İpuçları

Joomla! Web Sitenizin Temel SEO Denetimini Gerçekleştirmek

Joomla! Web Sitenizin Temel SEO Denetimini Gerçekleştirmek

Joomla! CMS ile oluşturduğumuz web sitelerinde, SEO denetimini ne kadar sıklık ile yapıyoruz?. Web sitemizdeki temel SEO denetimini gerçekleştirmek için bazı ipuçlarını bu yazımızda ele alacağız.

SEO Nedir?

SEO'nun açılımı "Search Engine Optimization" şeklinde ifade edilir. SEO'nun amacı ise, web sitelerinin arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen aramalar da yükselmektir. Arama motorları sonuçları listelerken algoritmik bir yapı kullanırlar, bu nedenle web geliştiricileri yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek hazırlarlar...

SEO uzantıları ile neler yapabilirsiniz.

 • Meta bilgi değişimi ve hızlı ekleme yapabilme.
 • Otomatik metadata üretimi.
 • Tüm meta verileri tek bir platformda yönetmenizi sağlayan kontrol paneli.
 • Gelişmiş SEF URL yönetimi.
 • 404'leri önerilen SEF URL'lerine kolayca yönlendirme.

Her birkaç ayda bir, web sitenizin bir arama motoru optimizasyonu (SEO) denetimini yapmak iyi bir uygulamadır. Web sitenizin arama motoru sıralaması son zamanlarda değiştiyse, SEO denetimi yapmak zorunludur. Bu makalede, Google'da SEO denetimine başlamak için bazı aramalar yapacağız.

Çek defterini dengelemek veya evinizi temizlemek gibi düşünün, kendi SEO denetiminizi gerçekleştirmenin düzenli bir programına geçmenizi öneririm. Bunu, web sitenizi temizlemek ve güncellemek olarak düşünün, büyük olasılıkla arama motoru sıralama sorunlarına neden olan sorunları araştırın.

Arama motoru optimizasyonu uygulamaları zaman zaman değişir. Örneğin, web sitenizdeki bir Başlık Etiketini optimize etmek için bir SEO tekniği bir süre önce kabul edilebilirdi, ancak bu SEO tekniğini kullandıysanız, muhtemelen yapmanız gerekenleri yeteri kadar sıralamıyorsunuz.

Arama motorları, arama sonuçlarını sürekli olarak günceller ve web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında nasıl görüneceğini (SERP) gösterir. Şimdi, 320 karakter uzunluğunda bir meta açıklama etiketi ekleyebilirsiniz. Bunlar, sitenizin SEO denetimi sırasında ortaya çıkarabileceğiniz sorunlardan sadece birkaçıdır. Bu yazı dizisinde, web sitenizin (veya müşterilerinizin veya arkadaşınızın web sitesinin) SEO denetimini gerçekleştirmenin temellerini adım adım ele alacağız.

Ne yapabileceğinizi, nasıl yapabileceğinizi, neleri arayacağınızı ve denetim sırasında nelerin dikkate alınması gerektiğini göreceksiniz. Ana odağımız, yaptığınız veya ücretsiz olan şeyleri size sunmaktır. Verilere daha derin dalış yapmak ücretli bir araç gerektirebilir. Eğer uygunsa, aracın ne olduğunu, nasıl kullanılacağını ve kullanmanın dışında ne yapacağınızı anlatacağım.

Önce web siteniz hakkında bazı temel bilgilerle başlayalım. Bu SEO denetimi sırasında, yalnızca bir web sitesine, bir alan adına odaklanacağız. Birden fazla web sitesi veya işletme olabilir. Ayrıca farklı bir alan adında ayrı bir blogunuz olabilir. Ancak bu SEO denetimi için, bir seferde bir web sitesine (bir alan adı) odaklanalım.

Öncelikle, Google’da Birkaç Arama Yapalım

Şirketinizin veya işletme adınızı veya web sitenizin adını arayın. Örneğin, kişisel web sitem için bunu Google'da arayacağım: "Bill Hartzer" tırnak işaretleri olmadan. Web sitemi arama sonuçlarının en üstünde, genellikle # 1 görmeli veya benzersiz olmayan bir işletmeyle ilgili olarak, Google’ın arama sonuçlarının ilk sayfasında görünmesi gerekir. Bakmanız gereken birkaç şey:

 • Alan adınız ilk sayfada görünmelidir. Eğer ortaya çıkmazsa, o zaman bir sorun olabilir.
 • Bazı işletmeler, şirketler ve bireyler, sayfanın sağ tarafında, sağ kenar çubuğunda görünecek bir Bilgi Grafiği girişine sahiptir. Bir Bilgi Grafiği girişi görmüyorsanız, genellikle en az bir fotoğraf, NAP (Ad, Adres, Telefon) verisi, web sitesine bağlantı, incelemeler ve sorular içeren bir Google Benim İşletmem girişini görebilirsiniz. Yerel bir Google Benim İşletmem girişiniz varsa ve henüz hak talebinde bulunmadıysanız, girişi sahiplenmelisiniz. Yerel bir işletmeyseniz ve kenar çubuğu listelenmiyorsa, bunu da iddia etmek istersiniz. GMB girişiniz varsa, tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Doğru değilse, o zaman düzeltmelisiniz. Bazı ulusal işletmeler (özellikle müşterileriniz veya web sitesi ziyaretçilerinizin ülke çapında veya uluslararası olması durumunda) yerel girişlere sahip olmayacaktır.
 • Arama sonuçlarına bir göz atın. Adınızı veya işletme adınızı aramak için gösterilen her web sitesinden tamamen memnun musunuz? Olumsuz sonuçlar veya sonuçlardan memnun değilseniz ve işinizi olumlu bir şekilde gösteremiyorsanız, işinizle uğraşmak isteyeceğiniz bir şeydir. Genellikle SEO denetimi'nin bir parçası değildir, bu çevrimiçi itibar yönetimi ve aslında düzgün bir şekilde ele alınabilir - sonuçlarınız iyi değilse bir not alın.
 • Arama sonuçlarında alan adınızın / ana sayfa listenizin altında görünen "site bağlantılarına" bakın. Bir zamanlar çoğu web sitesi Google tarafından yeterince güvenildikleri için, web sitesi arama sonuçları listelerinin altında gösterilen sayfalara kadar çeşitli bağlantılara sahiptiler. İşletmenizin veya kişisel adınızın aranması görünmüyorsa, "BillHartzer.com" (tırnak işaretleri olmadan) gibi yalnızca alan adınızı aramayı deneyin. İyi iç bağlantılar gösteren bağlantılar mı? İstediğin onlar mı? yoksa, bunları Google Search Console'dan kaldırabilirsiniz. Hangi bağlantıların görüneceğini seçemezsiniz - sadece istemediğinizi kaldırabilirsiniz.

Daha sonra, daha önce de belirttiğim gibi, alan adınızı, TLD (Üst Düzey Alan) ile sonlandırın. Örneğin, tırnak işaretleri olmadan "BillHartzer.com" için arama yapın. Yine, arama sonuçları listelerinden memnun musunuz?

Google’daki arama sonuçlarında hangi sayfaların gösterildiğini görmek önemlidir. Bunun için bir arama yapalım:

site: yourdomain.com

Bu arama sorgusu, www veya tam URL olmadan, arama sonuçlarında indekslenen sayfaları gösterir. Arama sonuçlarına bakmaya başlayın, hangi sayfaların dizine eklendiğine bakın. Web sitenizde çok fazla sayfa varsa, sayfa 2, 3, 4, 5, vb. Umarım, dizinde yer alan sayfaların tümü, Google’ın arama sonuçlarında yer alan sayfalara yakın veya tam olarak sayfaların sayısıdır. Büyük bir uyuşmazlık varsa, araştırmanız gereken bir sorun olabilir.

Google'da gerçekleştirebileceğiniz başka bir arama sorgusu şudur:

site: yourdomain.com - site: www.yourdomain.com

Bu arama sorgusu sitenizin tüm sayfalarını gösterir - ancak alan adınızda www kullanıyorsanız, dizine eklenmiş alt alanlardaki sayfaları gösterir. Bazen bir "geliştirme" sürümü veya web sitenizin başka bir sürümü dizinlenir ve indekslenmesini istemezsiniz. Ya da, belki de "destek" sürümünüz veya başka bir sürüm indekslenir. Genellikle, Google'da dizine eklenmek üzere SADECE web sitenizin www sürümünü (veya www olmayan) istersiniz. Bunların bir web sitesinin tüm farklı sürümleri olduğunu biliyor muydunuz?

 • http://yourdomain.com 
 • https://yourdomain.com
 • http://www.yourdomain.com
 • https://www.yourdomain.com

Web sitelerinin, dizine eklenmiş birden çok sürüme sahip olduğunu gördüm ve bu da yinelenen içerik sorunlarına yol açıyor. Yinelenen içerik sorunları, web sitenizi tararken Google botlarının "tarama kredileri" ni kullanmasına neden olabilir; bu da kaçınılmaz olarak sıralama sorunlarına neden olacaktır. Temel olarak, dizine eklemek istediğiniz sürümü Google’a bırakmak istemezsiniz. Bir sürüm seçin (umarım bir HTTP sürümlerinden biri) ve diğer sürümlerin tamamını web sitenizin ana sürümüne yönlendirin. Kurallı etiketi sitenizde düzgün bir şekilde kullanmak da yardımcı olabilir. Web sitenizin her sayfasının, arama motorlarına sayfanın doğru URL'sini bildiren standart bir etiketi olmalıdır. Böylece sayfanızın başka bir sürümüne rastlarsa karışıklık olmaz.

Dizine eklenmiş sayfalara bakarken, listelere bir göz atın:

 • Sayfalardaki başlık etiketlerine bakın. Mantıklılar mı? sayfadaki içeriği açıklıyorlar mı? İnsanları girişinize tıklamaya ve web sitenizi ziyaret etmeye yönlendiriyorlar mı? Çok mu uzun?.. Çok uzun olduklarını belirten bir işaret var mı?
 • Meta açıklama etiketlerine bakın. Kısa mı? her sayfanın benzersiz bir meta açıklama etiketi var mı? Artık meta açıklama etiketinize en fazla 320 karakter ekleyebilirsiniz. Dikkatinizi çekmek için yeterli olan var mı yoksa daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
 • URL’lere bakın. Hepsi HTTP'nin URL'leri (olmalıdırlar). URL’lerde anahtar kelimeler var mı? & Cat = 1 gibi parametreler var mı?
 • Arama sonuçlarının son sayfasına tıkladığınızda, Google’dan "Size en alakalı sonuçları göstermek için görüntülenen 600’e yakın bazı girişleri çıkardık" ifadesini içeren bir ifade görüyor musunuz? İsterseniz, dahil edilmeyen sonuçlarla aramayı tekrarlayabilirsiniz. 600 sayısı sitenizin kaç sayfalık olduğuna bağlı olarak değişebilir. Genelde bu ifadeyi görmemelisiniz. Bunu yaparsanız, Google belirli sayfaları indekslemez. Web sitenizde veya diğer ilgili konularda çok fazla içerik barındırabileceği için nedenini araştırın.

Web sitenizin farklı sürümlerini aramanın yanı sıra, siz bu sırada tekrar arayın:

site: yourdomain.com

Sonuçlara bakın, ancak görseller sonuçlarını tıklayın. Google'ın web sitenizdeki tüm resimleri taramasına izin veriyor musunuz? Göstermek istemediğiniz herhangi bir resim var mı? Web sitenizde dizine eklenmemesi gereken resimlere sahip olabilirsiniz. Böylece, bunlara dikkat etmek istersiniz. Resimlerin dizine eklenmesine izin vermek çok iyidir ve görsel arama sonuçlarından gelen trafiğe yol açabilir.

Bunlar, indekslenen sayfalara bakmaya başlamak için gerçekleştirebileceğiniz aramalardan sadece birkaçıdır. Genel olarak, Google'ın dizine eklediği sayfalara bakmak, web siteniz hakkında size birçok bilgi verecektir. Herhangi bir şey fark ederseniz, araştırmaya başlayın, gördüklerinizi neden gördüğünüzü öğrenin.

Bu, web siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için yapabileceğiniz birçok şeyden sadece bir tanesidir. Bu, SEO denetimi gerçekleştirme amacıdır. Bir sonraki yazı, Google Search Console üzerine olacak ve Google'ın web sitesi sahiplerine kendi web siteleri hakkında verdiği verileri inceleyeceğiz.

Kaynak:  Joomla.org - Bill Hartzer

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.