Joomla! 4 İçin Uzantıları Hazırlama

Joomla! 4 İçin Uzantıları Hazırlama

Joomla! 4 Beta sürümü piyasaya sürülüyor. Bu dönüm noktasına ulaşmak, bir ürünün geliştirme yol haritasında çok önemli bir andır ve bu, kararlı sürümün neredeyse hazır olduğu anlamına gelir. Ancak, hala yapılacak çok iş var.

Joomla'nın temel özellikleri 'nden biri, binlerce üçüncü taraf uzantı ve şablonun belirli ihtiyaçları karşılamak için daha fazla özelleştirmeye izin veren genişletilebilirliğidir. Joomla'nın bu yeni sürümü, uzantıların uyumluluğunda daha önemli bir değişiklik anlamına gelen büyük bir sürümdür.

Joomla! 4 yayınlandığında uzantılara ne olacak? Uyumlu olacaklar mı veya geliştiricilerin tam yeni sürümler sunmaları gerekecek mi? İlk elden bir uzantı geliştirici yaklaşımını duymak için, YourSites baş geliştiricisi Geraint Edwards ile Andrea Gentil arasında yapılan konuşmadan çıkan sonuçları kısaca sizlere aktaralım.

Joomla! 4 Yayınlandığında Uzantılara Ne Olacak?

Joomla! 4 ile uyumlu hale getirmek için çoğu uzantının değişen derecelerde güncellenmesi gerekecektir. Birçok "basit" uzantı için bu özellikle zor bir egzersiz değildir ve tecrübelerime göre, tek bir versiyonunu yapmak mümkündür, hem Joomla! 3.9 hem de Joomla! 4.0 ile uyumlu bir uzantı. Joomla! 3.0, birçok sınıf, yöntem ve işlevi kullanımdan kaldırılmış olarak işaretledi ve önerilen değiştirmeler genellikle Joomla! 3 ve 4'te çalışır - dolayısıyla sürüme özgü kod gereksinimi sınırlıdır.

Kullanıcılar, Joomla! 4'e Geçtiklerinde Uzantıları Ne Yapmalı?

Kullanıcıların, kullandıkları uzantıların Joomla! 4 ile uyumlu olup olmadığını öğrenmek için önceden araştırma yapması gerekir. Joomla! 3.10 ve 4.0'da yerleşik olarak yükseltme öncesi uyumluluk kontrolleri bulunur ve siteleriniz (site yönetimi uzantımız) bu kontrolleri tüm cihazlarınızda gerçekleştirmenize izin verir. İstemci siteleri, Joomla! 3.9 kullanıyor olsalar bile. Ayrıca, eklentinin BOTH Joomla! 3.x ve 4.0 ile uyumlu bir sürümü olup olmadığını kullanıcılara bildiririz.

Bununla birlikte, Joomla! ve YourSites'teki bu araçların, güncelleme geliştiricilerinden uzantı geliştiricileri tarafından sağlanan bilgilere dayanması dikkat çekicidir. Bu güncelliğini yitirmiş veya tamamen eksik olabilir ve kullanıcılara, bir uzantı sürümünün hem Joomla! 3.9 hem de 4.0'da çalışacağı konusunda yanlış bir güvenlik hissi verebilir.

Kullanıcıların karşılaşabileceği sorunlardan biri, bir uzantı veya şablon sürümünün Joomla! 3.x ve 4.0 için farklı bir sürüm gerektirmesidir. Önce Joomla'yı mı yoksa önce uzantıyı mı yükseltmeleri gerekir? Bence her uzantı sağlayıcısı, kullanıcılarına hangi sürümlerin hangi Joomla! sürümüyle uyumlu olduğunu açıklayan ayrıntılı geçiş ve yükseltme talimatları vermelidir.

Joomla'yı ve yüklü uzantıları yükseltme işlemi söz konusu olduğunda, kullanıcıların sitelerinin bir kopyasını oluşturmaları ve önce yükseltme işlemini test etmeleri çok önemlidir! Uzantı ve şablon geliştiricilerin kullanıcılara yardımcı olamayacakları bir şey, yerinde olabilecek herhangi bir şablon geçersiz kılmalarını taşımaktır - burada klonlanmış bir sitede test yapmak ve yan yana karşılaştırma yapmak çok önemlidir!

Son olarak, bu yükseltme, kullanıcıların sitelerine yükledikleri uzantıları incelemek ve ihtiyaç duymadıklarını kaldırmak ve yükledikleri bazı uzantıların yerini alabilecek temel Joomla! özelliklerini kullanmayı düşünmek için ideal bir zaman olabilir. Örneğin, Joomla! özel alanlarının yanında şablon geçersiz kılmaların veya EasyLayouts gibi sanal bir şablon geçersiz kılma aracının kullanılması, birçok sayfa oluşturucuya veya CCK uzantısına olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

Bir Geliştirici Olarak, Güncelleme Üzerinde Çalışmaya Başlamak Gerekli mi?

Joomla! 4, uzantı geliştiricilerinin bir aciliyet olarak uzantılarını güncellemek için çalışması gerektiği kadar olgunlaştı. Temel işlevselliklerin çoğu şimdi orada ve temeldeki mimari artık değişmiyor.

Kullanımdan kaldırılmış işlev çağrılarını arayan geriye dönük uyumluluk belgelerini kullanarak, Joomla! Ad Alanı Denetleyicisi (JNSC) gibi bir tür Joomla! ad alanı denetleyicisi kullanarak, yan yana işlevsellik denetimi ve kodda arama / değiştirme ile birlikte iyi çalıştığını bulduk. Bazı JavaScript değişikliklerinin ele alınması, temel PHP'den daha zordur.

Farklı Sürüm Türleri Uzantıların Güncellenmesini Nasıl Etkiler (Alpha, Beta, RC)

Yıllar önce Joomla! 1.5'in gelişimi bize acı veren bir ders verdi. Joomla! 1.5'i desteklemeye hazır olacağımızdan emin olmak için çok zaman harcadık ve koddaki önemli yapısal değişikliklerden tekrar tekrar zemin ayaklarımızın altından alındı. Bu nedenle Joomla! 4 için, kod tabanımızın tamamını taşımaktan ziyade konsept testlerinin kanıtı üzerinde çalışarak, temel kod mimarisini barındırabileceğimizden emin olmaya odaklandık.

Ayrıca, bazı uzantılarımız için (ör. YourSites ve EasyLayouts) kod güncellemelerimizi tamamlayamadık çünkü bu uzantılar Joomla! 4'te yakın zamana kadar güncellenmemiş olan veya düşük seviyeli Joomla! işlevselliğine dayanan değiştirilmeyeceğinden emin olmamız gerekiyordu.

Şimdi kod güncellemeleri üzerinde tam zamanlı çalışıyoruz ve Joomla! 4'ün mevcut gece yapılarıyla uyumlu olan kod yayınlandı (veya yakında piyasaya sürülecek).

Joomla! 4'ün Piyasaya Sürülmesinin İşinizi Nasıl Etkilemesini Beklersiniz?

Joomla! 4 lansmanının ürün grubumuzu canlandırma ve en son web standartları ve tasarım beklentileri ile güncelleştirme fırsatını değerlendiriyoruz. Ayrıca, Joomla! 4'ün piyasaya sürülmesi, çok eski tarayıcı ve sunucu yazılımlarını destekleme ihtiyacı nedeniyle Joomla! 3'te mümkün olmayan daha sofistike işlevler sunan bir platform sağlamalıdır.

Kaynak: Joomla.org - Andrea Gentil

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler