Haberler

Joomla! İle İlgili Farklı Önyargılar

Joomla! İle İlgili Farklı Önyargılar

Uzun zaman'dan itibaren Joomla! CMS sistemi ile ilgilenen birisi olarak, Joomla! 'nın zaman zaman adaletsiz ve önyargı'lı bir şekilde eleştirildiğine çeşitli platformlar da şahit olmuşumdur.

Joomla! kullanıcılarının ya da bir dönem Joomla! ile ilgilenmiş olan kişilerin yapmış olduğu bu eleştirilerin elbette ki bir nedeni vardır. Haklı oldukları konular kadar haksız oldukları ve önyargılı bir biçimde davrandıkları konular da ne yazık ki mevcut.

Amacımız, Joomla! 'nın dünya üzerindeki "En İyi CMS" sistemi olduğunu kanıtlamak değil, zaten böyle bir şeyi doğru bulmadığımız gibi savunmuyoruz da, bunun yerine bir çoğu kullanıcının yapmış olduğu farklı önyargılara bakarak bunlara bir yorum getirmek.

Joomla! kullanıcıları'nın ya da farklı kişilerin Joomla! hakkında yapmış oldukları önyargılara kısaca değinelim, Joomla! ile ilgili en çok kullanılan 10 farklı önyargı nedir? bunlara bir göz atalım. Yazımızın detaylarına geçmeden önce "Önyargı Nedir?" kısaca bunu açıklayalım..

Önyargı Nedir?

Toplumun küçüklükten itibaren kulağımıza fısıldadığı her kelime ve sunduğu her resim, önyargımızın temel taşlarıdır. Önyargı, insanların düşüncesizliğine bir kılıftır. En adaletsiz yargı önyargıdır. Önyargı, bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, peşin bir karara varmış olma durumudur.

Ön yargı, genel ve özel kullanınımlarında bir taraf tutma biçimidir. Bir ideolojik fikri veya bakış açısını koşulsuz desteklemek anlamında kullanılır. Ön yargı, halk arasında genellikle bir kişinin kararlarının ağırlıklı bir şekilde tek taraflı olarak ortaya çıkmasında kullanılmaktadır.

Kaynak: Kobitek.com - Wikipedia.org

1. Joomla! Sadece Özel Siteler İçindir

İfade 'Joomla! aynı zamanda özel siteler için', o zaman gönülden katılıyorum. Temel işlevlerinde, sistemin kullanımı çok kolaydır. Önceden az bilgiyle bile, saygın bir sonuca çabucak ulaşabilirsiniz. Ama bu hiçbir şekilde Joomla! ayrıca profesyonel kullanım için uygun değildir anlamına gelmiyor. Joomla! ile büyük web siteleri bile kolaylıkla uygulanabilir; söz konusu geliştiricinin gerekli bilgi birikimine sahip olması şartıyla. İnternette birçok örnek bulabilirsiniz.

2. Joomla! Mimarisinin Modası Geçmiş

Joomla! her zaman saf bir içerik yönetim sisteminden daha fazlası olmuştur. Çekirdeğinin derinliklerinde, programcıların web uygulamaları oluşturmasını kolaylaştıran bir dizi kullanışlı işlev vardır. Temmuz 2011'de 1.7'nin yayınlanmasıyla, çerçevenin iki gelişme yolunu ayırmaya karar verildi, böylece şimdi proje içinde etkin olarak iki seçeneğe sahip olduk: A) Joomla! Platform, B) Joomla! CMS.

Joomla! Platform, basit bir web uygulamasından karmaşık uygulamalara kadar çok çeşitli alanlarda uygulanabilir. Bunlar, E-ticaret uygulamaları, ERP sistemlerinin geliştirilmesi veya belirli iş süreçlerinin haritalanması olabilir. Yeni bir özellik, komut satırı uygulamalarının daha basit entegrasyonu. Joomla! CMS ise iyi CMS gerektiren her şeyden sorumludur. Tüm sistem nesneleştirilmiş PHP koduna dayanmaktadır. Uygulama mantığının ve temsilinin ayrılması, HTML çıktısının tasarımında bize belirli bir özgürlük veren model / görünüm / denetleyici ilkesiyle gerçekleştirilir. Gerçekten böyle bir mimarinin nasıl eskimiş sayılabileceğini bilemiyorum.

3. Joomla! Güvensiz ve Hacklemek Kolaydır

Bu önyargı uzun zamandır etrafta dolaşıyor. Joomla! kurulumu çok kolaydır ve çevresi ve onu kullanan kişi ile ilgili nispeten az gereksinim vardır. Bu nedenle amatörlerin sık sık zayıf şifreler, eski uzantılar ve diğer idari ihmal örnekleri ile birçok ucuz barındırma sağlayıcısına yüklerler. Kullanıcı daha sonra yakalanırsa, genellikle Joomla! ve barındırma sağlayıcısının tarafındaki güvenlik sorunları veya kullanıcının kendi ihmali değil.

Joomla! arasında ayrım yapmak önemlidir! Çekirdek ve Joomla! ek yüklü uzantıları olan kurulum. Çoğu durumda kapıları açan uzantılardır. Joomla! dünyadaki en yaygın kullanılan CMS'lerden biridir ve bu nedenle, bilgisayar korsanları için daha az kullanılan sistemlerden daha muhtemel bir hedeftir. Bu konuyla ilgileniyorsanız, kesinlikle "Joomla! Güvenlik" web sitesine bakabilir ve daha fazla bilgi edinmek için "Joomla! Güvenlik Kontrol Listesi" 'ne bakabilirsiniz.

4. Joomla! Siteleri Kötü Amaçlı Yazılım Olarak İşaretlenmiştir

Joomla ile çalışıyorum! uzun yıllar boyunca, ama bu henüz başıma gelmedi. Bu muhtemelen kullandığım uzantıları çok dikkatli bir şekilde incelememden kaynaklanıyor.

5. Joomla! Modüller Genellikle Yerleşim Tablolarına Dayanır

Bu şimdi pek çok sürüm için geçerli değildir. Ancak yine de üçüncü taraf sağlayıcıların tablo kullanan bazı ek modülleri var. Mimarlık bölümünde MVC prensibinden ve HTML çıktısının öneminden bahsettim. Bir modülde çıkış yetersizse, bu genellikle şablon geçersiz kılmaları kullanılarak sabitlenebilir. Bu, özellikle modüller için çok fazla çaba gerektirmez, çünkü çıktı olarak verilen HTML kodunun miktarı genellikle sınırlıdır.

6. Joomla! Çoğu Uygulama İçin Çok Büyük, Çok Güçlü ve Çok Halsiz

Bir önyargıya göre, Joomla! sadece küçük web siteleri için, bir başkasına göre, çok büyük - yani hangisi? En iyi CMS hakkındaki soru cevaplanamaz, sadece her durumda ne için kullanmak istediğinize bağlıdır. Farklı vurgulu bazı iyi Açık Kaynak içerik yönetim sistemleri vardır. Belirli bir proje için kullanılacaksa hangisinin en iyisi olduğuna dikkatle karar verilmelidir - ancak çoğu web çalışanı bu konuyu değerlendirmekte başarısız olmaktadır. Beş alt sayfalık bir web sitesi için, Joomla! kesinlikle büyük boy.

7. Joomla! Editör Sadece Uzmanlar Tarafından Kullanılmak İçindir

Bir İYS'nin asıl görevi, içeriği yapılandırılmış bir biçimde yönetmek ve çıktısını kontrol etmektir. WYSIWYG editörleri biçimlendirmeden sorumludur. Joomla! sisteme eklentiler olarak entegre olan birçok farklı editörün teknik entegrasyonuna temel oluşturur. Varsayılan olarak, Joomla! TinyMCE veya codemirror'u içeriyor, ancak yüklenmeye hazır bir paket olarak indirilebilecek birçok editör var.

Benim açımdan, hassas bir şekilde yapılandırılabildiğinden Joomla! JCE editörü tercih ediyorum. Kullanıcı grupları oluşturabilir ve en çeşitli şeyleri yapmalarına izin verebilir veya yasaklayabilirsiniz. Sistemin tüm kullanıcılarının aynı düzenleyiciyi kullanması gerekmez ve bu, tüm WYSIWYG editörleri için geçerlidir. Birkaç editör kurabilir ve bunları bireysel kullanıcılara atayabilirsiniz.

8. Joomla! Yeterince Hızlı Bir Şekilde Geliştirilmiyor

Son yıllarda, serbest bırakma döngüsü toplulukta çok tartışılan bir konu oldu. Ancak, bazı şeylerin gerçekten doğru şekilde çalışmasının zaman aldığını unutmayın. İşler sizin için yeterince hızlı hareket etmiyorsa, katılmaya ve geliştirmeye davetlisiniz.

  • Joomla! 2.5 - 24 Ocak 2012
  • Joomla! 3.0 - 27 Eylül 2012
  • Joomla! 3.5 - 21 Mart 2016
  • Joomla! 3.8 - 18 Eylül 2017
  • Joomla! 3.9 - 30 Ekim 2018

9. Joomla! Yeterince Esnek Değil

Bu çok belirsizliği olan ve sadece tahmin edebileceğim bir önyargı. Bir Joomla! makale bir başlık, içerik ve temsilini düzenleyen çok sayıda parametreden oluşmaktadır. Ancak bazen kullanıcılar, içeriği depolanabilen ve veritabanında aranabilen ek alanlar ister. Bu fonksiyon ne yazık ki henüz Joomla! Core'da mevcut değil. Bu yüzden K2, Flexicontent veya Seblod gibi Content Constructions Kits'e başvurmanız gerekir. Joomla! 'da bu konuda yakın gelecekte bir şeyler olup olmayacağını göreceğiz.

10. Joomla! İzinler Yönetimi Çok Karmaşık

Joomla! 1.6 sürümünden itibaren çok hassas bir şekilde ayarlanabilen izinler yönetimi sunar. Özellikle birçok editörlü çok büyük web siteleri için izinler yönetimi açısından çok karmaşık görevler ortaya çıkabilir. Burada yönetici olarak kimin neyi yapabileceğini ve kimin hangi gruba atandığını dikkatlice düşünmelisiniz. Joomla! bunun için birçok seçenek sunar. Onları kullanmak için, Joomla! izinler yönetimini biraz kavramalısınız, bu biraz zaman alabilir, ancak bir kez tamamen kavradığınızda, genellikle oldukça iyi çalışır. Bu konuyla ilgili daha fazla grafik genel bakış için "Erişim Kontrol Listesi" eğitimine bakabilirsiniz.

Kaynak: Der-auftritt.de

Konu ile ilgili söylemek istediklerinizi lütfen bizimle yorum kısmında paylaşınız.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.