İpuçları

Joomla Sitenize Uygun Şekilde Bakmanız İçin 8 Profesyonel İpucu

Joomla Sitenize Uygun Şekilde Bakmanız İçin 8 Profesyonel İpucu

İşletmeniz, blogunuz, kuruluşunuz veya herhangi bir şey için bir web sitesine sahip olmak bir nimettir. Ama bunu düzgün bir şekilde sürdürmezseniz aynı zamanda bir lanet de olabilir.

İşletmenizi fiziksel olarak ziyaret etmeyen internet kullanıcıları için web siteniz mağaza, iş noktası veya ziyaretçilere ne söylerseniz söyleyin. Aslında, işletmenizin imajı büyük ölçüde sitenize bağlıdır. Herhangi bir anormallik, ürünlerle ilgili güncel olmayan bilgiler ve uygun bakım eksikliği size çok pahalıya mal olabilir. 

Bu durum sizi korkuttu mu? Lütfen korkmayın. Çünkü bugün, web sitenize düzgün bir şekilde bakmanız için bazı profesyonel ipuçlarını paylaşacağız. Sahip olduğunuz sitenin türü ne olursa olsun, bu eyleme geçirilebilir önlemler, bir kuruş harcamadan site performansını artırmanıza yardımcı olabilir. 

Joomla sitelerinizin bakımı çok kolaydır. Bunu yapmak için çok çalışmanıza gerek yok. Ayrıntılı kılavuzumuzla, Joomla sitelerinizi korumanın ve genel performansı iyileştirmenin bazı kanıtlanmış yollarını öğreneceksiniz. 

Bir Joomla web sitesini sürdürmek, daha çok en iyi uygulamaları takip etmeye benzer. Joomla sitelerinize farklı şekillerde bakabilirsiniz. Aşağıdaki ipuçlarını takip etmek yalnızca site performansını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sitenizi daha büyük ölçüde hızlandırır. 

Joomla'yı En Son Sürüme Güncelleyin 

İlk ve en önemli bakım ipucu, Joomla sürümünüzü güncellemektir. Sizi yeni işlevler, düzeltmeler ve iyileştirmelerle donatmak için Joomla düzenli olarak güncellenir. Joomla sürümünüzü en son sürüme güncellemeniz gerekiyor. Aslında, eski sürümler web siteniz için bir güvenlik tehdidi oluşturabilir. Bu durumda, Joomla sürümünü güncellemek çok önemlidir. En son Joomla sürümlerine sahip sitelere sahip olmanın bazı temel avantajları şu şekilde. 

 • Yeni özellikler ve işlevler sunar 
 • Hataları giderir 
 • Web sitesi güvenliğini güçlendirin 
 • Genel performansı iyileştirir 
 • Web sitesini hızlandırır 
 • Yeni teknolojileri tanıtır 

Her güncellemenin yukarıdaki tüm bu değişiklikleri getirmesi olası değildir. Ancak güncellemeler temelde yukarıdaki tüm değişiklikleri hedef alır. 

Joomla Uzantılarını Güncelleyin 

Joomla, geniş ölçekte web siteleri oluşturmanıza yardımcı olur. Web sitesi işlevselliğini genişletmek için birçok uzantı ile zengindir. Çoğu durumda, insanlar yeni özellikler veya işlevler eklemek için farklı modüller ve bileşenler kurarlar. Bu Joomla uzantılarının arkasındaki kişiler ayrıca haber özellikleri, düzeltmeler ve iyileştirmeler de getiriyor. Yeni şeylere katılmak için, uzantılarınızı en son sürümlere yükseltmelisiniz. 

Eski uzantılar, farklı şekillerde sorunlara neden olabilir. Sitenizi sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için her zaman düzenli olarak Joomla uzantılarını güncellemeyi düşünmelisiniz. 

Sitenizi ve Veritabanınızı Düzenli Olarak Yedekleyin 

Her zaman sitenizin ve veritabanınızın bir yedeğini tutmalısınız. Her halükarda web siteniz bozulur ve değerli içeriğini kaybeder. Bu içeriği yedekten geri yüklemek, geri almak için tek seçenektir. Kazalar her an olabilir. Bunu önceden bilmenin bir yolu yok. Bu nedenle sitenizin yakın zamanda yedeğini tutmak akıllıca olacaktır. 

Siteyi önceki bir çalışma durumuna geri döndürmek için birçok neden vardır. Yedeklemeye sahip olmak yalnızca kazalarla ilgili değildir, yedekleme konusunda bilgili bir kişi yeni özelliklerin daha sorunsuz bir şekilde geliştirilmesine yardımcı olabilir. Yedekleme ve geri yükleme, üretim web sitesini riske atmadan yeni değişikliklerin uygulanabileceği bir hazırlık web sitesi oluşturmanıza yardımcı olur. 

Medya Kaynaklarınızı (Görüntüler, Videolar) Optimize Edin 

Web sitenizin medya kaynakları, sayfa yükleme süresini büyük ölçüde etkiler. Medya kaynaklarınızı (resimler, ses ve video) optimize etmezseniz, sitenizin yüklenmesi biraz daha uzun sürecektir. Bu modern günlerde, web sitenizin hızı doğrudan Google arama sıralamasıyla ilgilidir. Ortam boyutlarınız ve dosya türlerinizin sayfa yükleme süresi üzerinde etkisi vardır. 

Görüntüler için farklı dosya türleri vardır. JPEG, PNG, WEBP ve SV ile gidebilirsiniz. Hangisinin daha az yer kapladığını ve daha hızlı yüklendiğini bilmelisiniz. Görüntüleri sıkıştırmalısınız. Görüntüleri görüntü kalitesini kaybetme şansı olmadan sıkıştırmak için TinyPNG gibi bazı çevrimiçi araçlar vardır. Bunu deneyebilirsin. Diğer medya dosyası türleri için, daha hafif olanlarla da gitmelisiniz. 

Güncellenen İçerikle İtibarı Yaşayın 

Ziyaretçiler sitenizde eski içerik bulurlarsa web sitenize sırtlarını döneceklerdir. Özellikle bilgi içeriyorlarsa, sürekli güncelleme gerektiren bazı içerik türleri vardır. Bu durumda, itibarınızı yükseltmek için içeriğinizi güncellemeniz gerekir. 

SEO Dostu Yapmak için Web Sitenizi Optimize Edin 

Google'dan (veya diğer arama motorlarından) organik trafik getirmeyen bir web sitesine sahip olmanın bir anlamı yok. Her web sitesi sahibinin istediği şey bu. Web sitenizin, sağladığınız hizmetleri, ürünleri veya içeriği arayan kişiler tarafından bulunmasını istiyorsanız, daha iyi Google arama sıralaması için web sitenizi optimize edin. Joomla web sitenizi çeşitli şekillerde SEO dostu yapabilirsiniz. En yaygın SEO uygulamalarından bazıları aşağıda verilmiştir: 

 • Anahtar kelime araştırması yapın ve web sitesi için en iyi anahtar kelimelerini kullanın 
 • Başlık etiketlerinin alakalı anahtar kelimeleri aldığından emin olun 
 • Google, web sitelerinin hızlı yüklenmesini sevdiğinden web sitenizi hızlandırın 
 • Benzersiz başlıklar, açıklamalar, içerikler yazın ve alakalı olun 
 • Meta verilerinizi yönetin 
 • Dahili bağlantıları kullanın ve bunlarla tutarlı olun 

Sitenizin site haritası ve SEO çözümü için bazı Joomla uzantıları da vardır. Bu durumda JSitemap uzantısını kullanabilirsiniz. Joomla için ödüllü bir SEO çözümüdür! Yaklaşık 20.000 kullanıcı ve 200.000 kurulumla JSitemap, SEO ve site haritalarını yönetmek için en popüler araçtır. 

Güvenliği Artırarak Joomla Sitenizi Koruyun 

Güvenlik her zaman büyük bir sorundur. Web sitenizi potansiyel tehditlerden korumalısınız. Bilgisayar korsanları web sitenize çeşitli şekillerde girebilir ve her şeyin kontrolünü sizden alabilir. Bu girişimleri önlemek için gerekli güvenlik önlemlerini alabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek bazı güvenlik uzantıları var. Sitenizi korumak için Admin Tools, AdminExile, jHackGuard, JomDefender gibi eklentileri kullanabilirsiniz. 

Kullanılmayan ve Optimize Edilmemiş Joomla Uzantılarını Kaldırın 

Joomla uzantıları, çalışmak için sistem kaynakları, veritabanları ve disk alanı gerektirir. Birçok uzantıya sahip olmak, web sitenizin genel boyutunu artıracak ve sonunda web sitesini yavaşlatacaktır. Bu nedenle, yalnızca Joomla sitenizde kullanımda olan uzantılara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. 

Bir hazırlık sitesinde eklentileri test etmemelisiniz. Bunu yaparsanız, eklentiyi bitirdikten sonra kaldırmalısınız. İçeride kullanılmayan veya optimize edilmemiş uzantıların bulunmadığından emin olmak için uzantıları temizlemek akıllıca olacaktır. Bir uzantı kurarken çok dikkatli olun. Uzantıları akıllıca seçin. Bir uzantı yüklemeye karar vermeden önce özellikleri, işlevleri ve kullanıcı incelemelerini gözden geçirin. 

Sahip olduğunuz web sitesi ne olursa olsun, sitenize gelen trafiği kaybetmediğiniz sürece, buna düzenli olarak dikkat ettiğinizden emin olun. Sadece yukarıdaki hususları göz önünde bulundurarak sitenizi düzgün bir şekilde koruyabilir ve site ziyaretçileriniz için maksimum deneyimi sağlayabilirsiniz. 

Kaynak: Joomshaper.com 

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.