Joomla! Nedir?

Joomla! Nedir?

Joomla! kendi alanında çeşitli ödüller almış, ödüllü bir (CMS) içerik yönetim sistemidir, Joomla! ilk sürümünü 2005 yılında "1.0.0" olarak yayınlamıştır ve en son sürümü şuan için "Joomla 3.9.18" sürümüdür. Geliştirilmiş arayüzü ile kolay yönetilebilir yönetim paneli sayesinde kullanımı gayet basit ve kolaydır.

Ödüllü bir içerik yönetim sistemi olan Joomla!, bir çok kullanıcı tarafından ilgi görmekte'dir, Joomla! CMS gönüllü bir çok kullanıcı tarafından halen geliştirilmekte olup şuan için en son seri olan "Joomla! 3.x" serisi kullanılmaktadır.

Joomla! alt yapısını kullanmak için herhangi bir kodlama dilini profesyonel bir şekilde bilmenize gerek yoktur, kullanımı gayet basit olduğu gibi deneme-yanılma yöntemi ile kendinizi geliştirmeniz mümkündür.

Joomla! ile Nasıl Siteler Yapabilirim?

Joomla! alt yapısını kullanarak yapamayacağınız site yoktur, önemli olan nokta neyi nerede ve nasıl kullanacağınızdır. Joomla! eklenti (JED) deposunda ihtiyacınızı karşılayacak olan yüzlerce eklenti sayesinde projelerinizi hayata geçirebilirsiniz. Joomla! ile ne tür siteler yapabilirim sorusuna birkaç örnek verelim.

 • Kurumsal web siteleri veya portallar
 • Online dergi, magazin, spor ve haber siteleri
 • E-ticaret, online alışveriş, online rezervasyon siteleri
 • Belediye ve devlet daire siteleri
 • Okul siteleri, ürün tanıtım siteleri
 • Üniversite, fotoğrafçılık gibi siteler

Joomla! Kullanan Siteler Hangileri'dir?

Joomla! güvenilir bir sistem olduğu gibi, dünya üzerinde önemli kurum ve kuruluşların tercih ettiği bir alt yapı sistemi haline gelmiştir. Aşağıda bir kaç örneğini vermiş olduğumuz müze, üniversite, fotoğrafçılık gibi siteler yer almaktadır, Joomla! alt yapısını kullanan daha fazla web sitesini görmek isterseniz Joomla! Vitrin Dizini alanına bakmanız yeterli.

 • The Guggenheim Museum
 • Outdoor Photographer
 • Contemporary Jewish Museum
 • Kushtia Town
 • Harvard University
 • Oklahoma State University 

Joomla! Güvenli mi? ve Devam Edecek mi?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, hiç bir sistem %100 güvenli değildir, kullanıcı kaynaklı veya 3. parti eklenti kaynaklı açıklardan oluşabilecek hatalar olabilir. Joomla! proje ekibi her geçen gün çalışarak Joomla'yı daha güvenli bir sistem haline getirmeye çalışıyor, dünya'nın birçok yerinden gönüllü kullanıcılar ve geliştiriciler daha iyi bir Joomla! için çalışmakta, o nedenle Joomla! güvenli mi sorusunun yanıtı ancak EVET olabilir.

Joomla! projesi devam edecek mi? bildiğiniz üzere Joomla'nın ilk sürümü "1.0.0" sürümüdür, o tarihten bu yana Joomla! 1.5, Joomla! 2.5 ve Joomla! 3.x serileri çıkmıştır. Yakın bir tarihte Joomla! 4 serisini de göreceğiz. Bu da bize gösteriyor ki Joomla! projesi devam edecek olan bir projedir.

Joomla! CMS'yi Denemek İstermisiniz?

Joomla! alt yapısını test etmek ve denemek isterseniz Joomla'nın kullanıcılar için hazırlamış launch.joomla.org adresi üzerinde test edebilirsiniz. Joomla! yönetim panelini görüp test ettikten sonra sizde bir Joomla! sürümünü indirmek ve kendi web sitenizi yapmak isterseniz Joomla! İndir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Makaleler