İpuçları

Geçiş İşleminde Yaşanan Eklenti Kaynaklı Sorunlar

Geçiş İşleminde Yaşanan Eklenti Kaynaklı Sorunlar

Joomla! kullanıcıları'nın bir çoğu yeni sürüme geçiş işlemleri esnasında karşılaşılan sorunlar yüzünden geçiş işlemini dahi yapmak istemezler. Geçiş işlemleri esnasında farklı sorunlar ile karşılaşıldığını da gördük.

Bir önceki yazımızda sizlere geçiş işlemi esnasında karşılaşılan bir sorundan ve çözümünden bahsetmiştik, bugün ki yazımızda Joomla! 3 serisine geçiş yaparken 3. parti eklenti kaynaklı yaşanan sorunları ele alacağız.

SORUN 1: Joomla! 2.5 serisinden Joomla! 3 serisine geçiş yaparken, geçiş işlemi esnasında bir süre sonra admin panel ve site önyüz sayfası gözükmüyor. Karşıma beyaz bir sayfa geliyor.

CEVAP 1: Joomla! 3 serisine geçiş işlemi esnasında bu sorunu yaşamanızın sebebi, sitenizde kullanmış olduğunuz eklenti ve tema'nın  Joomla! 3 serisi ile uyumlu olmamasından kaynaklanıyor. Joomla! 3 serisi ile uyumlu olmayan eklenti ve temanızı sitenizden komple kaldırıp geçiş işlemini o şekilde yapmanız halinde sorun çözülmüş olacaktır.

SORUN 2: Joomla! 3 serisine geçiş işlemini tamamladım, site ön yüzünde bazı içeriklere girmeye çalıştığımda karşıma beyaz bir sayfa çıkıyor.

CEVAP 2: Bu sorunun başlıca temel kaynağı sitenizde kullanmış olduğunuz eklentiden kaynaklanmakta'dır. İçeriklerinizde video gösterimi yada resim galeri gösterimi için eklenti kullanıyorsanız bu sorunla karşılaşmanız mümkün... İçeriklerinizde video gösterimi için "AllVideos" eklentisini kullanıyorsanız bu sorun ile karşılaşabilirsiniz, eklentinin güncel versiyonu'nu sitenize yeniden kurmanız halinde sorun ortadan kalkacaktır.

SORUN 3: Sitemde "Phoca Gallery" eklentisi kullanıyorum, Joomla! 3 serisine geçiş işleminden sonra admin panelden Phoca Gallery bileşeni'ne girmeye çalıştığımda karşıma beyaz bir sayfa geliyor.

CEVAP 3: Phoca Gallery bileşeni güncel versiyon olmadığından dolayı bu sorun ile karşılaşıyorsunuz, eklentinin güncel versiyonu'nu yeniden sitenize kurduğunuzda sorun ortadan kalkacaktır.

NOT: Yukarıda örneklerini vermiş olduğumuz 3 sorunun da eklenti kaynaklı olduğunu görmekteyiz, Joomla! 2.5 serisinden Joomla! 3 serisine geçiş yapmadan önce yada geçiş işlemini tamamladıktan sonra sitenizde kullandığınız eklentileri mutlaka tekrar kontrol ediniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.