Güvenlik

SSL Sertifikası Nedir? SSL Nasıl Çalışır

SSL Sertifikası Nedir? SSL Nasıl Çalışır

Son dönemler de adına sıkça rastladığımız, fakat bir hayli eski olan ve birçok kişinin merak ettiği konular'dan bir tanesi'dir SSL sertifikası. Peki SSL sertifikası nedir? ve SSL sertifikasının çalışma mantığı nasıldır.

Chrome ve Firefox gibi tarayıcılardan internete giriyorsanız kimi web sitelerinde "Bağlantı güvenli değil" ibaresini mutlaka görürsünüz. Bunun sebebi ise Google'ın yapmış olduğu Şuradaki açıklamadan kaynaklanarak "http" bağlantılarının artık "güvenli değil" olarak işaretlenmeye başlaması ile alakalı.

Bunun yerine "https" kullanan web siteleri ise SSL sertifikasına sahip oldukları için "güvenli bağlantı" alanında yer almaktadır. Öncelikle SSL sertifikası nedir sizler için bunu kısaca açıklayalım.

SSL Sertifikası Nedir?

Açılımı "Secure Sockets Layer" olan SSL Türkçe anlamı ile "Güvenli Giriş Katmanı" demektir. Özellikle alışveriş sitelerinde bulunması zorunlu olan bu özellik sayesinde, alıcı ve site arasında güvenli bir ilişki hedeflenmektedir. Çünkü bu özellik ile korunan sitelerde, girilen kredi kartı bilgileri ya da varsa şifre, kimlik bilgileri gibi özellikler asla üçüncü kişilerin eline geçmeyecektir. Yalnız bu sistemin çalışması için server desteği sağlayan sunucuda bir anahtar yani şifre ve sizin bu özellikten yararlanabilmeniz için de bir sertifikanız olmalıdır. Kaynak: mediaclick.com.tr

SSL Sertifikası Nasıl Çalışır?

SSL sistemi var olan iki tür anahtarın "Public Key" veya "Private Key" üzerinden bir kodlama sistemi ile çalışmasıyla oluşur. Bu anahtarlar'dan bir tanesinin kilitlemiş olduğu veriyi ancak bir diğer anahtar açabilir... Başka bir dille açıklamak gerekirse sunucu ile internet tarayıcısı arasındaki veri alışverişi esnasında, verilerin şifrelenerek karşı tarafa gönderilmesi işlemi de diyebiliriz.

Böylelikle bir web sitesine girdiğimiz de oturum açma veya kredi kartı bilgilerinin istendiği ortam da, verilerin güvenli bir şekilde karşı tarafa aktarılması sağlanarak kullanıcıların sahip oldukları kişisel verilerin korunması sağlanır.

Bir web sitesinin sahip olduğu bağlantının güvenli olup/olmadığını anlamak için, site bilgilerini kontrol etmekte fayda vardır. Kullanmış olduğunuz tarayıcı üzerinden bir internet sitesine girmek istediğinizde, adres satırının sol tarafında bulunan güvenlik durumuna bakabilirsiniz... Peki bu güvenlik sembolleri neyi ifade eder.

Güvenlik Sembollerinin Anlamı

Güvenli: İnternet sitesi üzerinden göndermiş olduğunuz yada almış olduğunuz bilgiler gizli kalır. Güvenli simgesi yeşil anahtar olarak belirtilmiştir, internet sitelerinde bu simgeyi görseniz bile, bilgilerinizi paylaşırken yine de dikkatli olmalısınız.

Bilgi veya Güvenli Değil: Bu durum simgesi internet sitesinin gizli bir bağlantı kullanmadığını simgeler. Üçüncü kişiler bu internet sitesi üzerinden göndermiş olduğunuz veya almış olduğunuz bilgileri görebilir yada değiştirebilir.

Kimi durumlar da "Giriş yapma işlemi güvenli değil" veya "Ödeme işlemi güvenli değil" gibi mesajlar görebilirsiniz. Bu gibi durumlar da şifre yada kredi kartı bilgilerinizi girmeniz tavsiye edilmez. Kimi durumlar da aşağıdaki adımları uygulayarak sayfanın daha güvenli bir sürümünü ziyaret edebilirsiniz.

Adres çubuğunda http:// kısmını silerek bunun yerine https:// yazın, bu durum işe yaramazsa site sahibi ile ileteşime geçebilirsiniz.

Güvenli Değil veya Tehlikeli: Bu simgeyi gördüğünüz siteler de kişisel bilgilerinizi şifre veya kredi kartı gibi bilgilerinizi girmeniz kesinlikle tavsiye edilmez. Mümkünse bu gibi siteleri kullanmamaya özen gösterin.

İnternet sitesinin sahip olduğu bağlantı ile ilgili bir sorun olduğu için, bu site üzerinden göndermiş olduğunuz bilgileri bir başkası ele geçirebilir. İnternet sitesini kullanmaya devam etmeniz halinde gizli bilgilerinizi riske atma ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

Bugün ki yazımızda SSL sertifikası hakkında kısa bilgiler ile SSL'in nasıl çalıştığına dair bilgileri sizler ile paylaştım. Bir sonraki yazımızda Joomla! sitelerinizde SSL sertifikasına ihtiyaç olup/olmadığını ve SSL sertifikasını nasıl aktif edebileceğinizi sizlerle paylaşacağım.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.