Blog

E-Ticaret Sitenizin Büyümesine Yardımcı Olacak İpuçları

E-Ticaret Sitenizin Büyümesine Yardımcı Olacak İpuçları

Çevrimiçi ürün satmak sadece nişinizi anlamanız ve pazarınız hakkında derinlemesine araştırma yapmanızı gerektirmez, aynı zamanda e-ticaret sektörüne dair bütünsel bir bakış açısına sahip olmanızı da zorunlu kılar. E-ticaret trendlerini, zorluklarını, bunlarla nasıl başa çıkılacağını bilmek, doğru tahminler yapmanıza ve pazarın en iyilerinin uygulamalarına göre işinizi optimize etmeye yarar.

E-ticaret alanında pazarın henüz tam olarak doymamış durumda olduğu bilinmekte ve büyümenin devam edeceği beklenmektedir, buna rağmen rekabetin çetin olduğu aşikâr. Öne çıkan bir marka oluşturmak kolay değil ve e-ticaret sitenize yatırım yapmanızı gerektiriyor.

E-ticaret sitesi ziyaretlerinin çoğunun satın alma işlemine dönüşmesi ve satışları artırabilecek trafiği oluşturmak için A/B testleri yapmak, toplu ürün satışı yapan büyük e-ticaret sitelerine mağazanızı eklemek en bilinen önerilerdendir. E-ticaret sitenizi büyütmek için uygulayabileceğiniz diğer etkili tavsiyeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

E-Posta Pazarlaması

E-ticaret işinizi büyütmenin en uygun maliyetli ve en etkili yollarından biri e-posta pazarlamasıdır. Satışları artıran trafiğinizin %20’sini bu yolla sağlamanız mümkündür.

E-posta pazarlaması için nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız ilk olarak, tüm yeni aboneleriniz için bir “Hoş Geldin Dizisi” hazırlamaya çalışabilirsiniz. Bu karşılama dizisi, bir abone e-posta listenize katıldığında belirli aralıklarla gönderilmek üzere ayarlanmış otomatik bir dizi e-postadan oluşabilir. İçerikleri yeni abonenin markayı tanımasına yardımcı olmak ve güven oluşturmak için tasarlanabilir.

Örneğin, ilk e-posta, listenize yeni katılanlara gönderilecek bir indirim kodu içerebilir ya da markanızın hikayesini ve her şeyin nasıl başladığını anlatan bir içeriğe sahip olabilir.

Bir veya iki gün sonra bir ürününüzle ilgili müşteri yorumlarını içeren bir e-posta gönderebilirsiniz. Sonraki hafta markanızı tavsiye edenler için bir bonus sağladığınızı duyurabilirsiniz. Bu örneğe benzeyen şablonlar oluşturarak yeni abonelerin ilgileri en üst düzeydeyken bu ilginin marka sadakatine dönüşmesini hedefleyebilirsiniz.

İlk gün veya ilk hafta bir haber bülteni göndermezseniz ilgi azalabilir ve abonelerin listeden çıkmaları veya e-postalarınızı açmayı bırakma olasılığı artabilir.

Ek olarak yine otomatik gönderilecek “terkedilmiş alışveriş sepeti dizisi” de hazırlamalısınız. Ayrıca, tüm aboneler aynı ilgi alanlarına sahip olmadığından abonelerinizi aşağıdakilere göre segmentlere ayırmanız önerilir:

  • Etkileşime girdikleri içerik
  • Satın aldıkları ürünler
  • Demografi, konum

Sosyal Medya 

Sosyal medya yoluyla satış yaratmanın değeri küçümsenmemelidir. SEO çalışmalarınızla ve ücretli trafik sayesinde yol alsanız bile, sektörünüze bağlı olarak sosyal medya ile çok daha hızlı büyüyebilirsiniz. Örneğin, bir moda markasının Instagram’ı ana platform olarak kullanması mantıklıdır. Ancak Facebook’u da geri plana atmak doğru olmayacaktır.

Hem Instagram hem de Facebook, tüm sosyal medya platformları arasında en yüksek sipariş değerine sahip olduğundan, en azından bu ikisine odaklanmayı, aynı gönderileri aynı anda her iki platformda da yayınlamayı düşünebilirsiniz.

Zamanınızı ve bütçenizi sosyal medyadaki varlığınızı büyütmek için harcayacaksanız, haftada en az 4-5 kez gönderi paylaşmanız, gönderilerinizde büyüleyici görseller, harekete geçirici mesajlar, kısa ve etkili başlıklar kullanmanız tavsiye edilir.

Mobil E-Ticaret

İnsanların akıllı telefonlarında alışveriş yaparken dönüşüm gerçekleştirme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle e-ticaret mağazanızdaki mobil deneyimin iyi optimize edilmiş olması gerekir. Müşterilerinizin mobil deneyimini iyileştirmek için;

  • Sitenizin özellikle mobil tarayıcılarda hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olun.
  • Tasarımınız mobil cihazlar için optimize edin.
  • Web sayfalarınızın diğer ögelerine göre daha büyük görünmeleri için CTA butonlarının boyutunu değiştirin (CTA butonları, mobil e-ticaret sitesi tıklama oranını %40’ları aşan oranlarda artırmaktadır).
  • Bütçeniz uygunsa bir mobil uygulama geliştirmeyi düşünün.
  • Ödeme deneyiminizin mobilde nasıl olduğunu sık sık kontrol edin ve web sitenize henüz aşina olmayan kişiler üzerinde ödeme sürecini test edin.

Alışveriş Sepeti

Terk edilen alışveriş sepetleri, satışları derinden etkiler. Terk etme oranını azaltmak için e-posta pazarlamasını kullanmanız ve terk edilmiş sepet dizisi oluşturmanız önerilir. Bu dizide, abonelerinize satın alma işlemlerini tamamlamalarını hatırlatabilir, belirli bir süreden önce alışverişin tamamlanması karşılığında teşvik edici bir indirim sunabilirsiniz ya da sepetteki ürün sınırlı sayıda ise, bunu belirtebilirsiniz.

Belirli bir sipariş eşiğinin üzerinde ücretsiz gönderim sunmak ve ödeme işlemi süreçlerinizi olabildiğince pratikleştirmek işe yarayacaktır.

Site Hızı

E-ticaret sitenizde kullanıcı deneyimi ne kadar hızlı ve kolay olursa, alışveriş yapanların satın alma işlemi gerçekleştirme olasılığı o kadar yüksek olur. Site hızının kullanıcı deneyimi, Google sıralamaları ve satışlar üzerindeki gücünü hafife almamanız ve sitenizin güçlü bir hosting altyapısı üzerinde çalıştığından emin olmanız önemlidir. 2022’ye tüm hosting altyapılarında etkileyici yeniliklerle giren Turhost’un son teknoloji donanımlar ve orijinal yazılımlarla güçlendirilmiş hız ve güvenlik odaklı hosting paketlerinden yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç 

İşletmenizi organik olarak büyütmek için e-posta pazarlamasını ve sosyal medyayı kullanmanız, mümkünse mağazanız için bir mobil uygulama oluşturmayı düşünmeniz, alışveriş sepetlerini terk eden müşterileri elde tutmanın yollarını bulmanız e-ticaret sitenizin büyümesine yardımcı olabilir. Ancak yavaş yüklenen bir web sitesinin tüm bu çabalarınızı boşa çıkaracağını ve kaliteli web hosting tercihinin e-ticaret siteleri için zorunluluk olduğunu hatırlatmak isteriz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.