Haberler

Joomla! 4 Beta 4 ve Joomla! 3.10 Alpha 2 Yayınlandı

Joomla! 4 Beta 4 ve Joomla! 3.10 Alpha 2 Yayınlandı

Joomla! Projesi, Joomla! 4.0 Beta 4 sürümünün ve Joomla! 3.10 Alpha 2 'nin kullanıma sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyar.

Gelecek 4.0 sürümü için kalite güvencesini iyileştirmek ve bu ana sürümde sunulan yeni özellikleri keşfetmek için paketi indirmeye, kurmaya ve test etmeye davet ediyoruz.

Sitelerinizden birini taşımadan Joomla! 4.0 Beta'yı denemek ister misiniz? Doğrudan launch.joomla.org adresinde test edin.

Beta 3 ile Beta 4 Arasındaki Fark Nedir?

Joomla! 4 Beta 4 şunları içerir:

 • CSP Eklentisinin işlevselliğiyle ilgili çeşitli hata düzeltmeleri
 • Icomoon'umuzu harika bir fontawesome yazı tipiyle geliştirdik
 • Gelecekteki Joomla! 4.x sürümleri için hazırlık adımı olarak yuvalanmış şablonları işlemek için bazı kodlar eklendi
 • Custom_data alanı uzantılar tablosuna geri eklendi (geliştirici geri bildirimlerinin doğrudan bir sonucu olarak)
 • API için genişletilmiş test kapsamı
 • 100'den fazla sorunlar düzeltildi

Sizi bu sürümü test etmeye davet ediyoruz ve Joomla! CMS Sorun İzleyicisi 'ndeki sorunları ve hataları bildirmenin yanı sıra sağlayabileceğiniz tüm geri bildirimleri almaktan mutluluk duyacağız.

Joomla! 4.x'ten daha yeni bir sürüme güncelleme yapmak için lütfen, Bileşenler> Joomla! Güncelleme> Seçenekler'den Kanal Güncelleme - "Kontrol Ediliyor" gösterecek şekilde ayarlayın ve Minimum Kararlılığı "Beta" olarak ayarladığınızdan emin olun. Özellikle beta 4'e yükseltmek için lütfen şu bağlantıyı da okuyun.

Sürüm 4.0 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için lütfen belgeler sitesinde Joomla! 4.0'daki olası geriye dönük uyumluluk sorunları konusuna bakın.

Beta 3 ve Beta 4 arasında uygulanan tüm değişiklikleri görmek için lütfen GitHub 'ı ziyaret edin.

Bu Sürümdeki Yenilikler

Joomla! 4 Beta 4 ile birlikte Joomla! 3.10'un ikinci alpha sürümünü yayınlıyoruz.

Joomla! 3.10, iki ana seri arasındaki köprüdür. Joomla! 3.10 kararlı sürümü, öncelikle topluluk için bir sonraki ana sürüme geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için Joomla! 4.0 geliştirme dalından API değişikliklerinin arka planlarını içeren bir sürüm olacaktır. Joomla! 3.10, nihayet piyasaya sürüldükten sonra 2 yıl boyunca desteklenecektir.

Joomla! 3.10 ile, mini geçiş sürecinizde size yardımcı olmak için Joomla! Güncelleme bileşenine yeni bir özellik sunuyoruz: Ön Güncelleme Denetleyicisi.

Web siteniz 3.10'a güncellendikten sonra, ön güncelleme denetleyicisi mevcut barındırma ortamı ve daha da önemlisi yüklü uzantılarınız açısından Joomla! 4.0 minimum gereksinimleri ile uyumluluğu kontrol etmenize izin verecektir. Bu, Joomla! 4.0'a sorunsuz bir şekilde geçmenize yardımcı olacaktır.

Uzantı ve Şablon Geliştiricileri İçin Çağrı

Özellikle bu çağrıyı test etmek ve daha da önemlisi tüm Joomla! eklentisi ve şablon geliştiricilerine geri bildirim sağlamak için genişletmek istiyoruz. Ürünleriniz Joomla'nın temel özelliklerinden birine katkıda bulunur: genişletilebilirliği. Bu sürüm, Joomla! 4.0 ve 3.10'un kararlı sürümleri için uzantılar ve şablonlar hazırlamaya başlamak için mükemmel bir andır. Geri bildiriminiz gelecek sürümler için çok önemlidir.

Özellikle geri bildiriminizi almamız gereken bazı konular:

 • Uzantılarınız ve şablonlarınız için çapraz sürüm uyumluluğunu iyileştirmek için ne yapabiliriz veya geriye dönük neye bakabiliriz?
 • 3.10'daki yeni ön güncelleme denetleyicisi geçtiğimiz haftalarda yeniden geliştirildi. Bununla ilgili düşünceleriniz neler?

GitHub üzerinde PR veya Sorun açarak veya George Wilson (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ve Tobias Zulauf (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ile irtibata geçerek bize çok yardımcı olabilirsiniz. Böylece tüm noktaların önceden gözden geçirildiğinden emin olabiliriz.

Web Sitemi 3.9.x'ten Joomla! 4 Beta 4'e Güncelleyebilir miyim?

Buradaki basit cevap evet. Elbette bir üretim sitesinde değil, ancak Joomla! 4 güncellemesini test etmek istiyorsanız bir test ortamında şimdi yapabilirsiniz.Buradaki basit cevap evet. Elbette bir üretim sitesinde değil, ancak Joomla! 4 güncellemesini test etmek istiyorsanız bir test ortamında şimdi yapabilirsiniz.

Yükseltme Bildirimi: Hem yaklaşan bir Joomla! 4.1 özelliği için bir hazırlık adımının birleştirilmesi hem de custom_data özelliğinin geri eklenmesi nedeniyle - beta 3'ten beta 4'e yükseltme sorunları yaşanacaktır. Yükseltme - bu dokümantasyon sayfasındadır.

3.9.x'ten Joomla! 4'e yükseltmek için, bu noktada en son 3.10 alpha üzerinden gitmelisiniz. 3.9 ile 4.x arasında planlanan veya desteklenen doğrudan yükseltme yolu yoktur. Tüm yükseltmeler 3.10 üzerinden yapılır.

Yükseltme için lütfen şu adımları izleyin:

 • Joomla! Güncelleme Bileşen Seçenekleri'ne gidin ve Güncelleme Kanalını "Test" ve Minimum Kararlılık seçeneğini "Alpha" olarak değiştirin.
 • Joomla! Güncelleme Bileşenini kullanarak 3.10 alpha 2'ye güncelleyin.
 • 3.10 alpha 2'ye güncelledikten sonra lütfen Güncelleme Kanalını "Özel URL" olarak değiştirin ve Özel URL'yi "https://update.joomla.org/core/test/310to4_list.xml" olarak ayarlayın.
 • Artık en son 4.0 beta sürümünün güncellemesini alıyorsunuz.
 • Lütfen güncelleme öncesi denetleyiciden aldığınız sonuçları ortamınız açısından dikkatlice kontrol edin ve yükseltmeden önce yüklü uzantılarınızı belirtin.
 • Yükseltmeden sonra, Joomla! 4 betaları arasında gelecekteki güncellemeleri almak için lütfen "Beta" minimum kararlılıkla "Test" Güncelleme Kanalına geri dönün.

Yükseltme süreci hakkında daha fazla ayrıntıya mı ihtiyacınız var? Bunları belgelerde bulacaksınız.

Kararlı Sürüm Ne Zaman?

Kararlı sürüm için zaman çizelgesi, geliştiricilerden ve kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlere bağlıdır. Sağlam ve zamanında teslimat sağlamaya yardımcı olmak için test ve raporlamada bize katılın. Yardım etmek ister misin? Harika! Aşağıda yapabilecekleriniz hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Bu zaman çizelgesiyle ilgili en güncel bilgiler proje yol haritamızda bulunabilir.

Joomla! 4 ile İlgili Belgeleri Nerede Bulabilirim?

Joomla! 4'te size yardımcı olacak bazı öğreticiler sunmaya başladık. Joomla! 4'teki önemli değişiklikleri anlamanıza yardımcı olmak için daha fazla öğretici yazacağız. Joomla! 4 için bir Eklenti veya Modül oluşturma gibi mevcut olanları bulabilirsiniz. Joomla! 4, ad alanları kuralları, yeni ifadeler hazırlama, yeni web varlık sınıflarını kullanma ve daha pek çok şey burada.

Geliştiricilerin, kullanıcılara ve diğer uzantı geliştiricilerini desteklemek ve yönlendirmek için docs.joomla.org 'da Joomla! 4 ile ilgili belgeleri yazmalarına yardımcı olmalarını öneririz.

Bir JDocs sayfası, geliştiricilerin mevcut belgeleri ve hala yazılması gereken belgeleri görmelerine yardımcı olacaktır. Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içeriği sağlamaya davet ediyoruz.

Joomla! 4'ün Geliştirilmesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

4.0 sürümünün ve ana özelliklerimizin "üretime hazır" olmasını sağlamaya yardımcı olmak için size ihtiyacımız var! Yayınları test edin ve issues.joomla.org adresine bulabileceğiniz tüm hataları bildirin.

Test kullanıcılarının (ve erken benimseyenlerin) hayatını kolaylaştırmak için, Beta sürümünden bir sonraki Beta, RC veya kararlı sürüme güncelleme yapmak mümkündür (silinen dosyaları güncelleme ve SQL değişikliklerini değiştirme konusunda katı kalacağız).

Daha önce belirtildiği gibi, mümkün olan en kısa sürede yayınlanması için Joomla! 4'e odaklanıyoruz. Bu nedenle, 3.10 dışında daha fazla 3.x küçük sürümlerini yayınlamayı planlamıyoruz.

Tüm özellik önerileri 4.1 sürümüne yönlendirilmelidir.

Gönüllülerimize Çok Teşekkür Ederiz!

Bu Beta ve Alpha sürümü, düzinelerce gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur. 4.0 Beta ve 3.10 Alpha sürümüne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.