Haberler

Joomla! 4 Hareket Halinde

Joomla! 4 Hareket Halinde

Joomla! CMS'nin bir sonraki büyük versiyonu olan Joomla! 4, büyük gönüllü topluluğu sayesinde aktif olarak geliştirilmekte'dir. Geçen aylar içerisinde bir takım şeyler oldu!

Beta döngüsüne erişmeden önce, Joomla! Proje Ekibi bazı önemli bilgileri kullanıcılar ile paylaştı:

  • Teknik gereksinimler
  • Geliştirilmiş arama sistemi
  • Yeni kod stili kontrolü

Teknik Gereksinimlerin Yükseltilmesi

Web endüstrisi hızla ilerliyor ve Joomla!, kullanıcılarını ayakta tutmak ve memnun etmek için buna göre hareket etmek zorunda. Bu nedenle Joomla! 4 için teknik gereksinimler arttırılmıştır.

Joomla! 4.0 ve Joomla! Framework 2.0’ın birkaç yıldır geliştirilmekte olduğu göz önüne alındığında, önümüzdeki birkaç yıl için CMS’yi optimize etmek için desteklenen yazılım sürümlerini yeniden değerlendirmeye ve kullanıcıların zaten ne kullandıklarını takip etmeye karar verildi ( istatistik eklentisini etkinleştirin ).

PHP en az PHP 7.2

7.2 ve 7.3 şu anda PHP'nin aktif olarak desteklenen yalnızca iki sürümüdür, PHP 5 Aralık 2018'den itibaren desteklenmez ve PHP 7.1 Aralık 2019'a kadar yalnızca güvenlik yamaları alır. Joomla! 4 piyasaya sürüldüğünde, en eski PHP sürümü 7.2, bir yıldan az garantili güvenlik desteğine sahip olacaktır. Bu, projenin PHP'nin polimersiz doğal PHP sodyum şifrelemesi gibi avantajlarından ve Joomla! 4'teki yeni arayüzler için yararlı olacak geçersiz tip bildirimlerinden faydalanmasını sağlar. Ayrıca istatistiklerden PHP 7.2 kullanan kullanıcılar da tespit edildi. PHP 7.1 kullananların iki katıdırlar.

MySQL Minimum 5.6

5.6, 5.7 ve 8.0, MySQL veritabanının şu anda desteklenen sürümleridir. Sürüm 5.5, yaşam döngüsünün sonuna 2018'de ulaştı, MySQL 5.6 ise 2021 Şubat ayına kadar desteklenecek. Desteklenen asgari MySQL sürümünün gerekirse Joomla! 4 yaşam döngüsü boyunca değiştirilebileceğini unutmayın. Gelecekte, MySQL sütunlarındaki JSON tipini kullanmak için MySQL 5.7'ye geçmek faydalı olabilir.

PostgreSQL Minimum 11

Her yıl yeni bir ana PostgreSQL sürümü piyasaya sürüldü ve yeni özellikler içeriyor. En azından her üç ayda bir ana sürüm hataları ve sorunları ve gerekirse güvenlik açıklarını gidermek için yamalı hale geliyor. Şimdiye kadar PostgreSQL'in mevcut tüm sürümlerini desteklemek zor oldu. Bu nedenle, Joomla! 4'ü daha istikrarlı kılmak ve PostgreSQL kullanan kullanıcıların yarısı zaten sürüm 11'de olduğundan, proje yalnızca sürüm 11 ve üstünü desteklemeyi seçti (PostgreSQL 11 Kasım 2023'te yaşam döngüsünü sonlandıracak).

Internet Explorer Desteği Kaldırıldı

Internet Explorer desteğini silme kararı bazı kriterlere dayanıyordu. İnternet kullanıcılarının %5'inden azı Internet Explorer ile internette sörf yapıyor. Yeni Edge tarayıcısı (Chromium'u temel alan), IE kullanımını daha da azaltmaya yardımcı olacak bir IE uyumluluk katmanına sahip olacaktır.

Bu, Joomla! 4'ün IE'de Çalışmayacağı Anlamına mı Geliyor?

Joomla! 4 arka uç şablonu Internet Explorer'ı desteklemeyeceğinden, bir web sitesini kurmak ve yönetmek için başka bir tarayıcı kullanmak gerekebilir. Aynısı, çekirdek Cassiopeia ile sağlanan ön uç şablonu için de geçerlidir, çünkü IE gereksinimlerini desteklemeyeceğinden, ekran sorunları olabilir. Ancak, Internet Explorer'ı destekleyen bir şablon geliştirilerek veya yüklenerek sorun çözülebilir.

Bu Çekirdek Kodu Nasıl Etkiler?

PHP 5 desteğini kaldırarak kodda mümkün olan sayısız özellik ve optimizasyon vardır. Bu değişikliklerin birçoğu, mevcut genel API'yi etkilemeden yapılabilir, ancak bazı özellikler (örneğin skaler tip ipucu), kabul edilirse önceki sürümlerle uyumluluğun kesintiye uğramasına neden olur. Joomla! 4.0 ve Joomla! Framework 2.0 için, hem mevcut kod için hem de yeni kod için gerekirse, aşağıdaki politikalar uygulanacak ve uyarlanacaktır:

  • Yeni ana sürümlerdeki tüm yeni sınıflar ve yöntemler, skaler tip ipuçları ve dönüş tipi bildirimleri dahil olmak üzere PHP 7.2'deki tüm yeni özelliklerden faydalanabilir.
  • Final sınıflarındaki özel yöntemler ve yöntemler (tanımlara göre genişletilemeyen) PHP 7.2 yazarak kullanılacak şekilde güncellenebilir.
  • Mevcut sınıflardaki genel ve korunan yöntemlerde, değişiklik kodun anlaşılmasını ve kullanılmasını iyileştirmedikçe (örneğin, değişken imzaları kullanabilecek yöntemler), genellikle kendi imzaları değiştirilmez.
  • Çekirdek, sadece IE'yi desteklemek için CSS ve flexbox değişkenleri için karmaşık polyfilllerin kullanımını ortadan kaldırdı.

Benzersiz ve Geliştirilmiş Bir Arama Sistemi

Ana sürüm olarak, tüm uzantılar ve konseptler Joomla! 'nın kullanıcılar için kullanımını kolaylaştırmak için test edilmektedir. Joomla! 2.5 versiyonundan bu yana bir problem araştırıldı. Joomla! 4.0 bu konuda ileri bir adım olacaktır.

Sorun Nedir?

Joomla!, yıllarca iki arama sistemi sağladı. Birincisi, Mambo zamanından gelen ve yıllar içinde fazla gelişmemiş olan Ara (veya com_search). Diğeri ise Joomla! 2.5'e dahil olan ancak %100 “cilalanmış” olmayan Akıllı Arama (veya com_finder). Aynı görev için iki ayrı sistem, kullanıcılar için hayatı kolaylaştırmaz ve çoğu zaman karışıklık yaratır. Temel geliştiricilerin her iki sistemi de sürdürmeleri gerektiği gerçeğinden bahsetmiyorum.

Arama ve Akıllı Arama Arasındaki Fark Nedir?

Arama, veritabanında arama terimlerini aramak için bir grup eklentiyi çağıran ve bir dizi sonuç veren çok basit bir sistemdir. Her arama teriminden bahsedilir, ancak sistem aynı zamanda tam olarak bir arama da yapabilir. Çok fazla veri ve çok sayıda arama eklentiniz varsa, sitede performans sorunlarınız olabilir. Sonuçlar sıralı değildir, ancak bu tür bir eklenti oluşturmak için gereken kod gerçekten basittir.

Öte yandan, Akıllı Arama bir dizine dayalı bir arama sistemidir. Bir dizini kullanmanın, sonuçları alaka düzeyine göre sıralamasının önemli yararları vardır, aynı zamanda kelimelerin çeşitlerini aramak da mümkündür ve performans üzerinde daha sınırlı etkileri vardır. Akıllı Arama sistemi çok daha güçlü ancak endeksi oluşturmak için biraz çalışma gerektiriyor.

Ne Yapıldı?

Geçen yıl boyunca, Akıllı Arama tam bir revizyon geçirdi. Akıllı Arama'nın performansı artırma amacıyla arama yapma yapısı ve yöntemi iyileştirildi. Bilinen bazı hatalar giderildi ve taksonomi sistemi temizlendi. Ayrıca, çok dilli destek üzerindeki hataların çoğu giderildi.

Tüm bu değişikliklerle Akıllı Arama en iyi arama sonuçlarını sağlayacaktır. Bu nedenle, basit arama sistemini (com_search) Joomla! 4.0'dan kaldırmaya karar verildi.

Proje, Akıllı Arama sistemindeki gelişmeleri kısmen finanse eden cloudaccess.net'e kamuoyuna teşekkür etme fırsatı buluyor.

Arama'dan Akıllı Aramaya Nasıl Geçilir?

İki sistem çok farklıdır ve bir düğmeye tıklanarak birinden diğerine gerçek bir yükseltme süreci yoktur. Sitenizde, Arama kullanıyorsanız ve Akıllı Aramaya geçmek istiyorsanız, sistemi yapılandırmanız gerekir. Bu göründüğünden daha basit bir işlemdir. Sadece eklentiyi etkinleştirin ve bir içindekiler tablosu oluşturun (sadece bir tıklama) ve bir menü öğesi veya modül (veya her ikisi) oluşturarak arama sistemini kullanıcılara sunun.

Akıllı Arama sistemi ve nasıl ayarlanacağı hakkında daha fazla bilgi için, arka uçtaki Yardım düğmesine tıklayın.

Joomla! projesi, uzantı geliştiricilerini, kullanıcı memnuniyetini sağlamak için mümkün olan en kısa sürede uzantıları için Akıllı Arama eklentileri oluşturmaya başlamaya teşvik eder.

Ama Eski Arama Sistemine İhtiyacım var!

Gerçekten Akıllı Arama'ya geçmek istemiyorsanız, eski arama sistemini her zaman Joomla! 4 sitelerinde ayrı bir uzantı olarak yükleyebilirsiniz. Paket, İndirme sitesinde (downloads.joomla.org) indirilecek ve kullanım ömrü boyunca korunacaktır. Joomla! 3'ten Joomla! 4'e yükseltme yaparsanız, eski com_search kaldırılmaz - tıpkı Web Bağlantıları Joomla! 3.3'ten kaldırıldığında olduğu gibi.

Kod Stilinde Otomatik Hata Düzeltme

PHP CodeSniffer 2.x'in uygulanması, kod stilindeki birçok hatayı otomatik olarak düzeltme imkanı da sağlar. Kod standardındaki özel koklama, otomatik düzeltme özelliği de ekledi. Bu iyileştirme, geliştiricilerin zamandan tasarruf etmesini ve Joomla! projesinin, manuel müdahale olmadan standarda uygun bir kodu garanti etmesini sağlamalıdır. Joomla! 4'teki en son ve en iyi sürümün kullanılmasını sağlamak için PHP CodeSniffer 3.x'e geçiş işlemi zaten devam ediyor.

Proje, Walom Sorenson'a Joomla! 'ya yönelik kodlar için belirlenen kurallar için harcadığı yardım ve zaman için teşekkür etme fırsatı buluyor. Açık kaynak konseptine uygun olarak, Joomla! 'nın bulgularının çoğu, kod arama projesine geri döndü.

Joomla! topluluğu, Joomla! 4'ü en iyi nesil yapmaya kararlıdır. Yukarıda sunulan değişiklikler, ürünün mümkün olan en iyi kalitede piyasaya sürülmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak: Joomla.org

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.