Haberler

Joomla 4 için Hizmetleri Hazırlama - Victor Drover

Joomla 4 için Hizmetleri Hazırlama - Victor Drover

Joomla ekosistemi çok geniştir. Uzantı ve şablon geliştiricilere ek olarak hizmet sağlayıcıların da bulunduğu büyük bir topluluk. Joomla 4 'ün piyasaya sürülmesine hazırlık hakkındaki röportajlarımızda, topluluğun bu bölümünün nasıl çalıştığını da bilmemiz gerekiyordu.

Bu nedenle, bu vesileyle, bir web sitesi yönetim aracı olan Watchful.net'ten Victor Drover'a başvurduk. Sorularımızı yanıtlamak için zaman ayırdığı için Victor'a minnettarız.

Joomla 4 Piyasaya Çıktığında Hizmetlerinize Ne Olacak? Uyumlu Olacaklar mı Yoksa Tamamen Yeni Sürümler Sağlamanız Gerekecek mi?

Watchful.net ücretsiz bir uzaktan web sitesi yönetim aracıdır. Bu nedenle, Watchful Client bileşenini yükledikten sonra platformumuzdaki Joomla siteleriyle sıkı bir entegrasyona sahibiz.

2020 İlkbaharında Watchful Client 'ı yeniden yazarak Joomla 4 için hazırlanmaya başladık. Mayıs ayında platformumuzda bu sürümün beta testine başladık. Eylül ayında bu güncellemeyi Watchful kullanıcılara küçük gruplar halinde yayınlamaya başladık. Tüm Watchful kullanıcıları için sunum çok kısa süre önce tamamlandı ve hem Joomla 3 hem de Joomla 4'ü destekleyen yeni sürümü bu hafta Joomla Extensions Directory 'de yayınladık.

Başka bir deyişle, Watchful istemcisinin en son sürümüne güncelleme yapan herkes, sitelerini yükseltmeye karar vermeleri durumunda Joomla 4 için hazırdır.

Elbette çok fazla göç beklemiyoruz. Şu anda, Joomla 3'ten Joomla 4'e geçiş çok fazla bakım gerektirecektir. Joomla 3'ün Joomla 4'e geçişlerinden daha fazla Joomla 4 üzerine inşa edilmiş yeni siteler görmeyi umuyoruz.

Hizmetlerinizle Joomla 4'e Geçtiklerinde Kullanıcılar Ne Yapmalıdır? Bir Hizmet Sağlayıcı Olarak Sizden Ne Beklemeleri Gerekir?

Dikkatli kullanıcılar, Joomla 4'e geçmeye veya yeni siteler oluşturmaya başladıklarında özellik eşlemeli bir deneyim beklemelidir. Bu, yedeklemelerin, güncellemelerin, çalışma süresi izlemenin ve mevcut tüm araçlarımızın şu anda Joomla 3 için çalıştıkları için Joomla 4'te çalışmaya devam etmesi gerektiği anlamına gelir.

Akılda tutulması gereken pratik konulara gelince, Joomla 3 sitenizi Watchful ile yönetiyorsanız ve Joomla 4'e geçiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle, insanların Watchful izlemelerini devre dışı bırakmalarını öneririz. Başka bir deyişle, sitenizi Watchful'a bağlı tutun ancak bildirimleri devre dışı bırakın. Bakım yoğun olduğunda çok fazla çalışma süresi, güncelleme ve / veya hata bildirimi beklediğimizden, büyük bir bakım görevi gerçekleştirildiğinde bunu her zaman öneriyoruz.

Elbette, yeni yedeklemeler, Watchful Client dahil tüm Joomla uzantılarınızın en son sürümlerine geçmeden ve güncellemeden önce kritik öneme sahiptir.

Bir Geliştirici Olarak, Güncelleme Üzerinde Mümkün Olan En Kısa Sürede Çalışmaya Başlamak Önemli mi?

Geliştiricilerin Joomla 4 geliştirmelerini zaman aşımına uğratmasının biraz zor olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni, son birkaç yıldaki kesin sürüm sürelerinin olmamasıdır. İlk Joomla 4 Beta görünür göründüğünde kararı verdik ve sanırım zamanı iyi bulduk. Yakalamaya çalışmaktansa eğrinin ilerisinde olmayı tercih ederim, bu kesin.

Joomla eklenti topluluğundaki büyük oyuncuların çoğu Joomla 4 uyumluluğu için çalışıyor gibi görünüyor ve Joomla 4'ün kararlı bir sürümü için gerçek çıkış tarihleri ​​netleştiğinde bunun artacağından eminim.

Farklı Sürüm Türleri Hizmetlerinizin Güncellenmesini Nasıl Etkiler (Alpha, Beta, RC)

Joomla ile site oluşturan çoğu gözlemci kullanıcı henüz kararlılık öncesi sürümleri denemiyor. Yani bizim için pek fazla sorun görmedik.

Ancak dikkatli, uzak sitede seçilen güncelleme kanalına saygı duyar. Bu, sürüm adayı güncelleme kanalıyla Watchful kullanan herkesin yeni sürümler yayınlandığında güncelleme yapabileceği anlamına gelir. Ama dediğim gibi, bu şu anda kullanıcı tabanımızın önemli bir bölümü değil.

Joomla 4'ün Lansmanının İşinizi Nasıl Etkilemesini Bekliyorsunuz?

İşin ilk birkaç yılında, büyük bir Joomla sürümü yeni kullanıcıların akınına uğradı. İnsanlar, Joomla 3 güncellemelerinin sitelerini bozmayacağından oldukça emin göründüğü için, bu çoğunlukla son birkaç yılda azaldı. Bu gözlemlere dayanarak, iş dünyasında da büyük bir değişiklik beklemiyoruz.

Joomla 4 hakkında dikkat edilmesi gereken bir nokta, yerleşik yeni bir lisans yöneticisine sahip olmasıdır. Bunu geçen yıl blogumuzda tartıştık. Bu, Joomla için heyecan verici bir gelişme ve çok fazla deneyime sahip olduğumuz bir alan.

Watchful, yaklaşık 6 yıldır merkezi bir lisans yöneticisine sahiptir ve deneyimlerinden, Joomla'da lisans yönetimi için kullanılan birçok farklı sistem olduğunu söyleyebiliriz. Bu tek bir standardın olmaması, geniş bir ticari uzantı kataloğu için güncellemeleri desteklemek için çok çalışma gerektirdiği anlamına gelir. Bu nedenle, geliştiricileri ortak bir lisans yönetim sistemi benimsemeye teşvik eden her şey bizim için hoş bir haberdir ve Watchful kullanıcılarımız için de iyi haberdir.

Kaynak: Joomla.org - Victor Drover

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.