiz, teknolojiye bağlı olarak iyi ve çok iyi olmayan bir neden olabilir. Joomla! CMS ücretsizdir. Eklenti özellikleri bir ücret karşılığında mevcut olsa da, ücretsiz sürüme o kadar çok şey var ki bu ekstraların birçoğu olmadan yaşayabiliyorsunuz.

4. Çoklu Özellikler

Sahip olduğunuz özellik ve araçların miktarı nedeniyle Joomla! kullanmanın olağanüstü bir değeri var. Yayınlanan tüm içeriğinizi bulabileceğiniz Makaleler sekmesi de dahil olmak üzere birçok özellik içeren sekme vardır. Ayrıca, daha fazla işlevsellik için binlerce uzantıya dokunabilirsiniz. Uzantılar iletişim, pazarlama, sosyal, site yönetimi ve daha fazlası gibi geniş kapsamlı kategorilere ayrılmıştır.

5. Güçlü Araçlar

Joomla!, kaliteli ve optimize edilmiş içerik üretmek için üstün araçlar sunar. Örneğin, bu CMS çözümü birçok yerleşik Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) seçeneğinin yanı sıra en iyi performans gösteren bir editör aracına sahiptir.

6. Özelleştirme

Joomla!, web sitenizin SEO'su da dahil olmak üzere birçok ayarı özelleştirmenizi sağlar. reCAPTCHA'ları etkinleştirebilir, önbellek ayarlarını yapılandırabilir ve yalnızca mevcut özelleştirme seçeneklerinden bazılarını adlandırmak için birden fazla dil kullanabilirsiniz. Web sitenizin veya blogunuzun görsel görünümünü ayırt etmek için bir tema dizini de vardır.

7. Yüksek Performans

Web sitenizin hızlı yüklenmesini istersiniz, böylece ziyaretçileri kaybetmezsiniz ve Joomla! size hızlı bir yüklenme sunar. Şirketimin web sitesinin performansını artıran en sevdiğim özellikler arasında önbellekleme ve GZIP sıkıştırması yer alıyor.

8. Güvenlik

Yapmak istediğiniz son şey, ziyaretçilerinizin bilgilerini riske atmaktır, bu nedenle güvenlik bir önceliktir. Joomla'nın en güvenli CMS platformlarından biri olduğu bilinmektedir. Düzenli güvenlik açığı denetimleri, yamalar ve güncellemeler içinizin rahat olmasını sağlar.

9. Geniş Kullanıcı Topluluğu

Kullanıcı topluluğunda yüz binlerce kullanıcı, geliştirici ve tasarımcı bulunur. Bu, Joomla'nın zaten kapsamlı yardım kılavuzlarını ve teknik desteğini aşan sürekli güncellenen bir forum da dahil olmak üzere inanılmaz kaynaklar sağlar. Bu, hatalar, güvenlik sorunları, güncellemeler ve daha fazlası hakkında bilgiler de dahil olmak üzere diğer Joomla! kullanıcılarından web geliştirme ve tasarımın tüm yönleriyle ilgili yardım alabileceğiniz anlamına gelir.

10. E-Ticaret İçin İdeal

Joomla! her tür şirket için iyi çalışmasına rağmen, bir e-ticaret şirketi için idealdir. Pek çok CMS platformu aslında e-ticaret dostu CMS değildir, ancak Joomla'nın e-ticaret uygulamaları için tasarlanmış birçok özelliği ve aracı vardır. Ayrıca, üçüncü taraf entegrasyonları, ödeme ağ geçitlerini, ödeme hizmetlerini, gönderim ve envanteri ve ürün yönetimini dahil etme olanağı da dahil olmak üzere mümkün olanın geliştirilmesine yardımcı olur.

Bu entegrasyonları eklemek ve e-ticaret araçlarını kullanmak da Joomla'nın günlük CMS olarak kullanımını zorlaştırmaz. Her şey, bir e-ticaret işini sürdürmekten büyük çabaları ortadan kaldırarak, aynı derecede basit ve açık kalır.

Sizler de Joomla! ile bir web sitesi oluşturmak ister misiniz? Joomla! kullanmaya hemen başlamak için "Joomla! İndir" alanı üzerinde paketi indirerek hemen kuruluma başlayabilirsiniz.

Kaynak: Joomla.org - John Rampton 

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.