Şablonları Joomla! 4 İçin Hazırlama

Şablonları Joomla! 4 İçin Hazırlama

Joomla! 4'ün kararlı sürümüne doğru giderken, şablon geliştiricilerinin ürünlerini CMS'nin bir sonraki ana sürümüne uyarlamak için nasıl çalıştığını bilmek ister misiniz?

Joomla! ekosisteminin önemli bir parçası olan şablonlar, web sitemizin kimliğini tanımlamamıza ve özel ihtiyaçlarımızı karşılamak için daha fazla özelleştirme yapılmasına olanak tanır. Joomla! 4 'e göçte önemli bir faktör olacaklar.

JoomShaper Kurucu ve CEO'su Kawshar Ahmed kısa bir süre önce Joomla! Community Magazine ekibi ile görüşerek gelecek vizyonu hakkında bir röportaj yaptı.

Bu vesileyle, Joomla! şablonları 'nın geleceği hakkında önemli bilgileri öğrenmiş olduk. Bu makalede JoomShaper'dan Kawshar Ahmed'in Joomla! şablonları'nın geleceği ve Joomla! 4 için hazırlanmasına dair bilgileri bulabilirsiniz.

Her şeyden önce, sorularımızı cevaplamak için zaman ayırdığı için ona teşekkür etmek istiyoruz.

Merhaba! Ben JoomShaper'ın kurucusu ve CEO'su Kawshar Ahmed. On yıldan fazla bir süredir Joomla! şablonlarını ve uzantılarını tasarlıyor, geliştiriyor ve destekliyoruz. Joomla! etkinliklerini yerel ve uluslararası düzeyde destekleyerek bu topluluğun başında olmak büyük bir zevk. Joomla! ile olan yolculuğumuz, CMS'nin kendisi, kullanıcıları ve topluluğu nedeniyle her zaman büyüleyici olmuştur. Umarım Joomla! 4, kullanıcılar için yapabilirsek geleceğe büyük bir adım olur.

Joomla! 4 Yayınlandığında Şablonlara Ne Olacak?

  • Uyumlu olacak mı yoksa geliştiricilerin tamamen yeni sürümler mi sunmaları gerekecek?

Joomla! şablonlarının Joomla! 4 ile çalışacak şekilde güncellenmesi gerekecek. Bu, akıllıca ele alınması gereken tamamen farklı bir yapı. Geliştiricilerin bu durumda yapacak çok işi var. En önemlisi, şablonları Joomla! 4 ile uyumlu hale getirmek zorunda kalacaklar. 100+ şablonumuz ve 50+ uzantımız var; bu şablonlardan bazıları uzantılarımızdan bazılarına bağlı olduğu için aynı anda çalışmalıyız.

Şu anda Helix Ultimate 2.0 üzerinde çalışıyoruz ve önümüzdeki birkaç ay içinde Joomla! 4 ile uyumlu olacak. Bundan sonra, kararlı sürüm sırasında tüm Helix Ultimate tabanlı şablonların Joomla! 4 ile uyumlu olacağına inanıyoruz. Ancak, Helix 3 tabanlı şablonlarımıza Joomla! 4 desteğini yavaş yavaş ekleyeceğiz.

Kullanıcılar Şablonlarla Joomla! 4'e Geçtiklerinde Ne Yapmalıdır?

  • Bu taşıma, web sitelerinde tam bir değişiklik anlamına mı gelecek? Şablon sağlayıcılarından ne beklemeliler?

Kullanıcılar, kullandıkları şablonun yeni Joomla! 4 ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek zorunda kalacaklar. Yedeklemeleri olmalı ve şablona yapmış olabilecekleri geçersiz kılmaları manuel olarak düzeltmelidirler. Sonra Joomla! 4 güncellemesine gidebilirler. Sitenin bağımlı olduğu herhangi bir uzantı varsa, güncellemeden önce bu uzantıların Joomla! 4 ile de uyumlu olduğundan emin olmaları gerekir.

Doğru şekilde yapılırsa, Joomla! 4'ün güncellenmesi sitenin görünüşünü ve hissini etkilemez. Güncellemeden önce yedek almak her zaman akıllıca olur. Kullanıcılar şablon sağlayıcılarının uyumlu sürümleri zamanında yayınlamasını ve güncelleme yolları hakkında doğru talimatları vermelerini beklemelidir.

Bir Geliştirici Olarak, Güncelleme Üzerinde Ne Zaman Çalışmaya Başlamanız Gerekir?

  • En kısa zamanda, ya da Joomla! 4'ün daha kararlı bir sürümünü mü bekliyorsunuz?

Zaten üzerinde çalışmaya başladık ve şablonlarımız ve uzantılarımızla önemli ilerleme kaydettik. Joomla! ekibinin aşamaları tanımlayan ve bize net bir son tarih veren açık bir yol haritası olmalıdır.

Sanırım geliştiricilerin istikrarlı sürümü beklemeleri akıllıca değil. Müşteriler heyecanlanacak ve mümkün olduğunca erken güncellenmeyi bekleyecekleri için önceden uyumluluk üzerinde çalışmaya başlamalıdırlar. Geliştiriciler şablon ve uzantı uyumluluğunu zamanında teslim edemezse, Joomla! pazar payını daha fazla kaybedebilir. Bu durumda, Joomla'nın geliştiricileri uzantılarını Joomla! 4 ile uyumlu hale getirmeye teşvik etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Farklı Sürüm Türleri Şablonların Güncellenmesini Nasıl Etkiler?

Joomla! 4 sürümü en başından beri tahmin edilemez. Alfa'dan beta'ya kadar çok sayıda tasarımın değiştiğini gördük. Pek çok geliştirici, uzantılarını yıllar önce alfa sürümleriyle uyumlu hale getirdi ve tasarım birkaç kez değişti ve geliştiriciler zamanlarını boşa harcadı. Bununla birlikte, şu anda sahip olduğumuz mevcut yönetici arayüzünün Joomla! 4 için son tasarım olduğuna ve üretim liderliğinin bu tasarıma bağlı kalması ve bir yayın takviminin paylaşılması uzantıların geliştiricileri için gerçekten yararlı olacağına inanıyorum. Şeffaf bir beta, RC ve kararlı sürüm zaman çizelgesi doğru adım olacaktır.

Joomla! 3 Bootstrap 2'yi, Joomla! 4 Bootstrap 4'ü Kullanıyor, Bu Güncelleme Şablonlarınızı Nasıl Etkiliyor?

Neyse ki, Helix Ultimate tabanlı şablonlarımız Bootstrap 4 'ün üzerine inşa edilmiştir ve bu bizim için bir avantaj olacaktır. Helix 3 tabanlı şablonlar hakkında bir çözüm bulmamız veya Helix 3'ü Bootstrap 4'e güncellememiz gerekecek. Ancak, bana fikrimi sorarsanız, Joomla'nın çekirdeğe herhangi bir ön çerçeve eklememesi gerektiğini söyleyeceğim. Örneğin, Joomla! 4 mevcudiyeti sırasında, Bootstrap 5 piyasaya sürülecek ve tekrar geride kalacağız.

Joomla! 4'ün Piyasaya Sürülmesinin İşinizi Nasıl Etkilemesini Bekliyorsunuz?

Bu aşamada bunun hakkında bir şey söylemek zor. Asıl zorluk, hem Joomla! 3 hem de Joomla! 4 için desteği aynı anda sürdürmemiz. Uyumluluk için çalışıyoruz ve destek için birkaç mil daha koşmamız gerekecek. Yani, Joomla! 4'ün yapılacaklar listemize eklediği çok şey var.

Ancak, başarı yalnızca çalışmalarımıza bağlı değildir. Bazı üçüncü taraf uzantıları da kullanıyoruz. Hem şablonlar hem de uzantılar için uyumluluk zamanında sağlanmazsa, Joomla! önemli bir pazar payını kaybeder. Dolayısıyla, başarı tüm Joomla! ekosistemine bağlıdır. Bir şablonu veya uzantısı olan herkes kendi rolünü oynamak zorunda kalacaktır. Sonuçta, Joomla'yı herhangi bir yönde yönlendirebilecek büyük bir değişim.

Kaynak: Joomla.org - Andrea Gentil - Kawshar Ahmed

Önerilen Makaleler