Haberler

Joomla! 4.0 Alpha 5 Yayınlandı

Joomla! 4.0 Alpha 5 Yayınlandı

Joomla! Projesi, test için Joomla! 4.0 Alpha 5'in kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyar. Bu paket sadece test amaçlı olup, paketi test sitelerinizde denemeniz tavsiye edilmektedir.

Bu Sürüm Ne İçin?

Alfa sürümleri için iki ana hedef vardır:

 • Geliştiricilere, uzantılarını test etmek ve herhangi bir konuyu son sürümden önce bildirmek için temel sağlamak.
 • Kullanıcıların Joomla! 4'de sunulan yeni özellikleri keşfetmelerine izin vermek.

Bu sürüm, 4.0.0 sürümüne dahil edilecek Joomla! Core kütüphanesi değişikliklerinin çoğunu içerir. Bu değişikliklerden bazıları uzantılarda küçük değişiklikler gerektirecektir. Sürüm 4.0 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için, lütfen belgelendirme sitesindeki Joomla! 4.0'daki geriye dönük uyumluluk konularına bakın.

Joomla! 4.0'ın mobil uyumlu olmadığı veya bu noktada yükseltilebileceği bilinmemektedir.

Joomla! 4.0 Alpha 5 İndirin

Unutmayın ki bu bir Alpha sürümüdür ve aktif olan web sitesinde kullanıma hazır değildir. Sadece test içindir.

Joomla! 4'teki Yenilikler Neler?

Joomla! 'nın bir sonraki versiyonunu en iyi nesil yapmaya kararlıyız! Joomla! 4, kullanıcılar için daha basit ve daha iyi bir deneyim ve geliştiriciler için daha güçlü bir sistem sunacak.

İşte uygulamak istediğimiz Joomla! 4 temel özelliklerinin ve faydalarının kısa bir listesi:

 • Daha temiz ve daha güçlü bir kod tabanı. Joomla! 3.x'in kullanımdan kaldırılmış işlevlerinin kaldırılması ve geliştiricilerin daha önce hiç olmadığı kadar güçlü ve yenilikçi uygulamalar sunmalarına olanak veren PHP ad alanlarının kullanımıyla.
 • Joomla! 'yı göz açıp kapayıncaya kadar kurun. Daha kolay, daha hızlı ve daha kullanıcı dostu bir yükleme işlemi.
 • Bootstrap 4 kullanarak yeni ve geliştirilmiş bir deneyim sağlamak için yepyeni Kullanıcı Arabirimleri (arka uç ve ön uç).
 • Arka plan şablonunun erişilebilir olmasını sağlamayı hedefliyoruz (WCAG 2.1 Seviye AA).
 • Joomla! Framework'un gücü CMS ile birleşti.
 • Daha temiz bir Kullanıcı Arayüzü ve yeni görüntü düzenleme yetenekleriyle tamamen yeniden oluşturulmuş bir Medya Yöneticisi.
 • Hazır SQL deyimleri için destek gibi yeni güvenlik özellikleri.
 • Gelişmiş bir olay dağıtım sistemi.
 • Komut Satırı Arabirimi için Yeniden Çalıştırılan Uygulama (CLI).

...ve daha fazlası!

Alfa 4 ve Alpha 5 Arasındaki Fark Nedir?

Alfa 4 ile Alfa 5 arasında uygulanan tüm değişiklikleri görmek için GitHub'u ziyaret ediniz.

Yeni Yayıncılık İş Akışı

Beşinci Joomla! 4 Alpha, içeriğinizi yönetme şeklinizi değiştirecek ve yepyeni bir düzeye çıkaracak tamamen yeni bir özelliği birleştiriyor: Yeni Yayıncılık İş Akışı sistemi.

Makalelerinizin durumunu yönetme (Yayınlanmış / Yayımlanmamış / Arşivler / Çöp Kutusu) artık daha gelişmiş ve özelleştirilebilir. Bu büyük iyileştirme sayesinde, kendi özelleştirilmiş iş akışlarınızı bile oluşturabilirsiniz.

Dokümanları okuyabilirsiniz ya da bu özelliğin potansiyelinin sunumunu YouTube üzerinden izleme fırsatından yararlanın: Bu özelliğin hala geliştirme aşamasında olduğunu unutmayın. Karşılaşılan sorunları Sorun İzleyici de bildirebilirsiniz.

CSS ve JS'nin Yönetiminin İyileştirilmesi

Joomla! 4, CSS ve JS kütüphaneleri gibi harici varlıkları, sahip oldukları herhangi bir bağımlılıkla birlikte yönetmek için daha akıllı ve daha kolay bir yol sunar. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek ve kendi uzantılarınızda ve şablonlarınızda kullanmak için lütfen orijinal çekme isteğini okuyun.

Joomla! 4 Testi

Düzenli testçiler, Joomla! 4 için geliştirme sürecinde yakın zamanda bir değişiklik olduğunu fark edeceklerdir. Artık Joomla! 4 şubesini GitHub'da klonlayamaz ve Joomla! 'yı kuramazsınız. Burada anlatıldığı üzere ayrıntılı olarak tam bir yerel ortam kurmanız gerekecektir.

Hızlı bir şekilde Joomla! 4'ü denemek isterseniz, launch.joomla.org adresinde barındırılan bir örneği yükleyebilirsiniz. PR'leri test etmeyi kolaylaştıracak olan PR Test Platformu'nun yakında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Mevcut hazırlama dalında olduğu gibi, herhangi bir çekme talebi için birleştirilmeden önce en az iki başarılı testin gerekli olduğunu bilmeniz gerek.

NOT: Joomla! 'nın (3.9.0) mevcut sürümünde yapılan tüm hata düzeltmeleri ve değişiklikler Joomla! 4.0 sürümüne dahil edilecektir. Şu anda sadece Joomla! 3.8.7 dahil olmak üzere değişiklikler birleştirildi.

Joomla! 4 Gelişimine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Joomla! 4.0 sürümünün ve temel özelliklerin "üretim hazırlığı" olmasını sağlamaya yardımcı olmak için test sürümlerini test etmenize ihtiyaç duyulmaktadır. Unutmayın, yeni başlayanlar için kurulumu daha kolay hale getirmek için, launch.joomla.org adresinde test için ücretsiz bir Joomla! 4 web sitesi açabilirsiniz.

En önemlisi, uzantı geliştiricilerinin kollarını açmaları, hata aramaları ve uzantılarını Joomla! 4.0 ile test etmeleri ve deneyimlerini aktarmaları beklenmektedir.

Joomla! 4 Ne Zaman Çıkacak?

Joomla! 4 aktif olarak geliştiriliyor, daha fazla gönüllüye ihtiyaç olduğunu unutmamak gerek. Şu anda, son sürüm için bir tarih vermek mümkün değil, ancak beta'ya ulaşıldığında tarih verilebilir.

Zaman çizelgesi ile ilgili en güncel bilgileri proje yol haritası'nda bulabilirsiniz. Katı ve zamanında teslim edilmesini sağlamak için testlere ve raporlamaya katılabilirsiniz (bkz. "Nasıl yardımcı olabilirsiniz?").

Joomla 4.0'a Yükseltmeyi Planlamalı mıyım?

Joomla! 4.0, Joomla! 'nın bir sonraki büyük versiyonu olacak. Joomla! 3.10, Joomla! 4 ile birlikte burada açıklandığı gibi Joomla! 3'ün son küçük versiyonu olarak piyasaya sürülecek. Joomla! 3.10, Joomla! 4'e geçişinizi planlamak ve uzantılarınızı (gerekirse) Joomla! 4 uyumlu sürümleri için güncellemeniz için 2 yıl boyunca desteklenmeye devam edecektir.

Joomla! 4 ile ilgili haberlerin bir kısmını web sitemizde bulabilirsiniz, yeni gelişmeleri sizlere buradan aktarıyor olacağız.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.