Güvenlik

Joomla! Sitenizde SSL Sertifikası Kullanmanın Faydaları

Joomla! Sitenizde SSL Sertifikası Kullanmanın Faydaları

Joomla! web sitenizin güvenliğine yatırım yapmanız hem sizin için hem de sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için önemlidir. Ziyaretçiler internette gezinirken endişe duymamak için güvenli olan web sitelerini tercih ederler.

Bir SSL Sertifikası (Güvenli Yuva Katmanı) veya Dijital Sertifika, web siteniz ve bir ziyaretçinin tarayıcısı arasında güvenli bir bağlantı oluşturmaktan sorumludur. Web sitesi ve tarayıcı arasında iletilen tüm verilerin gizli ve güvenli kalmasını sağlar. SSL şifrelemeniz olduğunda, bilgisayar korsanları kredi kartı ve banka kartı numaraları, giriş bilgileri de dahil olmak üzere özel bilgileri çalamaz.

Joomla! web sitenizde SSL sertifikası olması sizin ve ziyaretçi için önemli bir husustur. Google'un artık "http" bağlantılarını "güvenli değil" olarak işaretlemeye başlaması, sitenizin ziyaretçi tarafından kötü bir biçimde algılanmasına sebep olabilir. Bu nedenle web sitenizde bir SSL sertifikası kullanmanız artık bir ihtiyaç haline geldi.

Bu yazımızda SSL Sertifikası nedir? ve SSL Sertifikası'nın faydaları nelerdir bunları öğreneceğiz. Öncelikle SSL sertifikası'nın ne olduğunu kısaca öğrenelim..

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası internet üzerinden özel bilgileri (kredi kartı, giriş bilgileri) göndermek ve almak için özel bir şifreleme yöntemi ile çalışan bir güvenlik protokolüdür. Kullanıcı'nın kullanmış olduğu internet tarayıcısı ile internet sitesi sunucusu arasında güvenli bir kanal üzerinden çalışır.

SSL sistemi var olan iki tür anahtarın "Public Key" veya "Private Key" üzerinden bir kodlama sistemi ile çalışmasıyla oluşur. Bu anahtarlar'dan bir tanesinin kilitlemiş olduğu veriyi ancak bir diğer anahtar açabilir. Başka bir dille açıklamak gerekirse sunucu ile internet tarayıcısı arasındaki veri alışverişi esnasında, verilerin şifrelenerek karşı tarafa gönderilmesi işlemi de diyebiliriz.

SSL Sertifikası'nın Faydaları

SSL sertifikası kullanmanın web sitesi ve ziyaretçi için büyük faydaları olabilir. İnternet kullanıcıları son zamanlar da güvenliğin önemini daha çok kavrar hale geldi, bu durum SSL sertifikası kullanan web sitelerinin oldukça avantajlı olduğu anlamına gelebilir. SSL sertifikası kullanmanın bir çok avantajı vardır, bu yazımızda sizlere Joomla! sitenizde SSL sertifikası kullanmanın faydalarından kısaca bahsedeceğim.

1. Sitenizin Güvenliğini Sağlar

SSL sertifikaları, internet tarayıcınızdan web sitesine ilettiğiniz hassas verileri korur. Giriş bilgileriniz, adresleriniz, kayıtlarınız ve kredi kartı bilgileri veya diğer kişisel bilgileriniz olabilir. Bağlantıyı şifrelediğinden, ziyaretçilerinizin verilerini kötü kişiler tarafından kötüye kullanılmasını önler. SSL sertifikaları, kredi kartlarını ve giriş bilgilerini çevrimiçi olarak kabul etmek için sakladığınız bir Joomla! E-ticaret siteniz varsa özellikle gereklidir.

2. Alt Alan Adlarınızı Korur

Bir Wildcard sertifikası kullanırsanız, ana sitenizi ve tüm alt alan adlarını tek bir SSL sertifikası kullanarak güvence altına alabilirsiniz. Birçok işletme sahibi ve çeşitli alt alan adlarına sahip büyük web siteleri barındıran kişiler bu sertifikayı faydalı bulur. Standart bir SSL aldığınızda, alt alan adlarınızın her biri için ayrı bir sertifika yüklemesi gerekir.

3. Sitenizi Saldırılara Karşı Korur

Dünya genelinde artan internet kullanıcısı sayesinde Phishing ve MITM gibi saldırıların oranı artmaktadır. Web sitesinde SSL sertifikası olması, web sitesini bu tür saldırılardan koruyabilir. Kimlik avı işlemi bir web sitesinin kopyalanmasını içerir. Bir SSL sertifikası uyguladığınızda, bilgisayar korsanlarının bir web sitesini klonlaması neredeyse imkansız hale gelir ve web sitesi sahiplerine ek bir avantaj sağlar.

4. SEO Sıralamasını Artırır

Google 6 Ağustos 2014'te, web sitenize bir SSL sertifikası yüklerseniz arama motorunda daha yüksek sıralama alabileceğinizi açıkladı. SSL sertifikası tek başına sıralamalarınız için belirleyici faktör olamaz, ancak bunu uygulamak sizi henüz SSL sertifikaları olmayan rakiplerinizin önüne geçirebilir.

5. Müşteri Güvenini Kazanabilirsiniz

Chrome gibi tarayıcılar, web sitenizin hâlâ HTTP protokolü ile çalıştığını tespit ettiğinde, web sitenizi 2018 Temmuz ayından itibaren "güvenli değil" olarak işaretler. Bu durum internet güvenliğini sağlamak için önemlidir.

Siteniz tarayıcının adres çubuğunda bir güvenlik kilidi gösterdiğinde, kullanıcılar sitenizin güvenli olduğunu bilerek bir güven duygusu kazanacaktır. Yapılan araştırmalar da, tüketicilerin %93'ünün güvendikleri bir web sitesini önerdikleri elde edilmiştir. Bu durum karşısında müşteri'nin güvenini kazanacağınız gibi sadık bir müşteri kitlenizde oluşabilir.

6. Web Siteniz Profesyonel Görünür

Tanınmış ve bilinen bir çok büyük web sitesinin internet adresinin yanında küçük yeşil bir kilit simgesi olduğunu görebilirsiniz. Çünkü bunun bir çok nedeni var. Gizlilik için müşterilere ait özel bilgileri korumak ve müşteri'nin de bu bilgilerin korunmakta olduğunu bilmesi önemlidir.

SSL sertifikası kullanan bir web sitesi'nde, verilerin bir uçtan diğer uca gönderilirken şifrelenmesi sayesinde kullanıcılar verilerin güvende olduğunu bilir. E-ticaret web siteleri için SSL sertifikası hayati öneme sahiptir desek sanırım yanlış olmaz. Çünkü, SSL yoluyla yapılan çevrimiçi ödemelerin en azından 128-bit şifrelemeye sahip olması gerekmektedir.

SSL sertifikası çevrimiçi işlemleri güvenli hale getirir, bu durum işletmeniz için olumlu sonuçlar doğurabilir. Ayrıca, SSL sertifikası web sitenizin güvende olduğunu onaylamanın sağlam bir yoludur, bu durum bir web sitesine profesyonellik katar.

7. Verileri Şifreler

SSL sertifikası kullanmanın başlıca nedeni güvenliktir. SSL sertifikası, kullanıcı ile web sitesi arasında gönderilen verilerin son teknoloji şifreleme tekniği ile korunmasını sağlar. Bu sayede, üçüncü kişiler tarafından verilerin ele geçirilmesi durumunda özel verilerin şifreleme tekniği ile okunamaz hale getirilmesi anlamına gelir.

Web sitenizin ve kullanıcı verileri'nin güvende olmasını sağlamak, sitenize profesyonel bir görünüm vermek için en kısa zaman da bir SSL sertifikası almalısınız. Ücretsiz SSL hizmeti veren çeşitli platformlar ve Hosting firmaları bulunmaktadır. Let's Encrypt ücretsiz SSL sertifikası hizmeti veren bir platform'dur. Dilerseniz Hosting firmanız ile iletişime geçerek SSL sertifikaları ve Joomla! SSL Kurulumu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

SONUÇ

Bir SSL sertifikasının birincil rolü, internet üzerinden aktarılan hassas bilgileri şifrelemek olsa da, sunduğu diğer birçok avantaj da vardır. En önemlisi, elde ettiği SEO desteği ve müşteri güvenidir. SSL sertifikasını Joomla! web sitenize uygulamak, henüz yapmadıysanız ana iş önceliğiniz olmalıdır.

Genellikle, bir SSL sertifikası kurmanın yüksek maliyeti, web sitesi sahipleri tarafından bir dezavantaj olarak kabul edilir. Ancak, ucuz bir SSL sertifikası nereden satın alınacağını biliyorsanız, sorun kolayca çözülebilir.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.