Haberler

Joomla 4 RC 4 ve Joomla 3.10 Alpha 9 Yayınlandı

Joomla 4 RC 4 ve Joomla 3.10 Alpha 9 Yayınlandı

Joomla Projesi, Joomla CMS 4.0 sürüm adayı 4 ve Joomla 3.10 Alpha 9'un kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyar. Joomla kullanıcıları ve uzantı geliştiricilerinden, gelecek 4.0 ve 3.10 sürümleri için kalite güvencesi sağlamak amacıyla paketleri indirmeleri ve yüklemeleri istenmektedir.

Joomla 4, Joomla'nın en son ana sürümüdür. Lütfen 3.9'dan 4.0'a geçmenin bir geçiş olduğunu unutmayın. Joomla 3.9'unuzu Joomla 3.10'a yükseltmeniz gerekir, bu da Joomla 4.0'ın kararlı olduğu gün mevcut olacaktır. J3.10, J4.0'a geçişte size rehberlik edecek bir uyumluluk denetleyicisine sahiptir. Lütfen üretim sitelerinizin hiçbirini sürüm adayı sürümüne yükseltmeyin.

Bu Sürüm Ne İçin?

Joomla 4.0 RC4, uzantı ve şablon geliştiricilerine yöneliktir. Joomla'nın kararlı sürümü için uzantılar hazırlamak amacıyla bu sürümle çalışmaya teşvik etmek. Kullanıcıların paketi sorunlar için test etmeye ve sorunları Joomla CMS Sorun İzleyici'de bildirmeye teşvik edilir. Bu sürüm adayını temel alan test siteleri kararlı hale getirilebilir ancak bu sürümü asla bir üretim sitesinde kullanmayın. Yeni bir site oluşturmayı denemek isterseniz, sürüm adayları ile son sürüm adayı arasında Joomla 4.0'ın kararlı sürümüne yükseltme yolu olacaktır.

Joomla 4 Hız Konusunda Öne Çıkanlar

Diğer siteler ve ziyaretçilerinizin ilgisi ile rekabet halindeyken, sitenizin mümkün olan en iyi performansa sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Tüm çabayı mükemmel makalelere, harika tasarıma harcıyorsunuz, bu nedenle bu hazırlanmış içeriği sunmak için son derece hızlı bir CMS'ye ihtiyacınız var. Joomla 4 ve iyi bir barındırma sağlayıcısı ile, bu tür konularda ana bağımsız hakem tarafından ölçülen yıldırım hızına sahip olursunuz: Google Lighthouse

Joomla 4'ün hızını ve performansını test etmek için küresel platin sponsorlarımızı, Scalahostings bulut VPS çözümlerimizi ve Rochen barındırma hizmetini kullandık. Hem CMS'nin hem de barındırma paketinin varsayılan kurulumuyla Performans için %100 etkileyici bir puan elde ettik. Özelleştirme veya ince ayar yapmadan bundan daha iyisini elde edemezsiniz.

Öyleyse neden kendi sitenizi Google Lighthouse ile test etmiyorsunuz? Sonuçlarınız %100'ün altındaki puanlarla yeşilden daha azsa, o zaman Joomla 4'e geçme ve sitenizin hak ettiği ziyaretçi ve sayfa sıralamasını artırma zamanı.

Joomla 4 Bana Nasıl Fayda Sağlayacak?

Joomla 4 Güvenlik

Son teknoloji ürünü iyi yazılmış bir kodla bir site çalıştırmak, güvenlik söz konusu olduğunda bir adım önde olmanıza yardımcı olur. Güvenliği en üst düzeye çıkarmak ve bilgisayar korsanlarını dışarıda tutmak için tasarlanmış birçok mimari değişiklikle Joomla 4'e geçmenin akıllıca bir seçim olduğundan emin olabilirsiniz. Konu sizin ve müşterilerinizin verilerinin olabildiğince iyi korunmasını sağlama konusunda sayısız fayda sağlar.

Joomla 4 Erişilebilirlik

Sitenizin boyutu ne olursa olsun, erişilebilirlik bir zorunluluktur ve en başından itibaren Joomla 4 sınıfının en iyi erişilebilirliğini sunar. Düzen, kontrast ve altyapının tümü, tüm ziyaretçilerinizin faydalanabilmesi için yerleşik erişilebilirliğe sahiptir. W3C Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG) 2.0'ı (AA uyumluluğu ile) hedefledik.

Joomla 4 İş Akışları

İş akışları, yapılması gereken işlerin doğru kişiler tarafından yapıldığından emin olarak sitenizi verimli bir şekilde çalıştırmanıza yardımcı olur. Medya yöneticisindeki birçok iyileştirmeyle birlikte içerik yazarları yeni iş akışını ve medya yöneticisini çok sevecekler.

Joomla 4 E-postaları

Web sitenizin hedef kitlesini etkili bir şekilde karşılayan ve bilgilendiren özelleştirilmiş e-postalar gönderin! Yeni e-posta şablon sistemi ile sitenizin gönderdiği e-postaların mesaj ve marka üzerine olmasını sağlamak hiç olmadığı kadar kolay. Artık müşterilerinizle iletişim kurarken sitenizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Joomla 4 Arama

Arama, herhangi bir site için bir destektir. Ziyaretçilerinizin ilgilendikleri alanlara odaklanmalarına, etkileşimi artırmalarına ve site sıralamanızı iyileştirmelerine olanak tanır. Bu nedenle, arama söz konusu olduğunda başka yere bakmanıza gerek yok, Joomla 4 akıllı arama önceki Joomla aramasına göre birçok iyileştirmeye sahiptir ve bugüne kadarki en iyisidir.

Joomla 3.10, Joomla 4'e Geçişe Yardımcı Olur

Joomla 4 RC4 ile birlikte Joomla 3.10'un dokunzu alfa sürümünü yayınlıyoruz. Joomla 3.10, 2 ana seri arasındaki köprüdür. Joomla 3.10 kararlı, öncelikle topluluk için bir sonraki büyük sürüme geçişi kolaylaştırmak için Joomla 4.0 geliştirme dalından API değişikliklerinin geri bildirimlerini içeren bir sürüm olacaktır. Joomla 3.10, nihayet yayınlandıktan sonra 2 yıl boyunca desteklenecektir.

Web siteniz 3.10'a güncellendiğinde, güncelleme öncesi denetleyici, mevcut barındırma ortamı ve daha da önemlisi yüklü uzantılarınız açısından Joomla 4.0 minimum gereksinimleriyle uyumluluğu kontrol etmenize olanak tanır. Bu, Joomla 4.0'a sorunsuz bir şekilde geçmenize yardımcı olacaktır.

Web Sitemi 3.9.x'ten Joomla 4 RC4'e Güncelleyebilir miyim?

Buradaki basit cevap evet. Tabii ki bir üretim sitesinde değil, ancak Joomla 4 güncellemesini test etmek istiyorsanız, şimdi yapabilirsiniz. Joomla 3.9.x'ten Joomla 4'e yükseltmek için en son 3.10 sürümünden geçmeniz gerekir. 3.9 ve 4.x arasında planlanan veya desteklenen bir doğrudan yükseltme yolu yoktur. Tüm yükseltmeler 3.10 üzerinden yapılır.

Yükseltme için lütfen şu adımları izleyin:

  1. Joomla Güncelleme Bileşeni Seçeneklerine gidin ve Güncelleme Kanalı'nı "Test Ediliyor" ve Minimum Kararlılık seçeneğini "Alfa" olarak değiştirin
  2. Joomla Güncelleme Bileşenini kullanarak en son 3.10 alfa sürümüne güncelleyin
  3. Güncelleme Kanalı'nı "Özel URL" olarak değiştirin ve Özel URL'yi " https://update.joomla.org/core/test/310to4_list.xml " olarak ayarlayın
  4. Şimdi, en son 4.0 Sürüm Adayı'na güncelleyin
  5. Lütfen yükseltmeden önce ortamınız ve yüklü uzantılarınız açısından güncelleme öncesi denetleyicinin sonuçlarını dikkatlice kontrol edin
  6. Yükseltmeden sonra, Joomla 4 RC'ler arasında gelecekteki güncellemeleri almak için lütfen minimum "Sürüm Adayı" ile "Test" Güncelleme Kanalına geri dönün

Yükseltme işlemiyle ilgili daha fazla ayrıntıya ihtiyacınız varsa, bunları belgelerde bulabilirsiniz.

Joomla Kimler İçindir?

Joomla 4 Herkes İçindir

Her sektörden gönüllüler tarafından yazıldı, internette her türlü proje için kullanıldı: küçük projeler, aynı zamanda ulusal hükümet siteleri. Küçük mağazalardan dünyanın önde gelen marka sitelerine.

Joomla'nın gücü, en iyi uygulamalara ayak uydurarak sürekli gelişen kod tabanından ve aynı zamanda pazardaki fırsatları gören ve bu boşlukları gerçek dünya ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış iyi yazılımlarla dolduran geniş geliştirici ekosisteminden gelir.

Joomla 4, ihtiyaçlarınıza göre büyüyebileceğini ve müşterilerinizle birlikte ölçeklenebileceğini bilerek web sitenizi başlatmanıza olanak tanıyan birinci sınıf bir CMS'nin en yenisidir. Bütün bunlar ve Joomla 4 kullanımı ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımdır.

Ne için bekliyorsun? Bugün yükleyin ve geleceğinizi büyütün.

Kararlı Sürüm Ne Zaman Çıkacak?

Her şeyi hepimizin istediği kalite seviyelerine getirebilmemiz ve mümkün olduğunca çok sayıda barındırma ortamında kapsamlı testler yapabilmemiz için lansman zaman çizelgesini biraz revize ettik.

Takvim artık şu şekilde:

Yeni Joomla 4 Sürüm Adayı, Joomla 4 kararlı sürüm çıkana kadar iki haftada bir.

Lütfen tarihlerin gönüllülerin mevcudiyetine ve kontrolümüz dışındaki koşullara bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

Joomla Gelişimine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Joomla'ya aktif olarak dahil olmanın çeşitli yolları vardır. Kodlayıcı, entegratör veya Joomla kullanıcısı olmanız farketmez. Daha fazla bilgi almak için gönüllü katılım ekibimizden herhangi biriyle iletişime geçebilir veya hazırsanız doğrudan Joomla Bug Squad'a geçebilirsiniz.

Joomla Bug Squad, CMS geliştirme sürecindeki en aktif ekiplerden biridir ve her zaman hata raporlarını sıralamada, yamaları kodlamada ve çözümleri test etmede yardımcı olabilecek insanları (sadece geliştiriciler değil) arar. Joomla kod tabanı hakkındaki çalışma bilginizi arttırmanın harika bir yolu ve ayrıca dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmak için harika bir yol.

Eğer ilgileniyorsanız, lütfen Joomla Wiki'yi okuyun ve katılmak isterseniz, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. , Bug Squad koordinatörümüz Jacob Waisner'a e-posta gönderin.

Ayrıca Joomla sürecin birçok alanında geliştirme için yer alanlara teşekkür ediyor. Proje ayrıca, Joomla'ya dahil edilecek çalışmaları hazırlamak ve göndermek için zaman ayıran tüm katkıda bulunanlara da teşekkür etmek istiyor.

Gönüllülerimize Çok Teşekkür Ederiz!

Bu Sürüm Adayı sürümü, düzinelerce gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur.

Yalnızca RC3'ten RC4'e yapılan değişiklikler şunları içerir:

  • http paketinden cacert dosyasının kaldırılması - bunun yerine composer/ca-bundle paketini kullanın (alfa1'den beri paketlenmiştir)
  • Media Manager'da birden çok alan türü için medya yöneticisi tarafından desteklenen uzantı bileşeni seçeneğinin yeniden işlenmesi (form alanına farklı medya türlerinin eklenmesine izin verilmesini destekler)
  • 3.9.28'den itibaren tüm değişiklikler
  • Tinymce oluşturucuyu düzeltin

4.0 sürümüne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz! Şu anda bu taahhütlere katkıda bulunan birçok farklı insanla 46.016'dan fazla taahhütte bulunuyoruz (test kullanıcıları ve diğer kodlama dışı faaliyetler dahil değil).

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.