Blog

Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Aracınızla bilmediğiniz bir yere giderken yol tarifinden emin olmadığınız durumlar da, tercihiniz navigasyonu kullanmak olacaktır. Navigasyon ile gideceğiniz yere daha kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Bu durum arama motorları içinde geçerlidir. Arama motorları web sitenizdeki alanların taranmasını ve dizine eklenmesini gerçekleştirir, arama motorlarının işini biraz daha kolaylaştırmak için Site Haritası 'na (Sitemap) ihtiyaç duyarız.

Web sitesi oluşturma ya da SEO ile ilgileniyorsanız mutlaka Site Haritası (Sitemap) terimini duymuşsunuzdur. Bu makale içerisinde, site haritası hakkında bilgileri, site haritasına ihtiyaç olup / olmadığını ve site haritası türlerini bulabilirsiniz.

Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Site Haritası bir web sitesi için olmazsa olmazlardandır. Site Haritası'nın gerekliliğinin bir çok sebebi vardır. Bunlardan en önemlisi, site üzerinden link verilemeyen sayfaları burada arama motoru botlarına gösteriyor olabilmemizdir. Örnek olarak bir JavaScript yardımıyla oluşturulmuş açılan menü ile bazı içeriklere ulaşılıyorsa, html yapısı olmadığı için arama motoru botları bu sayfalara erişemez. Ancak bu sayfaların linkleri site haritasına eklenmişse, arama motoru botları site haritası üzerinden bu sayfaları ziyaret ederek içerikleri ve linkleri indexleyebilir.

Site haritası farklı dosya konumu veya farklı formatlarda kullanılabilir. Ancak tavsiye edilen kullanım biçimi, ana dizinde sitemap ismiyle ve xml formatında kullanılmasıdır. Çünkü ilave olarak belirtmeye ihtiyaç duyulmadan botların ulaşabildiği en iyi sitemap yapısıdır.

Site haritası web sitesine ait tüm linkleri içerisinde barındırmalıdır. Aynı şekilde her yeni içerikte mutlaka güncellenerek arama motorlarına bu güncellemeler bildirilmelidir. Bu şekilde yeni sayfalar arama motorları tarafından daha kolay ve hızlı indexlenebilir.

Joomla! gibi hazır CMS sistemlerinde Site Haritası Oluşturma işlemini eklentiler ile gerçekleştirebilirsiniz.

Site Haritasına İhtiyacım Var mı?

Web sitenizin sayfaları doğru bir şekilde oluşturulduysa Google gibi arama motorları genellikle sitenizin büyük bir kısmını keşfedebilir. Ancak, site haritası daha büyük ve karmaşık ya da daha farklı dosyaların taranmasını iyileştirebilir.

Google tarama işlemlerinin yapılmasında karmaşık ve farklı algoritmalar kullanmaktadır. Bir site haritası kullandığınızda site haritasında listelenen tüm sayfaların taranabileceği veya dizine eklenebileceği garanti edilmez. Ancak çoğu durumda, sitenizde site haritasının faydasını görürsünüz ve bunun hiçbir olumsuz etkisi olmaz.

Aşağıdaki durumlarda bir site haritasına ihtiyacınız olabilir:

 • Siteniz gerçekten çok büyükse. Sonuç olarak, Google web tarayıcılarının bazı yeni veya kısa süre önce güncellenmiş sayfaları taramayı atlaması muhtemeldir.
 • Sitenizde diğer sayfalardan yalıtılmış veya birbiriyle fazla bağlantısı olmayan çok sayıda içerik sayfasından oluşan bir arşiv varsa. Sitenizin sayfaları birbirlerine doğal bir şekilde başvuruda bulunmuyorsa Google'ın sayfalarınızın bazılarını atlamaması için bunları bir site haritasında listeleyebilirsiniz.
 • Siteniz yeniyse ve sitenize verilen harici bağlantı sayısı azsa. Googlebot ve diğer web tarayıcıları, bağlantıları izleyip bir sayfadan bir başkasına geçerek web'i tarar. Sonuç olarak Google, başka hiçbir site, sayfalarınıza bağlantı vermiyorsa sayfalarınızı keşfetmeyebilir.
 • Siteniz çok sayıda zengin medya içeriğine sahipse (video, resimler) veya Google Haberler'de gösteriliyorsa. Google, uygun durumlarda site haritalarındaki diğer ek bilgileri dikkate alabilir.

Site Haritası (Sitemap) Türleri

Sizlere kısaca site haritasını açıkladıktan sonra şimdi site haritası türleri nelerdir bunu da açıklayabiliriz. Kullanılan çok sayıda site haritası türü vardır, bu site haritalarının kendine has özellikleri olduğu gibi kullanım alanları da farklılık gösterebilir. Site haritası türlerinden bazıları şu şekildedir.

 • Görsel Site Haritası
 • XML Site Haritası
 • HTML Site Haritası
 • Video Site Haritası
 • News Site Haritası
 • Mobil Site Haritası

Site Haritası Kullanmak Fayda Sağlar mı?

Site haritası kullanarak Google gibi arama motorları'nın dikkatini çekebilirsiniz. Web sitenizdeki haber, medya ve görsel içerikleri Google'a iletebilirsiniz ve Google'un bu içeriklerden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Site haritası, arama motorlarının sitenizi indexlemesi için ayrıca önemlidir. Sitenizi ziyaret eden arama motoru botları, site haritası sayesinde sayfaların güncellenme tarihini ve hangi aralıklarla güncellendiğini tespit edebilir. Ayrıca; sitenizde yer alan içerikleri kategorilendirerek, sayfaların arama motoru üzerinde görünmesini sağlar.

Joomla! Site Haritası Eklentileri

Aşağıdaki eklentileri kullanarak Joomla! sitenizde otomatik olarak site haritası oluşturabilirsiniz.

 • Joomla! Site Haritası - JSitemap
 • Joomla! Site Haritası - OSMap

Bir sonraki yazımızda site haritası kullanmanın öneminden kısaca bahsedeceğim. Site haritası hakkında sormak istediklerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.