Blog

Lazy Load Nedir? Faydaları Nelerdir

Lazy Load Nedir? Faydaları Nelerdir

Lazy Load, görsel içerikleri ve sayfa uzunluğu fazla olan web sitelerinde, sayfanın daha hızlı açılmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu teknik JavaScript dosyasının kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Özellikle e-ticaret sitelerinde görseller çok fazla olduğu için Lazy Load tekniği kullanılır.

Web sitenizin hızı SEO çalışmalarında önemli faktörler'den biridir. İnternet kullanıcıları genellikle yüklenme süresi uzun olan web sitelerinde çok fazla zaman geçirmez. Bu durum web sitenizden hemen çıkma oranını artıracağı gibi arama sonuçları'ndaki sıralamanızı da düşürebilir.

Site hızını artırmak için genellikle çeşitli kod iyileştirmeleri yapılır ve kullanılmayan kodlar kaldırılır. Ayrıca, Lazy Load tekniği ile web sitenizin hızında iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bugünkü yazımızın amacı, Lazy Load hakkında daha fazla bilgi öğrenmektir.

Lazy Load Nedir?

Lazy Load, bant genişliği tasarrufu ve web sitenizin hızını artırmaya yarayan bir yöntemdir. Başka bir değiş ile ziyaretçilerin ihtiyaç duymadığı bir nesnenin çağırılmaması olarak da açıklanabilir.

Lazy Load özelliği sayesinde ziyaretçi bir sayfayı açtığında, sayfa da bulunan bütün resimlerin yüklenmesinin önüne geçilir. Bu sayede daha hızlı açılan sayfalara sahip olmanız sağlanır. Unutmayın! ki, Google gibi arama motorları hızlı yüklenen sayfaları daha çok önemser.

Bir örnek ile Lazy Load Tekniği 'ni açıklamak gerekirse, durumu şu şekilde kısaca açıklayabiliriz. Diyelim ki web sitenize ait bir sayfa da 20 adet görsel var. Ziyaretçi sayfayı ziyaret ettiğinde ilk olarak karşısına 5 adet görsel çıkar ve sunucu'dan sadece bu 5 adet görsel çağrılmış olur. Ziyaretçi fare ile sayfayı aşağıya doğru kaydırdığında, sayfa'daki diğer resimler de teker teker yüklenecektir.

Lazy Load özelliği sayesinde bir anda 20 adet resim değil de o anda ihtiyaç duyulan resimler yüklenir. Bu durum sitenizin hızına olumlu bir katkı sağlar.

Joomla! Sitenizde Lazy Load Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere Joomla! Eklenti deposunda yaklaşık 8.000 civarında eklenti bulunmaktadır. Sitenizin performansına ve hızına etki edecek Lazy Load tekniğini Joomla! sitenizde uygulamak oldukça basittir.

Kısa zaman önce sizler için tanıtmış olduğum Joomla! Lazy Load Eklentisi olan LLFJ Lazy Load indirerek web sitenizde kurmanız yeterlidir. Yapmanız gereken tek şey, eklenti'nin kurulumunu yapıp etkinleştirmek yeterli olacaktır.

Lazy Load’ı Hangi Siteler Kullanmalı?

Görsel içeriğin fazla olduğu, örneğin e-ticaret ya da haber/magazin gibi web siteleri'nin Lazy Load tekniğini kullanması tavsiye edilebilir. Ayrıca kullanılan görsellerin tek bir klasör de olması da sitenin hızına katkı sağlayabilir.

Lazy Load Faydaları Nelerdir?

 • Web sitenizin hızı ve performansı yükselir.
 • İhtiyaç dışı kaynak kullanımı önlenmiş olur.
 • Kullanıcıların deneyimini iyileştirir ve geliştirir.
 • Kullanıcıların daha fazla içerik keşfetmesini sağlar.
 • SQL sorgularının gereksiz şekilde çalıştırılması engellenir.
 • Hızlı açılan sayfalar sayesinde hemen çıkma oranı düşecektir, böylelikle SEO çalışmalarına katkı sağlanır.
 • Ziyaretçiler bütün görsellerin yüklenmesini beklemek zorunda kalmaz, sadece ihtiyaç duyulan görselleri alır.

Hangi Noktalara Dikkat Edilmeli?

 • Lazy Load yöntemi, görsel yoğunluğu fazla olan sayfalarda kullanılmalıdır. Aksi durumda bir işe yaramayacaktır.
 • Bu özellik bir tarayıcı özelliği olmadığı için JavaScript dosyasına ihtiyaç duyulur.
 • Yanlış bir işlem yapmamak önemlidir, yoksa kullanıcılar fotoğraflara ulaşamaz.
 • Görseller mümkün olduğunca tarayıcı ekranına hızlıca yüklenmelidir, farklı kaynaklar'dan resim çekilmemelidir.
 • Sayfa'daki görseller ziyaretçi aşağıya doğru indiğinde 3 saniyenin altında yüklenmelidir.

Google kullanıcı deneyimini iyileştirmek için farklı adımlar atmaktadır. Bu sebeple web sitelerinde kullanıcı deneyimleri'nin en iyi şekilde sunulmasını istiyor. Web sitenizin hızı bu nokta da önemlidir. İşte bu noktada Lazy Load daha hızlı sayfalara sahip olmanızı sağlıyor.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.