Blog

AMP Nedir? Web Siteniz İçin Neden Önemlidir!

AMP Nedir? Web Siteniz İçin Neden Önemlidir!

AMP artık herhangi bir webmaster için garip bir teknik değil. Mobil kullanımın giderek daha fazla yaygınlaşması ve artması nedeniyle 2015'ten bu yana yaygın bir şekilde uygulanmaktadır ve günümüzde daha popülerdir.

Bu yazıda AMP'yi ve önemini web siteniz için kısaca açıklayacağız. Ayrıca, web sitenizin gerçekten AMP'ye ihtiyacı olup - olmadığını inceleyeceğiz.

AMP Nedir?

AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, mobil web sitesi içeriğinin neredeyse anında yüklenmesini sağlamayı amaçlayan açık kaynaklı bir projedir.

Tüm CSS, JS, HTML "stil" kodunu çıkarır ve yalnızca içeriğinizi olabildiğince hızlı yüklemeye odaklanır. Orijinal bir sayfanın, temel bir AMP sayfasına kıyasla ne kadar farklı olduğuna ilişkin aşağıdaki örneği görebilirsiniz. Hiçbir logo, menü, modül yoktur ve orijinal tasarıma hiç benzemiyor.

AMP eklentileri sayesinde web siteleriniz mobil cihazlar da daha hızlı bir şekilde yükleneceği için, Joomla! web sitelerinizde Joomla! AMP Eklentisi kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak, web siteniz de gerçekten AMP eklentisine ihtiyaç olup - olmadığını araştırmalısınız.

Daha fazla ayrıntı için, AMP hakkında daha fazla bilgiyi Burada bulabilirsiniz.

AMP Web Siteniz İçin Neden Önemlidir?

Bildiğiniz gibi, sayfa hızı herhangi bir çevrimiçi işletmenin başarısı için önemli bir faktördür. Bugünlerde bir cep telefonuna sahip olmanın vücudunuzdaki kıyafetler kadar popüler olduğunu söylemeye gerek yok. Neredeyse herkesin bir tane akıllı telefonu vardır ve her hafta bir mobil cihazda harcadığımız zaman miktarı şaşırtıcıdır, haftada bir gün ortalama mobil aktiviteye harcanmıştır.

Bu nedenle, arama motoru ve her çevrimiçi yayıncı, mobil cihazdaki kullanıcı deneyimini geliştirmek için daha fazla çaba sarf ediyor. Bu gelişmeler arasında, yükleme hızı önceliklendirilmesi gereken bir numaralı faktördür. Dolayısıyla, AMP'ye sahip olmak web sitenizin başarısı için çok önemli olabilir.

Ayrıca, Google ve diğer birçok arama motoru zaten bu tekniğin uygulanmasını desteklemektedir. Bu, daha iyi mobil hız ile yalnızca gelir, hemen çıkma oranı vb. Değil, aynı zamanda arama sıralamasında da önemli bir değişiklik görmeniz anlamına gelir.

Bu nedenle, tüm avantajlardan dolayı, AMP web sitenizde hemen yapılması gereken bir şey gibi görünüyor.

Web Sitenizin Gerçekten AMP'ye İhtiyacı Var mı?

Sadece anlatmak istediğimiz tüm fayda ile, sormak için gereksiz bir soru gibi görünüyor. Ancak, hiçbir şey mükemmel değildir. Yukarıda anlattığımız gibi bu anlık sayfa hızına ulaşmak için AMP, içeriği başka bir şeyden hemen önce okuma olanağını verir. Web sitenize uygun tüm kodlar kaldırılmıştır veya basitleştirilmiştir.

Bu konuyla ilgili olarak geçtiğimiz yıl içinde Moz, temel bir AMP web sitesinin fiili etkisini el yapımı bir AMP web sitesiyle karşılaştırmak için bir örnek olay incelemesi yaptı.

Temel bir AMP sayfası ve bir el yapımı arasındaki farkı yukarıdaki resim de görebilirsiniz. Temel bir AMP web sitesi, tüm gezinme (menü, logo) veya tasarımın kaldırılmasıyla kaldırılan sonuç, tüm önemli faktörlerin (trafik, hemen çıkma oranı, oturumlar, vb.) Dramatik bir şekilde görünmesiyle konuşlandırılabilir bir sonuç sağladığında öngörülebilir.

Oysa AMP rehberine göre özel olarak kodlanmış ancak tasarımdan kalan el yapımı bir ürün olumlu bir değişiklikle sonuçlanıyor.

AMP'nin uygulanmasından sonra tüm önemli endekslerin belirgin bir yükselişi var. Bu nedenle, doğru şekilde yapmak için yeterli kaynağa sahip değilseniz, o zaman hiç yapmayın. AMP, çıkışından bu yana, insanlar bu siteye içeriği nedeniyle gittikleri ve taşınabilir aygıtlarında okumayı tercih ettikleri için haber, dergi siteleri için her zaman en fazla yararı sağlar. Trafiğiniz sitenize çoğunlukla masaüstünden geliyorsa, AMP'yi dikkatlice düşünmelisiniz.

Kaynak: Joomlashine.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.