Dersler

Joomla! Sitenizi Hızlandırmak İçin Önbellek Seçenekleri

Joomla! Sitenizi Hızlandırmak İçin Önbellek Seçenekleri

Önbellek, web sayfalarının saklanan görünümünü kullanıcı her istediğinde veritabanlarından çekmeden gösteren akıllı bir kavramdır. Joomla! üç çeşit önbellek sunar ve onlarla birlikte Joomla! sitelerinizi kolayca hızlandırabilirsiniz.

Joomla! önbellekleri sayfa önbelleğe alma, sabit önbellekleme ve ilerlemeli önbellekleme gibi 3 çeşittir. Sıklıkla veritabanına bağlanmaya gerek olmadığı için bir web sitesinin daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, Joomla! herhangi bir içeriği önbelleğe almaz. Önbelleğe almayı etkinleştirdiğinizde, yalnızca görüntüleme dosyalarını önbellek dosyası klasöründe saklar.

Bir kullanıcı web sitenize girmeye çalıştığında, hızlı yanıt her zaman bir web sitesinden ilk beklentidir. Hizmet vermemek, web sitenizin nihai başarısızlığına yol açabilir. Şimdi endişelenmenize gerek yok, Joomla! her şeyi sıralamış durumda. Bu yazıda, Joomla! sitenizi hızlandırmak için önbellek seçenekleri ve önbellekleme işleminin nasıl çalıştığını, web sitenizi nasıl hızlandırabileceğinizi göreceğiz.

Joomla! Önbellek Ayarları

Önbellek ayarları için, Sistem> Genel yapılandırma> Sistem'e gidin. Burada seçeneklerde, Önbellek Ayarları'nı göreceksiniz. Sistem Önbelleği seçeneğinde üç tür önbellek vardır. Web sitenizin gereksinimleri doğrultusunda istediğinizi seçebilirsiniz.

Joomla! Sitenizi Hızlandırmak İçin Önbellek Seçenekleri

Joomla! Önbellek Seçenekleri

1. Seçenek: Önbellekleme Devre Dışı

Bu seçenek, web sitenizdeki tüm önbelleğe almayı devre dışı bırakır. Joomla! önbelleklemeye ihtiyacınız yoksa, bu seçenekle devre dışı bırakabilirsiniz.

2. Seçenek: Sabit Önbellekleme

Sabit önbellekleme, en standart önbellekleme türüdür. Bir ziyaretçi web sitenizin bir sayfasını ziyaret ettiğinde, Joomla! sayfanın son kullanma tarihi geçmiş bir sürümü varsa önbellek dizinini kontrol eder. Eğer bulunursa, Joomla! onu ziyaretçiye sunacaktır ve sayfanın son kullanma tarihi geçmiş bir sürümü yoksa, önbellek dizininde mevcut değildir.

Joomla!, sayfanın yeni bir önbelleğe alınmış sürümünü oluşturacak ve ziyaretçiye sunulacaktır. Önbelleğe alınan sürümün süresi dolmadığı sürece önbelleğe alınan aynı sürüm gelecek ziyaretçilere sunulacaktır. Bu, Joomla! önbelleklemenin en popüler yoludur ve geliştiricilerin çoğu site sahipleri Joomla! web sitelerinde sabit önbellek kullanmayı tercih etmektedir.

3. Seçenek: İlerlemeli Önbellekleme

Joomla! web sitesi modüllerinizin statik içeriği varsa, ilerlemeli önbellekleme kullanabilirsiniz. Bir ziyaretçi web sitenizin bir sayfasını ziyaret ettiğinde, ilerlemeli önbellekleme sırasında, Joomla! sayfanın son kullanma tarihi geçmiş bir sürümü olup olmadığını görmek için önbellek dizininde kontrol eder. Eğer bulunursa, ziyaretçiye sunulur, eğer yoksa, Joomla! bu sayfanın yeni bir önbelleğe alınmış sürümünü oluşturacak ve ziyaretçiye sunacaktır. Ancak, bu sayfanın bu önbelleğe alınmış sürümü diğer ziyaretçilere sunulmayacaktır. Süre bitene kadar, bu önbellek sürümü yalnızca belirli bir ziyaretçi içindir.

Joomla! Sitenizi Hızlandırmak İçin Önbellek Seçenekleri

Joomla! Önbellek İşleyici

Önbellek Ayarları'nda, Cache Handler adlı bir seçenek bulacaksınız. Bu seçeneği kullanarak, varsayılan önbellek işleyicisini kullanmak yerine farklı önbellek sistemleri seçebilirsiniz. Ancak bu zor bir süreçtir ve varsayılan önbellek işleyicisi 'Dosya' devre dışı bırakarak farklı önbellek işleyicileri kullanmak için profesyonel bir el gerektirir.

Joomla! Sitenizi Hızlandırmak İçin Önbellek Seçenekleri

Joomla! Önbellek Süresi

Önbellek Ayarları içinde, önbellek süresini dakika cinsinden ayarlamak için Önbellek Süresi seçeneği vardır. Önbellek süresi, herhangi bir sayfanın önbelleğe alınmış sürümünün geçerli kalması ve ziyaretçilere sunulması için gereken süredir. Siteniz dinamik ve sık sık güncellenirse, daha düşük bir önbellek süresi ayarlamanız gerekir. Ve statik web sitelerinde, standart önbellek süresi size fazla zarar vermez.

Joomla! Sitenizi Hızlandırmak İçin Önbellek Seçenekleri

Joomla! Sayfa Önbelleği

Eklentiler> Uyumlu Ekler'e gidin. Şimdi menüde arama filtresinde "sayfa" araması yapın. “Sistem - Sayfa Önbelleği” eklentisi görünecektir. Sayfa önbelleğini etkinleştirmek için eklentinin yanındaki kutucuğu işaretleyerek etkinleştirin.

Joomla! Sitenizi Hızlandırmak İçin Önbellek Seçenekleri

Tarayıcıda Önbelleğe Alma

EklentilerUyumlu Ekler'e gidin. Şimdi menüde arama filtresinde "sayfa" araması yapın. “Sistem - Sayfa Önbelleği” eklentisi görünecektir. Açmak için eklentiyi tıklayın. Eklentide, “Tarayıcı Önbelleklemesini Kullan” seçeneğini evet olarak ayarlayın. Artık sayfa tarayıcıda önbelleğe alınacak ve sunucu tarama sırasında sayfa dosyalarını tekrar tekrar aramak zorunda kalmayacak.

Joomla! Sitenizi Hızlandırmak İçin Önbellek Seçenekleri

Sonuç

Yukarıda açıklanan seçenekleri kullanarak, Joomla! web sitenizin önbelleğini kolayca etkinleştirebilir ve Joomla! sitenizi daha hızlı bir hale getirebilirsiniz. Umarım makalemizi beğendiniz. Bu arada, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.