Site Haritası (Sitemap) Kullanmak Neden Önemlidir?

Site Haritası (Sitemap) Kullanmak Neden Önemlidir?

Arama motorları genellikle sayfalarınızı internetteki diğer yerlerden bağlandıkları şekilde bulabilirken, arama motoruna web sitenizdeki sayfaların listesini 'botlar' veren bir Site Haritası (Sitemap) oluşturmak iyi bir uygulamadır.

Arama motorlarının web sitenizdeki tüm içeriği bulmaları için XML Site Haritası önemlidir. Site haritaları yalnızca arama motorları için önemli değildir, aynı zamanda menü yapılarınızı kullanmadan site yapınızı görüntülemek ve sitede dolaşmak için basit bir arayüze ihtiyaç duyan engelli insanlar için de çok yararlıdır.

Bu makalede Site Haritası (Sitemap) kullanmanın önemini, site haritası türlerini, güncelleme sıklığını, HTML site haritası ve XML site haritası hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Bir site haritası çeşitli amaçlara hizmet eder:

  • Web sitenizdeki tüm içeriğe genel bir bakış gösteren yapılandırılmış bir liste sağlar
  • Bir ziyaretçinin site yapınızla ilgili hızlı bir genel bakış elde etmesini sağlar
  • Karmaşık menü yapılarına ihtiyaç duymadan web sitenizde gezinmenin alternatif bir yolunu sunar
  • Arama motorlarına menü yapılarınızda bulunmayan içerik (örneğin, açılış sayfaları) bulmak için bir araç sağlar

Site Haritası Türleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli bilgi türleri için site haritaları sağlamak mümkündür:

...ve daha fazlası

Bu uzman site haritaları, belirli medya türleriyle ilgili bilgi vermenize olanak tanır - örneğin bir video site haritasıyla çalışma süresi, kategori ve aile dostu durum hakkında bilgi sağlayabilirsiniz; resim site haritalarıyla resmin konusunu, kullanım lisansını ve resim türünü belirleyebilirsiniz.

Site Haritası Oluşturma

Statik bir sitede, bir site haritası oluşturmak, uygun standartları kullanarak manuel olarak bir XML dosyası oluşturmak ve bunu bir XML dosyası olarak kaydetmektir. İçeriğin düzenli olarak değiştiği dinamik bir sitede, bu gerçekten bir seçenek değildir - her yeni içerik eklediğinizde site haritası dosyasını manuel olarak güncellemeniz gerekir!

Bu nedenle, Joomla! Eklenti Dizini'nde Site Haritası Kategorisi üzerinde arama motorlarının beklediği site haritası standartlarını karşılayan bir site haritası oluşturmanıza olanak tanıyan birkaç site haritası uzantısı vardır.

Bu uzantıların çoğu, bir site haritasına eklemek istediğiniz menü öğelerini seçerek ve ne sıklıkta değiştiklerini belirterek çalışır (bkz. Güncelleme Sıklığı). Bu menü öğelerinden alt sayfalar eklemek de mümkündür (örneğin, bir menü öğesi bir kategori blog sayfasına yönlendirebilir, ancak bu sayfada gösterilen tüm makaleleri tek tek öğeler olarak görüntülemek isteyebilirsiniz - başka bir örnek mağaza kategorisi sayfasını işaret eden bir menü öğesi ve site haritasında kategoriyi ve ardından içindeki her ürünü ayrı bir bağlantı olarak listelemek istersiniz).

Güncelleme Sıklığı

Site haritanızda arama motoru örümceklerinin web sitenizi ne sıklıkta ziyaret etmesi gerektiğini manuel olarak belirtebilirsiniz, ancak çoğu arama motorunda, söz konusu sayfanın ne sıklıkta değiştiğine bağlı olarak iade ziyaretlerinin sıklığını otomatik olarak ayarlayan yerleşik sistemler bulunur.

Bu nedenle, örneğin, arama motoru botlarına sayfanızı günlük olarak ziyaret etmelerini söylerseniz, ancak sayfayı ziyaret ettiğinde bir hafta boyunca hiçbir şey değişmezse, tekrarlama sıklığını buna göre ayarlayabilir ve söylediğiniz sürede geri dönmeyebilir. Çeşitli web yöneticileri portalları aracılığıyla, gerekirse yeniden ziyaret oranının değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Bu nedenle, düzenli olarak içeriğiniz varsa, web sitenizin daha sık "örümcekleneceğini" ve içeriğin sık sık değişmeyen web sitelerinden daha hızlı dizine eklenmesini öneririz.

Genellikle taranacak statik sayfaların, düzenli olarak değişen sayfalardan daha az belirtilmesi genellikle mantıklıdır. Örneğin, statik metin makalesi ayda bir kez güncelleme sıklığı ile ayarlanabilirken, blogunuz veya haber sayfanız yeni içerik ekleme sıklığınıza bağlı olarak günde bir kez veya haftada bir kez güncelleme sıklığı ile ayarlanabilir.

HTML Site Harita

Bir HTML site haritası aslında siteniz için web sitenizin ziyaretçilerine sunabileceğiniz bir içindekiler tablosudur. Bu üç amaca hizmet eder:

  • Sitedeki diğer navigasyon yardımcılarının erişmesi kolay olmasa bile, ziyaretçilerin sitenizdeki herhangi bir içeriğe kolayca erişebilecekleri bir yer sağlar
  • Sitenizdeki içeriğe, arama motorları tarafından kolayca dizine eklenebilen merkezi bir bağlantı deposu sağlar
  • Engelli kullanıcıların karmaşık menüler yerine basit bir bağlantı listesi ile web sitenizde hızlı bir şekilde gezinmelerini sağlar

En azından, bir site haritası sitenizdeki ana bölümlere ve sayfalara bağlantı vermelidir, ancak daha ayrıntılı olarak daha iyi hale getirebilirsiniz. Joomla! içeriğine göre otomatik olarak site haritaları oluşturan daha önce de belirttiğimiz gibi çeşitli uzantılar var.

XML Site Harita

XML Site Haritaları, web yöneticilerinin arama motorlarını sitelerinde taranabilecek yeni ve mevcut sayfalar hakkında bilgilendirmesinin kolay bir yoludur. En basit haliyle, Site Haritası, bir sitenin URL'lerini ve her bir URL hakkında ek meta verileri (en son ne zaman güncellendiği, genellikle ne sıklıkta değiştiğini ve ne kadar önemli olduğunu) listeleyen bir XML dosyasıdır. Böylece arama motorları siteyi daha akıllı bir şekilde tarayabilir.

Site Haritası protokolünü kullanmak, web sayfalarının arama motorlarına dahil edilmesini garanti etmez, ancak web tarayıcılarının sitenizi taramak için daha iyi bir iş yapmaları için ipuçları sağlar.

  • XML site haritası, sitenizdeki içeriğe, arama motorları tarafından kolayca dizine eklenebilen bir bağlantı listesi sağlar
  • Haberler, Mobil URL'ler, Resimler ve Video için belirli XML site haritaları oluşturmak mümkündür

Joomla! içeriğine göre otomatik olarak XML site haritaları oluşturan kullanılabilir uzantıları da mutlaka incelemelisiniz! Bir sonraki yazımızda Joomla! web siteleriniz için XML Site Haritası Oluşturma işleminin nasıl yapıldığını öğreneceksiniz.

Kaynak: Joomla.org

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler