Blog

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?

Genellikle CMS olarak kısaltılan bir içerik yönetim sistemi, kullanıcıların özel teknik bilgiye ihtiyaç duymadan bir web sitesinde içerik oluşturmasına, yönetmesine ve değiştirmesine yardımcı olan bir yazılımdır.

Daha basit bir dilde, bir içerik yönetim sistemi, tüm kodu sıfırdan yazmaya gerek kalmadan bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olan bir araçtır. Bununla birlikte, CMS 'nin web sayfalarında görüntülenen metin ve görüntü içeriğini yönetmeye yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yaptığını belirtmek önemlidir.

İçerik yönetimi sistemi, web sayfaları oluşturmak, görüntüleri ve diğer işlevleri saklamak için kendi sisteminizi oluşturmak yerine, web sitenizin ileriye dönük kısımlarına odaklanabilmeniz için tüm temel altyapı öğelerini sizin için işler.

WordPress, Joomla! ve Drupal gibi popüler çerik yönetim sistemleri website oluşturma ve yönetme konusunda önde gelen CMS sistemleri'dir. Bir web sitesinin hangi CMS sistemini kullandığını merak ediyorsanız ve bunu öğrenmek isterseniz URL'yi WhatCMS sitesine yazarak öğrenebilirsiniz.

İçerik Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir içerik yönetim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında kısa bir bilgi vermek için Joomla! CMS sisteminden söz etmek gerekirse. Menü ve kategori gibi alanları oluşturup makale yöneticisi alanı üzerinden içerik eklemeye başlayabilirsiniz.

İçerik yönetim sistemi olmadan, statik bir HTML dosyası yazmanız ve sunucunuza yüklemeniz gerekir (karmaşık görünüyor, değil mi? ). Joomla! CMS içerik ekleme arayüzü aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.

Bu çok daha basit, değil mi? Benzer şekilde, resimler gibi medya yüklemek ve yönetmek için web sunucunuzla doğrudan etkileşim kurmanız yerine medya kitaplığına göz atabilirsiniz.

İçerik yönetim sistemi sadece bir arka uç yönetim arayüzü değildir. Ayrıca, oluşturduğunuz tüm içeriğin ziyaretçileriniz için tam istediğiniz gibi görünmesini sağlar.

İçerik Yönetim Sistemini Oluşturan Nedir?

Daha teknik düzeyde, bir içerik yönetim sistemi iki temel bölümden oluşur:

 • İçerik yönetimi uygulaması: Bu, sitenize gerçekten içerik eklemenize ve yönetmenize izin veren bölümdür (yukarıda gördüğünüz gibi).
 • İçerik dağıtım uygulaması: Bu, CMS'ye girdiğiniz içeriği alan, düzgün bir şekilde saklayan ve ziyaretçilerinize görünür kılan arka uç, sahne arkası işlemidir.

Birlikte, iki sistem web sitenizin bakımını kolaylaştırır.

CMS Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Hız: Zaman herkes için mutlaka önemlidir. Bir içerik yönetim sistemi ile çok kısa zaman içerisinde içerik oluşturabilir, düzenleyebilir ve yönetebilirsiniz. Oluşturduğunuz içerikleri dünya'nın farklı yerlerindeki kişilere ulaştırabilirsiniz.

Maliyet: CMS sistemlerini indirmek ve yüklemek ücretsizdir. Ayrıca, CMS sistemi kullanarak tasarım için ayrı bir bütçe ayırmanıza gerek kalmaz.

İşlevsellik: İletişim formu, etkinlik takvimi, online satış, resim ve video galerisi ya da forum gibi alanları sunan bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Tema, bileşen, modül veya plugin gibi üçüncü parti eklentiler kullanılarak sitenizin işlevselliğini artırabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu: Kodlama bilgisi olmayan, teknik bilgisi az olan ya da hiç olmayan kişilerin içerik oluşturması ve yayınlaması son derece kolaydır.

Güncelleme: Bir çoğu CMS sistemi sık ve kolay güncelleme işlemi sunar. Tek bir tıklama ile web sitenizin güncelleme işlemini yapabilirsiniz. Bu, kullanıcı açısından da rahat edilecek bir durumdur.

SEO: İçerik yönetim sistemleri web sitelerinin arama motoru sıralamalarında iyi sonuçlar elde etmesini sağlayacak etkili stratejileri göre SEO dostu özellikler ve eklentiler barındırır.

Destek: Joomla! ve WordPress gibi açık kaynaklı sistemler için destek toplulukları vardır. Aradığınız soruların cevaplarını bulabileceğiniz forum alanları mevcuttur.

Popüler İçerik Yönetim Sistemleri Nelerdir?

Sizlere yukarıda göstermiş olduğumuz Joomla! arayüzü, popüler bir içerik yönetim sisteminin en iyi örneğidir. Piyasa da bir çok içerik yönetim sistemi olsa da, listenin başında WordPress vardır. WordPress pazar payının %35 'lik bir kısmına sahiptir.

Popüler içerik yönetim sistemleri 'ne örnek vermek gerekirse listeyi şu şekilde sıralayabiliriz.

 • WordPress
 • Joomla!
 • Shopify
 • Drupal
 • Squarespace
 • Wix
 • Bitrix
 • Blogger
 • Magento
 • PrestaShop

NOT: Sıralama w3techs.com adresinden alınmıştır.

İçerik Yönetim Sistemi ile Hangi Siteleri Yapabilirsiniz?

Çoğu içerik yönetim sistemi günümüzde oldukça esnektir. Belirli bir kullanıma odaklanan bazıları olsa da, popüler içerik yönetim sistemlerinin çoğu aslında her tür web sitesi oluşturmak için kullanılabilir.

İçerik yönetim sistemi ile örneğin aşağıdaki tür de web siteleri oluşturabilirsiniz.

 • Statik web siteleri
 • Bloglar
 • E-ticaret siteleri
 • Forum
 • Sosyal ağlar
 • Çevrimiçi kurslar
 • Üyelik siteleri
 • Portfolyolar

...ve daha fazlası

İçerik Yönetim Sistemiyle Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Bir içerik yönetim sistemi ile kendi web sitenizi oluşturmak ister misiniz? Öyleyse, genel süreç şöyle görünür:

 • Web barındırma ve alan adı satın alın
 • İstediğiniz içerik yönetim sistemini web sunucunuza yükleyin
 • İçerik yönetim sistemini, sitenizin nasıl göründüğünü ve çalıştığını belirleyecek şekilde yapılandırın
 • İçerik yönetim sisteminin arayüzünü kullanarak içerik yazmaya başlayın

Aslında şaşırtıcı derecede basit. Ayrıca çoğu Hosting firması sizin için içerik yönetim sistemini yüklemenize bile yardımcı olabilir. Böylece herhangi bir teknik kurulum yapmadan doğrudan sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sonuç

Herhangi bir kodlama bilgisi dahi olmayan kişilerin, içerik yönetim sistemi (CMS) ile web siteleri oluşturmaları ve yönetmeleri oldukça kolaydır. İçerik Yönetim Sistemi Nedir? sorusu'nun cevabını bu yazımızda netleştirdiğimize göre, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek düzeyde bir CMS sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tercihinizi Joomla! 'dan yana yapmanız durumunda, Joomla! İndir alanı üzerinden ücretsiz olarak indirerek kuruluma başlayabilirsiniz. Web sitemizde Joomla! ile ilgili çeşitli eğitim dersleri sizler için hazırlanmış olup bu dersler aracılığıyla kendinizi geliştirebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.