Joomla 4 Beta 6 ve Joomla 3.10 Alpha 4 Yayınlandı

Joomla 4 Beta 6 ve Joomla 3.10 Alpha 4 Yayınlandı

Joomla Projesi, Joomla 4.0 Beta 6 sürümünün ve Joomla 3.10 Alpha 4'ün kullanıma sunulduğunu bir kez daha duyurmaktan mutluluk duyar.

Gelecek 4.0 sürümü için kalite güvencesini iyileştirmek ve bu büyük sürümde sunulan yeni özellikleri keşfetmeniz için sizi paketi indirmeye, kurmaya ve test etmeye davet ediyoruz. Sitelerinizden birini taşımadan Joomla 4.0 Beta'yı denemek ister misiniz? Doğrudan launch.joomla.org adresinde test edebilirsiniz.

Beta 5 ile Beta 6 Arasındaki Fark Nedir?

Joomla 4 Beta 6 şunları içerir:

 • Geriye dönük bir uyumluluk molası - etiketleri uygulamak için artık Tablo sınıflarınızın \ Joomla \ CMS \ Tag \ TaggableTableInterface'i uygulamasına ihtiyacınız var. Bu, yeniden düzenlenen etiket eklentileri ve toplu işlemler arasındaki sorunları düzeltmek içindi. Bu, Sürümler için oluşturduğumuz arayüze benzer. Geçişlere yardımcı olmak için boş bir arayüz ve özellik Joomla 3.10'a geri taşındı
 • Cassiopeia ön uç şablonunda büyük iyileştirmeler
 • 3.x dalından gelen güncellemeler 3.9.24 Sürüm Adayı 2 ile satır içi olacak
 • Joomla tarafından gönderilen tüm postalar artık posta şablonları özelliğini kullanıyor
 • Joomla 3.10 'dan Joomla 4'e yükseltirken oturum verilerinde düzeltmeler (şimdi güncellemede tekrar oturum açmanız gerekmeyecek!)

Sizi bu sürümü test etmeye davet ediyoruz ve Joomla CMS Sorun İzleyicisi 'ndeki sorunları ve hataları bildirmenin yanı sıra sağlayabileceğiniz tüm geri bildirimleri almaktan çok memnun olacağız.

Joomla 4.x'ten daha yeni bir sürüme güncelleme yapmak için lütfen Joomla Güncelleme Bileşenleri Seçeneklerinizi Güncelleme Kanalı "Test" e işaret edecek ve Minimum Kararlılığı "Beta" olarak ayarladığınızdan emin olun.

Sürüm 4.0 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için lütfen belgeler sitesinde Joomla 4.0'daki olası geriye dönük uyumluluk sorunları konusuna bakın.

Beta 5 ve Beta 6 arasında uygulanan tüm değişiklikleri görmek için lütfen GitHub 'ı ziyaret edin.

Joomla 3.10, Joomla 4'e Geçişte Yardımcı Olur

Joomla 4 Beta 6 ile birlikte Joomla 3.10'un dördüncü alfa sürümünü yayınlıyoruz. Joomla 3.10, 2 ana seri arasındaki köprüdür. Joomla 3.10 kararlı sürümü, öncelikle topluluk için bir sonraki ana sürüme geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için Joomla 4.0 geliştirme dalından API değişikliklerinin arka planlarını içeren bir sürüm olacaktır. Joomla 3.10, nihayet piyasaya sürüldükten sonra 2 yıl boyunca desteklenecektir.

Joomla 3.10 ile, mini geçiş sürecinizde size yardımcı olmak için Joomla Güncelleme bileşenine yeni bir özellik sunuyoruz: Ön Güncelleme Denetleyicisi.

Web siteniz 3.10'a güncellendikten sonra, ön güncelleme denetleyicisi mevcut barındırma ortamı ve daha da önemlisi yüklü uzantılarınız açısından Joomla 4.0 minimum gereksinimleri ile uyumluluğu kontrol etmenize izin verecektir. Bu, Joomla 4.0'a sorunsuz bir şekilde geçmenize yardımcı olacaktır.

Uzantı ve Şablon Geliştiricileri Geri Bildirimi Çağrısı!

Özellikle bu çağrıyı test etmek ve daha da önemlisi tüm Joomla eklentisi ve şablon geliştiricilerine geri bildirim sağlamak için genişletmek istiyoruz . Ürünleriniz Joomla'nın temel özelliklerinden birine katkıda bulunur: genişletilebilirliği. Bu sürüm, Joomla 4.0 ve 3.10'un kararlı sürümleri için uzantılar ve şablonlar hazırlamaya başlamak için mükemmel bir andır. Geri bildiriminiz gelecek sürümler için çok önemlidir.

GitHub 'da bir PR veya Sorun açarak veya George Wilson ve Tobias Zulauf ile bu konularda iletişime geçerek bize çok yardımcı olabilirsiniz. Böylece tüm noktaların önceden gözden geçirildiğinden emin olabiliriz.

Web Sitemi 3.9.x'ten Joomla 4 Beta 6'ya Güncelleyebilir miyim?

Buradaki basit cevap evet. Elbette bir üretim sitesinde değil, ancak Joomla 4 güncellemesini test etmek istiyorsanız, bir test ortamında şimdi yapabilirsiniz.

Yükseltme Bildirimi: Hem yaklaşan bir Joomla 4.1 özelliği için bir hazırlık adımının birleştirilmesi hem de custom_data özelliğinin geri eklenmesi nedeniyle - beta 3'ten beta 4'e (veya daha sonrasına) yükseltme sorunları olacaktır. Yükseltmeyi yapmadan önce az miktarda SQL çalıştırmanız gerekir - bu dokümantasyon sayfasında bulabilirsiniz.

Joomla 3.9.x'ten Joomla 4'e yükseltmek için, bu noktada en son 3.10 alpha üzerinden gitmelisiniz. 3.9 ile 4.x arasında planlanan veya desteklenen doğrudan yükseltme yolu yoktur. Tüm yükseltmeler 3.10 üzerinden yapılır.

Yükseltme için lütfen şu adımları izleyin:

 • Joomla Güncelleme Bileşen Seçenekleri'ne gidin ve Güncelleme Kanalını "Test" ve Minimum Kararlılık seçeneğini "Alpha" olarak değiştirin.
 • Joomla Güncelleme Bileşenini kullanarak en son 3.10 alpha sürümüne güncelleyin.
 • Şimdi lütfen Güncelleme Kanalını "Özel URL" olarak değiştirin ve Özel URL'yi "https://update.joomla.org/core/test/310to4_list.xml" olarak ayarlayın
 • Şimdi en son 4.0 beta sürümünün güncellemesini alıyorsunuz.
 • Lütfen güncelleme öncesi denetleyiciden aldığınız sonuçları ortamınız açısından dikkatlice kontrol edin ve yükseltmeden önce yüklü uzantılarınızı belirtin.
 • Yükseltmeden sonra, Joomla 4 betaları arasında gelecekteki güncellemeleri almak için lütfen "Beta" minimum kararlılıkla "Test" Güncelleme Kanalına geri dönün.

Yükseltme süreci hakkında daha fazla ayrıntıya mı ihtiyacınız var? Bunları belgelerde bulacaksınız.

Kararlı Sürüm Ne Zaman?

Kararlı sürüm için zaman çizelgesi, geliştiricilerden ve kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlere bağlıdır. Sağlam ve zamanında teslimat sağlamaya yardımcı olmak için test ve raporlamada bize katılın. Yardım etmek ister misin? Aşağıda yapabilecekleriniz hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Bu zaman çizelgesiyle ilgili en güncel bilgileri proje yol haritamızda bulabilirsiniz.

Joomla 4 ile İlgili Belgeleri Nerede Bulabilirim?

Joomla 4'te size yardımcı olacak bazı öğreticiler sunmaya başladık. Joomla 4'teki önemli değişiklikleri anlamanıza yardımcı olmak için daha fazla öğretici yazacağız. Joomla için bir Eklenti veya Modül oluşturma gibi mevcut olanları bulabilirsiniz. Joomla 4, ad alanları kuralları, hazırlanmış ifadeler, yeni web varlık sınıflarını kullanma ve daha pek çok şey burada.

Geliştiricilere, kullanıcıları ve diğer uzantı geliştiricilerini desteklemek ve yönlendirmek için docs.joomla.org'da Joomla 4 ile ilgili dokümanları yazmalarına yardımcı olmalarını öneririz .

Bir JDocs sayfası, geliştiricilerin mevcut belgeleri ve hala yazılması gereken belgeleri görmelerine yardımcı olacaktır. Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içeriği sağlamaya davet ediyoruz.

Joomla 4'ün Geliştirilmesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

4.0 sürümünün ve ana özelliklerimizin "üretime hazır" olmasını sağlamaya yardımcı olmak için size ihtiyacımız var! Yayınları test edin ve issues.joomla.org adresine bulabileceğiniz tüm hataları bildirin.

Test uzmanlarının (ve erken benimseyenlerin) hayatını kolaylaştırmak için, Beta sürümünden bir sonraki Beta, RC veya kararlı sürüme güncelleme yapmak mümkündür (silinen dosyaları güncelleme ve SQL değişikliklerini değiştirme konusunda katı kalacağız).

Daha önce belirtildiği gibi, mümkün olan en kısa sürede yayınlanması için Joomla 4'e odaklanıyoruz. Bu nedenle, 3.10 dışında daha fazla 3.x küçük sürüm yayınlamayı planlamıyoruz.

Tüm özellik önerileri 4.1 sürümüne yönlendirilmelidir.

Gönüllülerimize Çok Teşekkür Ederiz!

Bu Beta ve Alpha sürümü, düzinelerce gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur. Joomla 4.0 Beta ve 3.10 Alpha sürümüne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz.

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler