Joomla! 3.10 ve Güncelleme Denetleyicisi

Joomla! 3.10 ve Güncelleme Denetleyicisi

Joomla! 4, bu ayın sonunda beklenen Beta sürümüyle yaklaşıyor, ancak aynı zamanda Joomla'nın katkıda bulunanları başka bir önemli sürümü daha geliştirmek için çok çalışıyor Joomla 3.10 sürümü.

Joomla! 3.10, çeşitli amaçlara sahip bir sürüm olan "köprü versiyonu" olarak duyuruldu: Joomla! 3.x serisinin son kilometre taşı olacak ve Joomla! 4.x serisine geçecek web siteleri için ara versiyon olarak kullanılacak bir sürüm.

Joomla! 3.10'un en önemli özelliği, web sitesinin Joomla! 4.x serisi ile uyumluluğunu doğru bir şekilde planlamak ve bununla başa çıkmak için web sitesinin Joomla! 4.x serisiyle uyumluluğunu test etmek için bir kontrol ve doğrulama paketi olan "Güncelleme Denetleyicisi" olacaktır.

Bu ara adımların önemi göz önüne alındığında, Joomla! 4'e geçiş hazırlığında Joomla! 3.10 sürüm lideri olan ve uzun vadeli katkıları ile aynı zaman da Joomla! geliştiricisi olan Tobias Zulauf'a Luca Marzo tarafından bazı sorular yöneltilmiş.

Bu yazıda Joomla! 3.10 ve güncelleme denetleyicisine dair bilgileri bulacaksınız.

Joomla! 3.10'un Ana Hedefi Nedir?

Joomla! 3.10'un ana hedefi, 3.x'in son küçük sürümü, özel bir uyumluluk sürümü ve herhangi bir Joomla! 3 - Joomla! 4 yükseltmesi için başlangıç ​​noktası olmasıdır.

Joomla! 3.10 Sürümünü Ne Zaman Çıkacak?

Joomla! 3.10'un Joomla! 4.0 ile aynı anda piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Joomla! 3.10 Sürümü Çıktığında Kullanıcılar Ne Yapmalı?

Herhangi bir Joomla! 3.x sitesi için, herhangi bir Joomla! Güncellemesi olduğu gibi şiddetle tavsiye edilen en son sürüme basit bir yükseltmedir. Bu, Joomla! Projesi tarafından destek ve güvenlik yamaları almanızı sağlar.

Joomla! 3.10'a yükseltme tamamlandığında, o zamana kadar eğer yapmadıysanız hemen Joomla! 4.0 ile ilgilenmeye başlamalı ve Joomla! 4.0'a yükseltmenizi planlamaya başlamalısınız. George Wilson ve Jenn Gress, hazırlanmak için 3.10 ile 4.0 belgeleri üzerinde çok çalışıyorlar. Bu yüzden lütfen oradaki dokümanlara bir göz atın ve yükseltme planlarınızı başlatın ve forumda veya sorun izleyiciye bir sorun olduğunu düşündüğünüzde herhangi bir sorunu veya soruyu bildirmekten çekinmeyin.

Uzantı Geliştiricileri Ne Yapmalı?

Hemen şimdi Joomla! 3.10 ve Joomla! 4.0'a bakmalılar. Çekirdek ekip, Joomla! 3.10'da ve aynı zamanda Joomla! 4.0'da çok az ayarlamayla çalışan kod yazmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmak için elinden geleni yaptı. Bir uzantı geliştiricisi olarak lütfen Joomla! 4.0 için "Joomla! 4'teki potansiyel geriye dönük uyumluluk sorunları" belgesine yakından bakın.

Uzantı geliştiricisi olarak bu temel kuralı kullanabilirsiniz:

  • Joomla! 3.9 üzerinde çalışan bir uzantı da Joomla! 3.10 üzerinde çalışır.
  • Kullanımdan kaldırılmış hiçbir öğe kullanmadan, ad alanı sınıflarını ve güncel kodlama uygulamalarını kullanarak Joomla! 3.10'da çalışan bir uzantı Joomla! 4.0 üzerinde de çalışmalıdır.

Bu uyumluluk katmanını Joomla! 3.10'da tanıtmamızın temel nedeni, güncel uzantınızı Joomla 3.10 ve 4.0'da neredeyse aynı kodla çalıştırabilmenizdir, böylece her uzantının ayrı bir kod tabanını veya yeni sürümünü korumanız gerekmez her iki ana sürüm için.

Uzantınız artık tamamen test edildiğinde ve Joomla! 4.0'da çalışabiliyorsa, uzantınızın 4.0'da hangi sürümden desteklendiğini açıkça belirtmek için update.xml dosyanızdan "targetplatform" etiketini güncellemek çok önemlidir. Bu, güncellemenin uzantınızın sahibi için güvenli olup olmadığını belirlemek amacıyla Temel Güncelleme denetleyicisinin aldığı gerçeğin kaynağıdır.

Güncelleme Denetleyicisi Nedir ve Neden Değerli Bir Özelliktir?

Sonunda Joomla! 3.10 ile gönderilen yükseltme denetleyicisi, Roland Dalmulder'ın "Technische Hochschule Mittelhessen Gießen" den bazı öğrencilerle o üniversitede tuttuğu bir kod sprintinde başlattığı bir projeydi. Sonunda Çekme Talebi 'ni Çekirdek CMS'ye sunan ekip: Samuel Schepp, Kevin Linne ve David Donges. J ve Ötesi 2017'nin çalışmalarına dayanan bu kod, Piotr Moćko'nun Nick Savov'un Joomla! 3'e 2.5.x yükseltme denetleyicisi için yazdığı kodu taşıdığı oturumu gerçekleştirdi.

Yani bu özelliğin uzun bir geçmişi var, asıl özellik şimdi aşağıdaki. Çekirdeği yeni bir büyük sürüme güncellemeyi seçtiğinizde Joomla! Güncelleme Bileşeni bazı özel sistem durumu denetimleri gerçekleştirir ve geçerli barındırma ortamının güncelleştirilmiş sistem gereksinimleri tarafından desteklenip desteklenmediğini gösterir.

Güncelleme denetleyicisinin çalıştığı ikinci denetim, yüklediğiniz tüm uzantıların desteklenip desteklenmediğini, desteklenmediğini veya güncelleştirilmiş bir paket gerektirip gerektirmediğini kontrol edip güncellemek için düğmeye basmadan hemen önce Joomla! Güncelleme Ekranındaki bilgileri gösterir.

Bu, Joomla! 4'e Kolayca Taşınmamıza Nasıl Yardımcı Olacak?

Bu özellik sayesinde, güncellemeyi çalıştırmadan önce, yüklediğiniz tüm uzantıların zaten 4.0'ı destekleyip desteklemediğini kontrol edebilirsiniz. Harici listelere güvenmeden veya tüm paketleri manuel olarak kontrol etmeden. Artık Joomla! 4.0'a yükseltmek isteyip istemediğiniz veya ilk önce daha fazla testin nerede yapılacağı konusunda bilinçli bir seçim yapabilirsiniz.

Kaynak: Joomla.org - Luca Marzo

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler