İpuçları

Resimleri Web İçin Optimize Edin

Resimleri Web İçin Optimize Edin

Resimsiz bir web sitesi hayal edemezsiniz. Ne yazık ki, bu resimlerin yanlış optimizasyonu bir yük olabilir ve web sitenizin yükleme süresini artırabilir. Web sitenizin yükleme hızı, büyük ölçüde görselleri nasıl sunduğunuza bağlıdır.

Google, web sayfalarını hızlı yüklemeyi sevdiğinden, web için resimleri optimize etmek tüm web siteleri için en önemli öncelik haline gelir. Statik bir blog sitesinden oldukça işlevsel bir e-ticaret sitesine kadar, tüm web sitelerinin türlerine göre resimleri vardır.

Resim ve diğer medya kaynaklarınız ne kadar fazla olursa web siteniz o kadar yavaş yüklenir. Ancak, bu resimleri web'e düzgün bir şekilde sunmak ve sayfa yükleme süresini azaltmak için optimize etmenin yolları vardır.

Resimler de önemli SEO öğelerinden biridir. Yani, aynı zamanda sıralama faktörlerinden biridir. Uygun şekilde optimize edildiğinde, sitenizdeki herhangi bir resim tek başına sıralanabilir. Google'ın resimleri ayrı olarak arama seçeneği de vardır. Bugün bu makalede, resim optimizasyonu'nun tüm önemli yönlerini paylaşacağız ve site yükleme hızını önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olacağız.

Resim Optimizasyonu Nedir?

Resim optimizasyonu çoğunlukla sayfa yükleme süresini azaltmak için kaliteden ödün vermeden görüntülerin boyutunu azaltmakla ilgilidir. Günümüzde resim optimizasyonu, Google ve diğer arama motorlarında sıralamayı da hedeflemektedir. Daha kesin olmak gerekirse, resim optimizasyonu, genel kaliteyi düşürmeden görüntüleri mümkün olan en küçük dosya boyutlarında kaydetme ve sunma işlemidir.

Resim optimizasyonu hem bir sanat hem de bilimdir: Tek bir resmin en iyi nasıl sıkıştırılacağına dair tek bir tanımlayıcı yanıt olmadığından bir sanattır; bununla birlikte bir resmin boyutunu önemli ölçüde küçültebilecek iyi geliştirilmiş birçok teknik ve algoritma olmasından dolayı bir bilimdir. Resminiz için en iyi ayarların bulunması, birçok boyutta dikkatli analizlerin yapılmasını gerektirir: Biçim yetenekleri, kodlanmış verilerin içerigi, kalite, piksel boyutları ve daha fazlası.

Ilya Grigorik

Resim Optimizasyonu Neden Önemli?

HTTP Archive 'e göre resimler toplam web sayfası boyutunun %24'ünü oluşturur. Optimizasyon, görüntü dosyası boyutunu azaltmanın kanıtlanmış bir yoludur. Web sitenizin yüksek çözünürlüklü görüntülerle daha iyi görünmesini istiyorsunuz. Bu görüntüler yüklenemeyecek kadar büyük olabilir. Web sayfalarınızın yüklenmesi çok uzun sürerse, ziyaretçiler beklemekten bıkabilir ve diğer bazı web sitelerine geçebilir. Optimize edilmiş görüntüler SEO'nuzu geliştirecek ve web siteniz sonunda daha yüksek sıralama elde edecektir.

Optimize edilmiş resimler daha az bant genişliği kullanır. Sunucunuzda daha az depolama alanı, aynı anda hem paradan tasarruf etmenizi hem de performansı artırmanızı sağlar. Ayrıca, dönüşümleri artırma şansını da artırır. Bu optimizasyon, web sitenizi daha hızlı yedeklemenize de yardımcı olur.

Resimleri Web İçin En İyi Duruma Getirme

Başarılı resim optimizasyonu'nun sırrı, en düşük dosya boyutu ile standart görüntü kalitesi arasındaki mükemmel dengeyi bulmaktır. Resim optimizasyonunda büyük rol oynayan şeyler var. Bunlar resim dosyası biçimi, sıkıştırma ve resim boyutudur. Resimleri bu üçünün doğru kombinasyonuyla optimize ederek resim boyutunu %80'e kadar azaltabilirsiniz.

Resimleri Yeniden Boyutlandırın

Resimlerin yeniden boyutlandırılması, çoğunlukla kullanılacak web sitesine bağlıdır. Çoğu durumda, resimleri yeniden boyutlandırırken doğru boyutları seçmek önemlidir. Doğru genişliği ve yüksekliği seçmenin yanı sıra resim çözünürlüğünü de azaltabilirsiniz. Büyük resim dosyaları yüklemediğinizden emin olun.

Doğru Resim Formatını Seçin

Resim dosyası boyutu da resimlerin biçimine bağlıdır. Aslında, doğru biçimi seçmek resim dosyasının boyutunu önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir. Hatta sadece farklı bir dosya biçimi seçerek daha küçük dosya boyutlarında daha kaliteli bir görüntü sunabilirsiniz. Bu nedenle ana resim dosyası formatlarını iyi anlamanız gerekir. Birçok resim dosyası formatı vardır. En sık kullanılanlar: ( JPEG , PNG ve GIF ). Onları daha ayrıntılı olarak tanıyalım.

JPEG: JPEG, Joint Photographic Experts Group anlamına gelir. JPEG'in en büyük avantajları milyonlarca renk görüntülemesidir ve yüksek sıkıştırma seviyelerine çok uygundur. Bir JPEG resmi orijinal boyutunun %5'ine kadar sıkıştırılabilir. JPEG, çok fazla renk içeren karmaşık fotoğrafları görüntülemek için mükemmel bir seçenektir.

PNG: Portable Network Graphics, yani PNG'ler, web sayfası görüntüleri için JPEG'ler kadar popülerdir. Daha az renk içeren görüntüler için PNG'yi kullanmanız daha iyi olur, aksi takdirde bazı durumlarda görüntü boyutu JPEG'den daha yüksek olabilir.

GIF: Graphics Interchange Format (GIF) daha spesifik kullanımlara sahiptir. İnsanlar animasyonları sergilemek için genellikle GIF biçimini kullanır. Ancak statik görüntüler için GIF de yapabilirsiniz. Bazen GIF, videolar gibi büyük dosyaları kullanmanıza engel olur.

Resimleri Sıkıştır

Resimler, çoğu web sayfası için ağırlık ve dosya isteklerinin çoğunu oluşturur. Resimleri optimize ederek web sayfalarını daha hafif ve daha hızlı hale getirebilirsiniz. Resimleri doğru bir şekilde sıkıştırırsanız, kaliteden ödün vermeniz gerekmez. Orijinalle neredeyse aynı kaliteyi koruyarak resimleri optimize edin. Web kullanımları için, resim kalitesini düşürmeden resimleri sıklıkla en iyi duruma getirebilirsiniz.

Çevrimiçi Resim Sıkıştırma Araçları

Çevrimiçi birçok resim sıkıştırma aracı vardır. Aşağıda en sık kullanılan çevrimiçi araçların bir listesi verilmiştir. Bu araçlarla resimleri ücretsiz olarak sıkıştırabilirsiniz.

Açıklayıcı ALT Etiketi Yazın

Alternatif öznitelikler resimlere alternatif metinlerdir. Bir tarayıcı görüntüleri herhangi bir nedenle düzgün bir şekilde oluşturamadığında. ALT öznitelikleri web erişilebilirliği için de kullanılır. Resim oluşturulduğunda bile, üzerine geldiğinizde alt özellik metnini görürsünüz.

Alt Etiket özelliği ayrıca web sitenize SEO değeri katar. Web sitenizdeki resimlere alakalı anahtar kelimeler içeren uygun alt etiketi eklemek, arama motorlarında daha iyi sıralanmanıza yardımcı olabilir. Nitekim, e-ticaret ürünlerinizin Google resim ve web aramasında görünmesi için alt etiket özellikleri kullanmak muhtemelen en iyi yoldur.

Resim optimizasyonu, daha az yorucu ancak en etkili optimizasyon görevlerinden biridir. Resimleri optimize etmek, web sitelerini optimize etmek anlamına gelir. Resimler web sitenizin boyutunun büyük bir yüzdesini oluşturduğundan. Web sitenizi daha az ağırlaştırabilir ve optimize ederek sayfa yüklemesini hızlandırabilirsiniz. Resimler gibi, video gibi diğer medya kaynakları da optimize edilmelidir. Medya kaynaklarınız için doğru biçimi ve boyutu seçin ve bunları uygun şekilde optimize ettiğinizden emin olun.

Kaynak: Joomshaper.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.