Haberler

15 Yılda 15 Kilometre Taşı

15 Yılda 15 Kilometre Taşı

On beş yıl önce, bir grup insan kendi vizyon ve ilkelerini takip etmeye ve gelecek için planlanandan farklı bir yol izlemeye karar verdi. Joomla 'nın doğum gününü kutlamak için, Andrea Gentil 15 yılda 15 kilometre taşından oluşan bir liste hazırladı.

Topluluk onları destekledi ve birçok hedefe ve başarıya ulaşan uzun bir yolculuk başladı. Şimdi, sürekli gelişen bir internetin sunduğu zorluklarla karşı karşıyayız, sunacak pek çok şey var ve hala yapılacaklar listesi uzun.

Joomla! CMS, milyonlarca web sitesini güçlendiren bir üründür. Yazdığım sırada web'in yaklaşık %2,5'ı Joomla! ile çalışıyor. Tesadüfen, bu 15 yılda, Joomla'nın 15 sürümü yayınlandı (büyük ve küçük. Evet, saydım) ve 115.000.000'dan fazla kez indirildi.

Joomla! aynı zamanda bir Topluluktur. Gönüllüler tarafından yapılan bir üründür; Joomla'yı desteklemek için birlikte çalışan web geliştiricileri ve tasarımcıları, yöneticiler ve pazarlamacılar, çevirmenler ve belgeselciler, profesyoneller ve hobicilerden oluşan bir ekip.

Joomla!, ürün ve topluluk bu yıllarda birlikte büyüdü ve gelişti. Bu 15 yılın bir kutlaması olarak, açık kaynaklı yazılım tarihindeki önemli anlar olan bu 15 dönüm noktası listesini bir araya getirdim:

 • Joomla! 1.0, 17 Eylül 2005'te yayınlandı. Mambo 4.5.2.3'ün yeniden markalaşmış ve daha temiz bir sürümü.
 • Joomla! Eklenti Dizini (JED) 5 Mart günü yayına başladı 2006: bugün mevcutta 7000'den fazla uzantı var.
 • İlk JoomlaDay: Dünya çapında uzun bir dizi etkinlikle başlayarak 22 Nisan 2006'da Hollanda'da gerçekleşti.
 • Joomla! Dükkanı 11 Şubat telefondan İnternet'e 2007. Joomla! sevgisini yaymanın bir yolu. Bu arada, 15. yıl dönümü özel baskısını daha önce gördün mü?
 • İlk Pizza, Bugs and Fun etkinliği: Aralık 2007'de bu 3 günlük etkinlik, Joomla! 1.5'in yayınlanmasından önce Washington, New York, Mountain View, San Francisco, Vancouver ve Brüksel'de eşzamanlı olarak gerçekleşti.
 • Joomla! 1.5, 22 Ocak 2008'de yayınlandı. Bu versiyon, uzun vadeli destek (LTS) alan ilk versiyondu.
 • Joomla! Kullanıcı Grupları (JUG) için resmi kayıt: 31 Ocak 2008 tarihinde, JUG kaydı gerçekleştirildi. JUG'ler, birkaç örneğe değinmek için 2007'den beri, Hollanda ve Avustralya'da olduğu gibi, zaten toplantı yapıyordu.
 • Topluluk Vitrini çevrimiçi oldu: 8 Nisan 2009 tarihinde. Çalışmanızı toplulukla paylaşabileceğiniz bir yer.
 • Temmuz 2010'da yayınlanan yeni bir Joomla! Community Magazine: Okurlarımızı eğitmek, bilgilendirmek, meydan okumak ve ilham vermek için her ay yeni bir sayı.
 • Joomla! 2.5, 24 Ocak 2012'de yayınlandı. Ayrıca, Microsoft SQL Server'ın eklenmesiyle ilk kez çoklu veritabanı desteğini içeren bir Uzun vadeli destek sürümü.
 • Joomla! 3.0, Joomla'nın bir sonraki büyük sürümü olan 27 Eylül 2012'de yayınlandı.
 • İlk Joomla! Dünya Konferansı: 18 Kasım 2012. İlk Joomla! Dünya Konferansı (JWC), dünyanın dört bir yanından Joomla! kullanıcılarını, kurucuları ve geliştiricileri bir araya getirmek için ABD, San Jose'de düzenlendi.
 • Joomla!, 20 Ocak 2015'te ücretsiz web sitesi barındırma hizmeti sunmaya başladı. Sınırlı hizmetle başlayarak 2018'den bu yana bugünkü launch.joomla.org ile devam etmektdir.
 • Joomla! 3.9, 30 Ekim 2018'de yayınlandı. Bu sürüm başlangıçta yol haritasında düşünülmemişti. Yine de, bu sürüm, GDPR gibi Gizlilik Düzenlemelerine uymaya yardımcı olmak için sağlanan bir dizi araç olan Privacy Tool Suite dahil piyasaya sürüldü.
 • Joomla! 4: 2020 Mayıs sonunda piyasaya sürülen ilk Beta, Joomla'nın bir sonraki ana sürümünün yayınlanmasına kadar bir test ve düzeltme dönemi açar.

Bu başarılar, Joomla! için 15 yıllık yolculuğun sadece bir örneğidir. Tabii ki listemde yer almayan daha birçok önemli olay var. Joomla! hayatları değiştirdi. Eminim kendi kişisel vurgularınız vardır: Joomla! ile yapılan ilk web siteniz, ilk projeniz, ilk şirketiniz, ilk şablonunuz, ilk eklentiniz, ilk çeviriniz, birçok dönüm noktası arasından kabul ettiğiniz ilk taahhüt.

Son 15 yıl hepimiz için çok verimli geçti. Mutlu Yıllar Joomla! ve çok daha fazlası gelecek!

NOT: İlginç bir Joomla! hikayeniz var mı? Bunu dünya ile paylaşmaktan çekinmeyin! Fikrinizi (veya makalenizi) şu adrese gönderin: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. ve sizinle iletişime geçeceğiz.

Kaynak: Joomla.org - Andrea Gentil

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.