Güvenlik

Joomla! Web Sitesi Güvenliğinizi Artırmada İlk 5 İlke

Joomla! Web Sitesi Güvenliğinizi Artırmada İlk 5 İlke

Dijital medya pazarlamasının giderek büyümesi, bir işletmenin göz alıcı ve düzgün bir şekilde özelleştirilmiş web sitesine sahip olması için çok önemli hale geldi. Dijital platformda bir web sitesi ayna rolünü oynar. Müşterilere işletmenin ürün ve hizmetlerine doğrudan erişimini sağlar.

Web siteleri aracılığıyla, insanlar potansiyel müşterilerin dikkatini çeker ve onları yönlendirir. Bu, dijital platformda pazarlama yaparken uygun şekilde özelleştirilmiş ve geliştirilmiş bir web sitesine sahip olmanızın gerekliliğidir.

Bir web sitesini ilgi çekici hale getirmenin en iyi yollarından biri, yüksek kaliteli içeriklerin kullanılmasıdır. İçerik, dijital medya üzerinde çok önemli bir rol oynamaktadır ve bu nedenle, işlerini çevrimiçi yapan insanlar, hedef müşterilerinin dikkatini etkin bir şekilde ele almak için çeşitli içerik yönetim sistemlerini kullanmaktadır. Birçok içerik yönetim sistemi varken, Joomla! en popüler olanlar'dan biridir. Joomla! içerik yönetim sistemi 95 milyondan fazla kez indirilmiştir. Nedeni, Joomla! 'nın ikinci en çok kullanılan içerik yönetim platformu olarak kabul edilmesidir.

Joomla!, içerik dağıtımı ve yönetimini kolaylaştırmak için web sitenizi MySQLi, MySQL, vb. İle birleştiren açık kaynaklı bir içerik yönetim platformudur.

Son zamanlarda, Joomla! üzerinde yapılan birkaç araştırma da çeşitli güvenlik zaafları olduğu açıklanmıştır. Bunun nedeni, yanlış yapılandırma, kötü barındırma uygulamaları ve üçüncü taraf uzantılar'daki zayıf kodların kullanımıdır. Joomla! 'nın popülaritesi göz önüne alındığında, bu içerik yönetim platformunda bu tür sorunların olması kabul edilemez. Bu nedenle, burada Joomla! web sitesinin güvenlik seviyelerini artırabilecek ilk beş rehber sunulmuştur.

Joomla! Web Sitesi Güvenliğini Artırmada İlk Beş İlke:

Dosya ve Klasör İzinleri

Joomla! web sitesini güvenlik standartlarına göre daha güvenilir hale getirmenin gerekli yollarından biri yanlış dosya izinlerini kısıtlamaktır. Biri sadece gerekli olan dosya ve dizinlere erişmelidir. Örneğin: önbellek dizinleri, karşıya yükleme, vb. Bu bağlamda önlenmesi gereken önemli faktörlerden biri, dosyalarınızın herkes tarafından görüntülenmesine ve kullanılmasına izin verdiği için 777 izninin kullanılmamasıdır. Joomla! web sitesi deneyiminde çalışmanızın iyi olmasını istiyorsanız, bunun önlenmesi önemlidir.

Güçlü Giriş Kimliği ve Şifreleri Kullanın

Bir diğer önemli güvenlik yönü ise, Joomla! web sitesini kullanırken giriş kimliği ve şifrelerin kullanıyor olması. Bu, siteyi bilgisayar korsanlarından korumanıza ve içerik yönetimi için daha güvenilir hale getirmenize yardımcı olur. Bu sebeple, giriş bilgilerinin güçlü bir şekilde hazırlandığından emin olun, kullanıcı adı ve şifrenizi bir başkasının tahmin edemeyeceği şekilde hazırlayın..

Ayrıca admin panel girişini daha güvenli hale getirmek için ek güvenlik adımları uygulayabilirsiniz, örnek: /administrator girişini sunucu paneli üzerinden şifre korumalı bir hale getirebilir yada jSecure eklentisi ile güvenli hale getirebilirsiniz.

Eklenti Yükleme Sınırı

Joomla!, işlevselliği genişletilmesi kolay olduğu için güçlü CMS platformlarından biridir. Platform, hedef müşteri sayısına ulaşmada ne kadar etkili olursa, güvenlik ihlallerine karşı daha hassastır. En iyi uygulamaları takip edemeyen üçüncü taraf eklentileri nedeniyle Joomla! da güvenlik sorunları ortaya çıkıyor. Bu nedenle, çok fazla uzantının platformda kurulmasına ilişkin bir sınırlama yapılması gerekebilir. Uygun bakımı yaparken, Joomla! web sitesinde uzantıları yüklerken üçüncü taraf güvenlik ihlallerinden kaçınmak çok önemlidir.

Joomla! Yönetici Girişi

Yönetici girişi için farklı şifreler oluşturmak, Joomla! web sitesinin güvenliğini artırmak için çok önemli bir yoldur. Bunu, Joomla! web sitesi belgelerinde açıklandığı gibi yönetici dizininde bir .htaccess dosyası oluşturarak yapabilirsiniz.

Web Uygulaması Güvenlik Duvarının Kullanımı

Bir web sitesi Güvenlik Duvarı uygulaması, HTTP uygulamaları için filtre görevi sunar. Web sitesi güvenlik duvarı uygulamasının kullanımı size aşağıdaki özellikleri sağlayacaktır:

  • Kaba kuvvet (Brute-force) saldırı koruması.
  • Arka kapı koruma.
  • SQL Injection koruması.

ve daha fazlası..

Dolayısıyla, içerik yönetimi için Joomla! platformunu kullanıyorsanız, Joomla! güvenlik yönergelerine uymayı unutmayın. Bu, Joomla! web sitenizin güvenliği için önemli bir konu olduğundan dikkat edilmesi ve uyulması sizin yararınıza olacaktır.

 Kaynak: Zebratechies.com - Anirban Das 

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.