Haberler

Joomla Nedir?

Joomla Nedir?

Joomla kendi alanında çeşitli ödüller almış, ödüllü bir (CMS) içerik yönetim sistemidir, Joomla ilk sürümünü 2005 yılında "1.0.0" olarak yayınlamıştır ve en son sürümü şuan için "Joomla 3.9.18" sürümüdür. Geliştirilmiş arayüzü ile kolay yönetilebilir yönetim paneli sayesinde kullanımı gayet basit ve kolaydır.

Ödüllü bir içerik yönetim sistemi olan Joomla, bir çok kullanıcı tarafından ilgi görmekte'dir, Joomla CMS gönüllü bir çok kullanıcı tarafından halen geliştirilmekte olup şuan için en son seri olan "Joomla 3.x" serisi kullanılmaktadır.

Joomla alt yapısını kullanmak için herhangi bir kodlama dilini profesyonel bir şekilde bilmenize gerek yoktur, kullanımı gayet basit olduğu gibi deneme-yanılma yöntemi ile kendinizi geliştirmeniz mümkündür.

Joomla ile Nasıl Siteler Yapabilirim?

Joomla alt yapısını kullanarak yapamayacağınız site yoktur, önemli olan nokta neyi nerede ve nasıl kullanacağınızdır. Joomla eklenti (JED) deposunda ihtiyacınızı karşılayacak olan yüzlerce eklenti sayesinde projelerinizi hayata geçirebilirsiniz. Joomla ile ne tür siteler yapabilirim sorusuna birkaç örnek verelim.

 • Kurumsal web siteleri veya portallar
 • Online dergi, magazin, spor ve haber siteleri
 • E-ticaret, online alışveriş, online rezervasyon siteleri
 • Belediye ve devlet daire siteleri
 • Okul siteleri, ürün tanıtım siteleri
 • Üniversite, fotoğrafçılık gibi siteler

Joomla Kullanan Siteler Hangileri'dir?

Joomla güvenilir bir sistem olduğu gibi, dünya üzerinde önemli kurum ve kuruluşların tercih ettiği bir alt yapı sistemi haline gelmiştir. Aşağıda bir kaç örneğini vermiş olduğumuz müze, üniversite, fotoğrafçılık gibi siteler yer almaktadır, Joomla alt yapısını kullanan daha fazla web sitesini görmek isterseniz Joomla Vitrin Dizini alanına bakmanız yeterli.

 • The Guggenheim Museum
 • Outdoor Photographer
 • Contemporary Jewish Museum
 • Kushtia Town
 • Harvard University
 • Oklahoma State University 

Joomla Güvenli mi? ve Devam Edecek mi?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, hiç bir sistem %100 güvenli değildir, kullanıcı kaynaklı veya 3. parti eklenti kaynaklı açıklardan oluşabilecek hatalar olabilir. Joomla proje ekibi her geçen gün çalışarak Joomla'yı daha güvenli bir sistem haline getirmeye çalışıyor, dünya'nın birçok yerinden gönüllü kullanıcılar ve geliştiriciler daha iyi bir Joomla! için çalışmakta, o nedenle Joomla güvenli mi sorusunun yanıtı ancak EVET olabilir.

Joomla projesi devam edecek mi? bildiğiniz üzere Joomla'nın ilk sürümü "1.0.0" sürümüdür, o tarihten bu yana Joomla 1.5, Joomla 2.5 ve Joomla 3.x serileri çıkmıştır. Yakın bir tarihte Joomla 4 serisini de göreceğiz. Bu da bize gösteriyor ki Joomla projesi devam edecek olan bir projedir.

Joomla CMS'yi Denemek İster misiniz?

Joomla alt yapısını test etmek ve denemek isterseniz Joomla'nın kullanıcılar için hazırlamış launch.joomla.org adresi üzerinde test edebilirsiniz. Joomla yönetim panelini görüp test ettikten sonra sizde bir Joomla sürümünü indirmek ve kendi web sitenizi yapmak isterseniz Joomla İndir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.