Joomla! Erişim Kontrol Listesi (ACL) Nedir?

Joomla! Erişim Kontrol Listesi (ACL) Nedir?

Joomla! Erişim Kontrol Listesi (ACL), Joomla! çekirdek sistemindeki en güçlü özelliklerden biridir. Bu özellik ile Joomla! sitesini daha etkili bir şekilde yönetmenizi sağlayan birçok ayar vardır.

Doğal olarak, çok sayıda tartışma ortaya çıkarır ve kullanıcıların bunu sitelerde anlamaları ve yönetmeleri için bir zorluk haline gelir. Bu nedenle, bu bilgilendirici makalenin Joomla! Erişim Kontrol Listesi 'ne (ACL) genel bir bakış sunmasını ve Joomla! kullanıcılarının ACL hakkında bilgi sahibi olmalarını umuyoruz.

Erişim Kontrol Listesi (ACL) Nedir?

Erişim Kontrol Listesi veya ACL Wikipedia tanımına göre şu şekilde açıklanır "ACL, hangi kullanıcılara veya sistem işlemlerine nesnelere erişim verileceğini ve belirli nesneler üzerinde hangi işlemlerin gerçekleştirilmesine izin verildiğini belirtir."

Joomla! Erişim Kontrol Listesi'nde site yöneticilerinin denetleyebileceği iki ayrı yönü vardır:

  • Hangi kullanıcılar web sitesinin hangi bölümlerine erişebilir? Örneğin, belirli bir menü seçeneği belirli bir kullanıcı için görünür olacak mı? Kayıtlı bir kullanıcı görüntüleyebilir, ancak genel olarak herkes görüntüleyemez. Belki de menü seçimi bir Editör kullanıcısı ve daha üstü kullanıcılardan gizlidir.
  • Bir kullanıcı herhangi bir nesne üzerinde hangi işlemleri (veya eylemleri) gerçekleştirebilir? Örneğin, "Editör" olarak listelenen bir kullanıcı makale gönderebilir veya yalnızca mevcut bir makaleyi düzenleyebilir. Erişim Kontrol Listesi ayarları gönderme ve düzenlemeye izin verebilir veya bir makalenin kategorisini değiştirmeye, etiket eklemeye veya herhangi bir kombinasyona izin verebilir.

Joomla! Erişim Kontrol Listesi Neden Önemlidir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Joomla! ACL 'deki ayarlar kullanıcıların Joomla! sitelerinizde neler görebileceğini ve yapabileceklerini belirleyecektir.

Diyelim ki Joomla! sitesini yöneten tek kişi siz değilsiniz ve ayrıca her ekip üyesinin eylemlerini yakından takip edemezsiniz. Joomla! ACL, görevleri daha etkili bir şekilde devretmek için ekip üyesinin rollerini yerinde veya ayrı olarak dağıtmanıza izin verecektir.

Başka bir durumda, web sitenize kaydolmuş kullanıcılar tarafından görülmesi gereken bazı özel bilgileriniz vardır. Erişim Kontrol Listesi, kullanıcıları belirli görüntüleme erişim düzeylerine sahip farklı gruplara ayırmanıza yardımcı olur; bu, kullanıcıların yalnızca sitenizde görmelerine izin verdiğiniz şeyleri görebileceği anlamına gelir.

Özetle, Joomla! Erişim Kontrol Listesi web yöneticilerinin sitelerinde kullanıcılarını kolay ve etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olacaktır.

Yeni başlayanlar Joomla! ACL sistemi ile herhangi bir deneyime sahip olmadığından, düzinelerce izin ekranı, iç içe gruplar ve devralınan izinler nedeniyle oldukça kafa karıştırıcı olabilir.

Çoğu durumda, Joomla! ACL yöneticisi varsayılan ayarlarının ötesinde bir şeye ihtiyacınız olmaz. Bunun istisnası, avantajlı özel izinlere sahip çok sayıda kullanıcı grubu içeren çok büyük bir site oluşturmak istemenizdir.

Joomla! ACL uzantıları her iki durumu da desteklemek için kullanışlıdır.

Joomla! ACL Eklentisi

Joomla! ACL Yöneticisi - PWT ACL, Joomla! kullanıcıları için tüm Joomla! ACL ayarlarına mükemmel bir genel bakış elde etmek için güçlü bir araçtır. Bu kavramı hızlı bir şekilde anlamanıza ve Joomla! ACL izinlerini ayarlamanızda size yardımcı olur.

Joomla! PWT ACL ile varsayılan Joomla! ACL tarafından desteklenmeyen herhangi bir bileşen, hatta 3. taraf bileşenler için temel ACL iznini de ayarlayabilirsiniz.

  • Joomla! ACL Yöneticisi - PWT ACL

Sonuç

İki farklı ayar sistemiyle, Joomla! Erişim Kontrol Listesi, sitenin hangi kısmına erişip işlem yapılabileceğini atamak için kullanılabilir. Bu harika özellik sitenizi ve site ayarlarını daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler