Joomla! 4 Alpha Bitti

Joomla! 4 Alpha Bitti

17 Kasım'da Joomla! 4 için ilk Alpha sürümü, George Wilson'un Joomla! Dünya Konferansı'ndaki konuşması sırasında serbest bırakıldı ve ikincisi Joomla! In Action oturumlarından sonra hızla çıktı.

Bu sürüm, geliştiricilerin yeni sürümle uyumluluk için uzantılarını kontrol etmeleri ve planladıkları heyecan verici yeni özelliklerden bazılarını sergilemek için hazırlandı. Bu yazıda sizlere George Wilson'un, Joomla! 4'te görmeyi umduğunuz heyecan verici bazı şeyleri ve gelişmeye devam ederken önümüzdeki birkaç ay içinde üzerinde çalışmaya devam edilen şeyleri aktaracağım.

Joomla! 4 Alpha sürümüne ait çalışmalar neler olacak, Joomla! proje ekibinin Joomla! 4'ün daha iyi olması için üzerinde çalıştıkları şeyler neler?. Hepsi ve daha fazlası yazımızda..

Alpha'nın Çalışmaları Nasıl Olacak?

Joomla! 4 Alpha'yı kurmaya başlar başlamaz hataları bulacaksınız. Bu iyi! şu anda yaptıklarımızla ilgili ilk geri bildirimleri alıyoruz. Kod tablasında bulduğunuz büyük sorunları sorun izleyicisine bildirmenizi öneririz. Buna aşağıdakiler dahildir:

  • Sayfalar işlevsel olarak çalışmıyor.
  • PHP hataları / uyarıları.
  • Herhangi bir yanlış yönlendirici kod geliştiricisi bulabilir.

UX açısından. Lütfen, arka uç arayüzü ile ilgili sorunları henüz göndermeyin (Elisa'nın JCM'deki bu ayki makalesinde görebileceğiniz gibi büyük bir çizelge üzerinde çalışıyoruz) veya herhangi bir mobil sorunu ancak lütfen ön uç ve özellikle de cep telefonu hakkında yorum yapmaktan çekinmeyin yeni kurulum deneyimi ile ilgili.

Bir hata bulursanız ve bir rapor göndermek istiyorsanız, lütfen öncelikle gece yapılarını kontrol edin - bunlar her gün saat 10: 00'da kodun en son sürümünden yeniden oluşturulur ve Şuradaki adres de her zaman yayınlanır. -builds.html - sorununuzu düzeltip düzeltmediğimizi görmek için.

Gelecekte bunların nasıl yürüdükleri açısından alfa'yı ayda bir kez kabaca yayacağız, ancak önemli özellikleri birleştirirsek, ara sıra alfa bültenleri çıkartabiliriz.

Joomla! 4 Size ne Sunacak?

Joomla 4'ün başlıca özelliklerinden olması düşünülen bir kaç özellik.

Yeni Medya Yöneticisi

Joomla! 'nın Medya Yöneticisinin, tüm Joomla! sisteminin en fakir kullanıcı deneyimlerinden biri olduğunu biliyoruz. Bunu, harika New Media Manager Ekibimizin yardımı ile yeniden yaptık. Medya yöneticisi'nin artık temiz bir akışkan arayüzü var. Bunun bir Vue.js uygulaması olmasını sağladık.

Dosyalarınızı yeni mimari ile Joomla! dosya sistemi dışında depolayabilirsiniz, sadece kullanım durumunuz için bir eklenti kurun!

Yeni Bir Yükleyici

Kurulumcumuz için Wordpress'den ve 5 dakikalık kuruculardan ilham aldık. Yükleyicimiz, kullanıcı kurulumu tamamladıktan sonra ayarlanabilen ve tek bir sayfa javascript uygulaması haline getirilen birçok seçeneği basitleştirildi.

Sadece site adınızı seçin, yönetici kimlik bilgilerinizi ve veritabanı bilgilerinizi girin ve Joomla! 'yı kullanmaya başlayın!

Massive Kodu Temizleme

Şu anda Joomla! 3.8'de kullanılmayan ve desteklenmeyen sınıflar ve işlevler bulunmaktadır. Joomla! 3.0 yayınlandığından beri 5 yıldan fazla bir süredir. Gelecekte, kullanılmayan kod miktarı çok fazla olması nedeniyle bir Joomla! 1.5 stili geçişten kaçınmak için, şimdi atlamayı zorlamak yerine uzantılara ilerici yükseltme yolları verebileceğimiz bir temizleme yapmak önemlidir.

Bu aynı zamanda yeni ve eski yaklaşımlara dayalı rekabet eden şeyleri değil, uzantıları nasıl oluşturacağımız konusunda net standartlar olması gerektiğinden, dokümanlarımızı kullananlar için işleri kolaylaştıracaktır.

Geliştirilmiş Bir Yükseltme Deneyimi

Aslında, Joomla! 3.9'a yükseltme deneyiminizi olabildiğince basit hale getirmek için o kadar çok çalışıyoruz ki. Var olan 3.x yüklemenizin uyumluluğunu anında göreceksiniz, yükseltme yapacağınız sürümle uyumlu.

 

Üzerinde Çalıştığımız Şeyler

Medya Yöneticisi

Medya Yöneticisi'nde hala yapılacak çok iş var. Kilometre taşı, son ekip toplantısında ana hatlarıyla belirtildi ve eylem eklentilerini geliştirme, medya form alanını yeniden düzenleme, dosya indirme ekleme ve dosyaları taşımak / kopyalamak dahil.

Ağ Hizmetleri

Bu sene GSOC'nun 2 öğrencisi ile birlikte Joomla! için bir web hizmetleri konseptinde çalışıyorduk. Projeleri başlamadan önce, Joomla! için ilk MVP'nin neye benzeyeceğini öngörmüştük ve uygulanabilir olmasını sağlamak için bazı zor kararlar aldık. Bu minimum şartname Buradaki adres de bulunabilir. Hâlâ ilk hedefimizi gerçekleştirmek için hala büyük miktarda çalışma yapılsa da, ilerleme kaydetmek ve Joomla! 4'e ilk adım atmak istiyoruz.

Arka Plan Şablonu

Elisa'nın bu aylardaki müthiş öneri ve JCM'nin erişilebilirlik ekibinin CMS'mizin WCAG 2.0 Seviyesi AA ile uyumlu hale gelmesini sağlamak için yaptıklarını görün.

Joomla! 4 ile ilgili yazılarımız devam edecek ve yeni özellikler ile birlikte gelişmeleri de aktarmaya devam edeceğiz. Bu yazının daha fazla kişiye ulaşması için lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın.

Önerilen Makaleler