Haberler

Joomla 4.1 Beta 1 Yayınlandı

Joomla 4.1 Beta 1 Yayınlandı

Joomla Projesi, test için ilk Joomla 4.1 Beta'nın kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyar.

Bu Sürüm Ne İçin? 

Beta sürümleri için iki ana hedef vardır:

 • Geliştiricilere, uzantılarını test etmeleri ve sorunları son sürümden çok önce bildirmeleri için temel sağlamak
 • Kararlı sürümden önce sorunları bildirmek

Sürüm 4.1 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için lütfen belgeler sitesinde Joomla 4'teki olası geriye dönük uyumluluk sorunlarına bakın.

Bu Sürüm Ne İçin DEĞİLDİR? 

Joomla 4.1'in bu beta sürümü, üretim siteleri için uygun değildir. Sadece test amaçlıdır.

Nereden İndirebilirim? 

Joomla 4.1.0 Beta1'i İndirin 

Her zaman Joomla 4'ün en son derlemesini kullanmak için, sizi her gece güncellenen gecelik derleme paketlerini kullanmaya davet ediyoruz. Yeni başlayanların işini kolaylaştırmak için launch.joomla.org adresinde test için ücretsiz bir Joomla 4 web sitesi açabilirsiniz.

Son Sürüm Ne Zaman Çıkacak? 

Joomla 4.1 (genel kullanılabilirlik) 15 Şubat 2022'de veya yaklaşık olarak piyasaya sürülecek. Planlanan kilometre taşları:

Alfa 

 • 28 Eylül 2021 - Bitti
 • 26 Ekim 2021 - Bitti
 • 23 Kasım 2021 - Bitti

Beta (Özelliğin Dondurulması) 

 • 7 Aralık 2021 
 • 21 Aralık 2021
 • 4 Ocak 2022

Sürüm Adayı 

 • 18 Ocak 2022
 • 1 Şubat 2022

Kararlı Sürüm 

 • 15 Şubat 2022

Gönüllülerin mevcudiyetine ve kontrolümüz dışındaki koşullara bağlı olarak tarihlerin değişebileceğini lütfen unutmayın.

Joomla 4.1'deki Yenilikler Neler? 

Gelecek nesil Joomla'yı en iyi hale getirmeye kararlıyız. Şimdiye kadar, 4.1 sürümü için taahhüt edilen özelliklerin çoğu tamamlandı ya da tamamlanmak üzere. Aşağıdaki listeye bakın.

Joomla 4.1 İçin Planlar Nelerdir? 

Şu anda Joomla 4.1'e giden yolun başlangıcındayız. Joomla 4.1 projelerinin bir kısmı tamamlandı ve birleştirilmek için sadece bazı son testlerin yapılması gerekiyor.  

 • Erişilebilirlik geliştirme, makaleler içinde dil desteği - Birleştirilmiş ve kullanılabilir
 • TinyMCE düzenleyicide kod vurgulama için daha iyi destek- Birleştirilmiş ve kullanılabilir
 • Media Yöneticisi Web Hizmetinin Geliştirilmesi - Birleştirilmiş ve kullanılabilir
 • Alt şablonlar - Birleştirilmiş ve kullanılabilir
 • Joomla için Görev Zamanlayıcı (Web cron) - Birleştirilmiş ve kullanılabilir
 • Yazarlar için Erişilebilirlik Denetleyicisi-Test etmeye/birleştirmeye hazır, ancak onu beta1 ile birleştirmeye karar verdik, bu nedenle test edildiğinde beta 2 için birleştirilecektir.

...ve daha fazlası!

Alfa aşamasından çıkarak artık özelliklere hazırız (erişilebilirlik denetleyicisinin yanında). Artık Joomla 4.1'i önümüzdeki haftalarda stabilize etmeye odaklanabiliriz. Şu andan itibaren 4.1 dalında herhangi bir yeni özellik (erişilebilirlik denetleyicisinin yanı sıra) dahil etmeyeceğiz. Ancak mevcut özellikler (Zamanlayıcı ve Alt şablonlar gibi) için geliştirmeler ve düzeltmeler önerebilirsiniz.

Test ve stabilizasyon için iki beta sürümü daha olacak ve ardından her şey planlandığı gibi giderse sürüm adayı moduna (RC) geçeceğiz. Geliştirme stratejimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu makaleyi okuyun.

Joomla 4.1'in Geliştirilmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz? 

4.1 sürümünün ve ana özelliklerimizin "üretime hazır" olmasını sağlamaya yardımcı olmak için, sürümleri test etme ve bulabileceğiniz hataları issues.joomla.org adresinde bildirme konusunda yardımınıza ihtiyacımız var.

Hepsinden önemlisi, uzantı geliştiricilerini kollarını sıvamaya, hataları aramaya ve uzantılarını Joomla 4.1 ile test etmeye ve deneyimlerini iletmeye teşvik ediyoruz. Kullanıcılarımıza Joomla 3.10'un Joomla 3.x serisinin son sürümü olmayı amaçladığını ve bir sonrakine geçişi kolaylaştırmak için Joomla 4.x geliştirme dalından API değişikliklerinin arka planlarını içeren bir sürüm olacağını hatırlatmak isteriz.

En iyisini yapmak için Joomla 4'e odaklanıyoruz. Bu nedenle, gerçekten gerekli olduğu kanıtlanmadıkça, daha fazla 3.x alt sürümü yayınlamayı planlamıyoruz. Tüm özellik önerileri 4.1 sürümüne yönelik olmalıdır.

Joomla 4 ile İlgili Belgeleri Nerede Bulabilirim? 

Joomla 4'te size yardımcı olacak bazı eğitimler sağlamaya başladık. Joomla 4'teki önemli değişiklikleri anlamanıza yardımcı olmak için daha fazla eğitim yazacağız. Joomla 4 için Eklenti veya Modül oluşturma gibi mevcut olanları bulabilirsiniz. Ad alanları kuralları, hazırlanmış ifadeler, yeni web varlık sınıflarını kullanma ve daha pek çok şey burada.

Geliştiricileri, kullanıcılara ve diğer uzantı geliştiricilerine yardımcı olmak ve rehberlik etmek için docs.joomla.org 'da Joomla 4 ile ilgili belgeleri yazmaya yardımcı olmaya teşvik ediyoruz. Bir JDocs sayfası, geliştiricilerin mevcut belgeleri ve hala ihtiyaç duyulan belgeleri görmelerine yardımcı olacaktır.

Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içeriği sağlamaya davet ediyoruz: Joomla 4 Öğreticiler Projesi. Beta'ya (özellik dondurma) ulaştığımızda özellik belgelerinin çoğuna ihtiyaç duyulacaktır.

Joomla 4.x'e Yükseltmeyi Planlamalı mıyım? 

Joomla 4.x, Joomla'nın en son ana sürümüdür. Joomla 3.10, Joomla 3'ün son küçük sürümü olarak Joomla 4 ile birlikte yayınlandı (bu makaleye bakın).

Joomla 3.10, iki yıl boyunca desteklenmeye devam edecek ve size Joomla 4'e geçişinizi planlamak ve uzantılarınızı (gerekirse) Joomla 4 uyumlu sürümler olacak şekilde güncellemek için bolca zaman tanıyacaktır. Dokümantasyon sitesinde taşıma işlemine yardımcı olacak kaynaklar sağlayacağız.

İlgili Bilgiler 

Bir uzantı geliştiricisiyseniz, lütfen uzantı geliştirmeyi tartışabileceğiniz genel geliştirici posta listesine abone olduğunuzdan emin olun. Özel geliştirmeyi etkileyebilecek haberler de zaman zaman burada yayınlanacaktır.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.