Güvenlik

Joomla! Sitenizin Bir SSL Sertifikası Var mı?

Joomla! Sitenizin Bir SSL Sertifikası Var mı?

Adres çubuğunun önünde yeşil bir kilidi olan web sitelerini giderek daha fazla görüyorsunuz. Bunun nedeni bu web siteleri'nin bir SSL Sertifikası sahibi olmaları'dır. Yeşil kilit, web sitesinin güvenli olduğunu gösterir.

Bunun anlamı, web siteniz ve ziyaretçinizin bilgisayarı arasında gönderilen verilerin şifreli bir bağlantıdan geçmesidir. Bu veriler başkaları tarafından okunamazlar. Kişisel giriş bilgileri ve kredi kartı bilgileri gibi.

Joomla! web sitenizin bir SSL sertifikası var mı? SSL sertifikası'nın önemini bu yazımızda bulabilirsiniz. Peki, SSL sertifikası nedir? ve ne işe yarar kısaca bunlara değinerek SSL sertifikası'nın önemini daha iyi kavrayalım.

SSL Sertifikası Nedir?

Açılımı "Secure Sockets Layer" olan SSL Türkçe anlamı ile "Güvenli Giriş Katmanı" demektir. Özellikle alışveriş sitelerinde bulunması zorunlu olan bu özellik sayesinde, alıcı ve site arasında güvenli bir ilişki hedeflenmektedir. Çünkü bu özellik ile korunan sitelerde, girilen kredi kartı bilgileri ya da varsa şifre, kimlik bilgileri gibi özellikler asla üçüncü kişilerin eline geçmeyecektir. Yalnız bu sistemin çalışması için server desteği sağlayan sunucuda bir anahtar yani şifre ve sizin bu özellikten yararlanabilmeniz için de bir sertifikanız olmalıdır.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL sertifikası geçmiş dönemler de daha çok bankacılık, alışveriş siteleri gibi yerlerde kullanılırdı. SSL sertifikası'nın amacı ise verilerin gönderim esnasında şifrelenmiş bir şekilde karşı tarafa iletilerek, üçüncü kişilerin eline geçmesini engellemektir. Bu sayede veriler karşı tarafa güvenli bir şekilde ulaştırılır.

Sitenizde Neden SSL Sertifikası İstiyorsunuz?

Web siteniz için bir SSL sertifikası almanızın birkaç nedeni vardır:

  • Kişisel verileri site aracılığıyla gönderiyorsanız (örneğin bir iletişim formu aracılığıyla), bunu güvenli bir bağlantı aracılığıyla yapmak zorundasınız.
  • Google, sertifikası olan web sitelerini olmayanlardan daha çok önemser.
  • Temmuz 2018'den beri, SSL sertifikası olmayan bir web sitesine denk gelirseniz Google Chrome (alan adı için) "güvenli değil" şeklinde bir uyarı gösterir.

SSL Sertifika Nasıl Alabilirim?

Hosting firmanız tarafından bir SSL sertifikası yüklenmelidir. Bazen bunu kontrol panelinden kendiniz de yapabilirsiniz. Ücretsiz Let's Encrypt'ten şirketinizin doğrulamasıyla yeşil bir adres çubuğu sağlayan sertifikalara kadar çeşitli sertifikalar mevcuttur. İhtiyacınız olan şey web sitenize bağlıdır.

Tavsiyem:

  • En çok ad, e-posta ve muhtemelen bir telefon numarası içeren bir iletişim formuna sahip basit bir siteniz varsa, Let's Encrypt sertifikası iyidir. Let's Encrypt sertifikası 3 ay geçerlidir. Bazen otomatik olarak uzatılabilir.
  • Daha uzun bir süre (bir yıl) geçerli bir sertifika istiyorsanız, Comodo temel sertifikasını seçebilirsiniz.
  • Bir e-ticaret siteniz var mı veya hassas bilgiler topluyor musunuz, eğer bunlara sahipseniz kuruluşunuzu doğrulayan bir sertifika alıyorsunuz, böylece ziyaretçileriniz sertifikanın gerçekten size ait olup olmadığını kontrol edebilir.

Maliyeti Var mı?

Maliyetler SSL sertifikasını sağlayan firmaya göre değişebilir. Let's Encrypt sertifikası Hosting firmaları tarafından genel de ücretsiz olarak kurulmaktadır. SSL sertifikası ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için şuradaki fiyat tablosunu inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Giderek değişen ve gelişen teknolojiler ile birlikte web siteleri de değişmektedir. Değişime ayak uydurmak için web sitelerinizi güncel teknolojiler ile uyumlu hale getirmelisiniz. Joomla! ile oluşturmuş olduğunuz web sitelerinizi SSL sertifikası ile güvenli hale getirerek, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için bir güven oluşturabilirsiniz. Ayrıca, Google'un arama sonuçlarında SSL sertifikası sahibi olan web sitelerine önem verdiğini de unutmayın!

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.