Dersler

Joomla! XML Site Haritanızı Google’a Gönderme

Joomla! XML Site Haritanızı Google’a Gönderme

Joomla! CMS ile bir web sitesi oluşturduğunuzda, arama motorlarının sitenizdeki içerikleri bulmaları için XML Site Haritası 'nın ne kadar önemli olduğunu sanırım bilmeyen yoktur.

Sizlere kısa zaman önce site haritası hakkında bilgiler, site haritası kullanmanın önemi ve XML Site Haritası 'nın nasıl oluşturulacağı konusunda bilgileri aktarmıştık. Bugün ise oluşturduğumuz site haritasını Google'a nasıl gönderebileceğimizi öğreneceksiniz.

Bu eğitim dersinde Joomla! XML Site Haritası 'nı Google arama motoruna nasıl gönderileceğini bulacaksınız. Böylelikle arama motorlarının web sitenizi bulması ve indexlemesi konusunda ilk adımı atmış olacaksınız.

XML Site Haritanızı Google'a Gönderme

Dosyayı sitemap.xml olarak adlandırmak iyi bir uygulamadır. XML dosyasını aldıktan sonra, dosyayı web sitemizin kök klasörüne yükleyeceğiz. Bu adresdeki site haritasına erişmemiz için tarayıcımızın adres satırına siteadiniz.com/sitemap.xml yazmamız yeterli olacaktır. Birden çok site haritanız varsa sitemap_1.xml vb. Olarak adlandırabilirsiniz. Joomla! XML site haritanızı Google'a göndermek için şu işlemleri yapabilirsiniz.

Google Arama Konsolu> Site Haritaları'na gidin> site haritanızın konumunu, "Yeni bir site haritası ekleyin" alanına yazın ve ardından "Gönder" i tıklayın.

Joomla! XML Site Haritanızı Google’a Gönderme

Bitti! Herhangi bir Joomla! sitesi için XML site haritasını Google arama motoruna göndermek bu şekilde olur.

İpucu: Site haritalarıyla ilgili iyi uygulamalardan biri, site haritasının URL'sini web sitesinin robots.txt dosyasına eklemektir. Robots.txt dosyası web sunucunuzun kök dizininde bulunur. Dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki kodu yapıştırın:

Sitemap: https://www.yourwebsite.com/sitemap.xml

NOT: Joomla! web siteniz için bir XML site haritasını Google arama motoruna gönderme işlemini kısaca anlattık. Çeşitli uzantıları kullanarak Joomla! web sitenizin site haritasını dinamik olarak oluşturabilirsiniz. Bunun için bir uzantı kullanmak istiyorsanız Joomla! Uzantı Dizini 'ne gidin.

Bir site haritasının önemi insan gözüyle görülmez. Bu, web sitenizi bir Google aramasında ilk sırada tutacak bir şey değildir. Ancak, bir XML site haritası olmadan bir arama motoru web sitenizin varlığını bilmiyor olabilir.

Böylece web sitenizi, web sitelerinin sanal dünyasında hayatta kalmasını sağlamak için, web sitelerimiz için site haritaları oluşturmalı ve içeriklerimizi indeksleyebilmeleri için bunları arama motorlarına göndermeliyiz.

Joomla'nın büyümesine ve sizi daha iyi bir geliştirici yapmasına yardımcı olma misyonumuzda, sürekli olarak size yardımcı kaynaklar sağlamaya çalışıyoruz. Bu makaleyi yararlı bulduysanız ve bir sonraki derste ne hakkında öğrenmek istediğinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.