İpuçları

Geçiş İşleminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Geçiş İşleminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kısa bir zaman önce sizlere Joomla! 3 serisine geçiş yapıp-yapmamanız konusunda bir yazı hazırlamıştım. Öncelikle şunu belirtmek de fayda var, geçiş işlemi sandığınız kadar korkutucu ve ürkütücü değil.

Joomla! alt yapısında geçiş (update) işlemleri esnasında çeşitli sıkıntıların ortaya çıktığı doğrudur, fakat her sorunun bir çözümü olduğunu da unutmamak gerek... Önemli olan husus ne yaptığınızı bilmeniz ve sizlere anlatılan adımları dikkatli bir şekilde uygulamanızdır, sonuç itibari ile elinde sonunda Joomla! 3 serisine geçiş işlemi kaçınılmaz olacaktır.

Dilerseniz şimdi geçiş işlemine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken hususları adım-adım belirtelim.

ADIM 1: Öncelikle bir ön çalışma yaparak Joomla! sitenizde kullanmış olduğunuz tema, bileşen, plugin ve modüllerin versiyonlarını kontrol etmelisiniz.

ADIM 2: Kontrol ettiğiniz eklentilerin Joomla! 3 serisi ile uyumlu olup olmadığını kontrol ediniz, uyumlu olmayan eklentilerin yerine ihtiyacınızı karşılayacak uygun eklentileri edinin.

ADIM 3: Sunucunuzun Joomla! 3 serisine ait teknik gereksinimleri karşılayıp, karşılamadığını kontrol edin.

ADIM 4: Geçiş işlemine başlamadan önce mutlaka sitenizin bir yedeğini alın, yedek alma işlemi için "Akeeba Backup" bileşeni'ni öneriyoruz. Almış olduğunuz yedeği mutlaka bir alt domain de deneyin ve hata olup olmadığını kontrol edin.

Yukarıda anlatmış olduğum adımları yaptıktan sonra, derin bir nefes alarak geçiş işlemine başlayabilirsiniz.

NOT: Geçiş işlemine başlamadan önce mevcut Joomla! 2.5 sitenizde, Joomla! 3 serisi ile uyumlu olmayan bileşen, modül, plugin veya temanız uyumsuz ise bunları sitenizden komple kaldırın, aksi halde hata almanız mümkün bu nedenle geçiş işleminin tamamlanması mümkün değildir.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.