Güvenlik

Joomla İçin Yedeklemenin Temelleri

Joomla İçin Yedeklemenin Temelleri

Her zaman sitenizin yeni bir yedeğini saklayın. Kazalar meydana gelebilir, ancak ihtiyaç ortaya çıkmadan önce yedekleme dosyalarınızı hazır bulundurmanız için başka birçok neden vardır. Web site yedekleri, saldırıya uğramış bir siteyi geri yüklemek için kullanılmamalıdır çünkü saldırı, sitede bir süredir bulunmuş olabilir ve sitede yedeklenmiş olabilir.

Veri kaybının nedenleri çoktur. Site yöneticisi güvenliğe dikkat etmediyse veya bilgisayar korsanlarının en iyi güvenliği atladığı durumlarda Joomla siteleri kötü niyetli saldırganlar tarafından tehlikeye atılabilir. Joomla ekip çalışması için tasarlanmıştır ve iyi editörler bile siteye zarar veren bir hata yapabilir.

Web sitesi yöneticilerinin siteyi önceki bir çalışma durumuna döndürmesinin birçok nedeni vardır. Hem yedekleme hem de geri yükleme alıştırması yapın. Hiç kimse bir acil durumla başa çıkmak için becerilerini ve araçlarını test etmek için acil bir durumu beklememelidir. Çoğu zaman insanlar boş veya bozuk bir şeyin yedeğini oluşturur ve kritik verilerinin hiçbirinin yedeklenmediğini keşfeder. Boş filikalarla batan bir gemiyi kimse sevmez. İnsanları cankurtaran sandallarından çıkarıp yeni bir çalışma sistemine sokmak da akıllıca olacaktır.

Yedek almak sadece kazalardan ibaret değildir; Yedekleme konusunda iyi tecrübeli bir kişi, yeni özelliklerin güvenli bir şekilde geliştirilmesine yardımcı olabilir. Yedekleme ve geri yükleme yardımı web yöneticileri, üretim web sitesini riske atmadan yeni değişikliklerin uygulanabileceği bir hazırlık web sitesi oluşturur. Klon, bir test sunucusu olarak hareket eden yerel bir makinede veya yedeklediğiniz site tarafından kullanılan SQL ve PHP sürümlerini destekleyen başka bir klasör veya web barındırma hesabı üzerinde oluşturulabilir.

Herkesin canlı site ile hazırlık sitesini karıştırması kolaydır, bu nedenle geliştiricilere hazırlık sitesinin halka açık olmadığını hatırlatmak için hazırlık sitesi şablonunuzun rengini değiştirin.

Akeeba Kullanarak Bir Joomla Web Sitesini Yedekleyin (Genel yöntem)

Bu, Akeeba yedekleme uzantısını kullanarak tercih edilen yöntemdir.

  • Akeeba Backup bir ZİP veya JPA dosyası oluşturur
  • Sıkıştırılmış zip veya jpa dosyası, web sitesinin tüm dosyalarını ve veritabanının içeriğini içerir
  • JPA dosyası da bir yükleyici içerir
  • Akeeba en kickstart.php jpa dosyasını
  • Daha sonra yükleyiciyi çalıştırır ve sitenizi bir Joomla kurulumu gibi kurarsınız
  • Yükleyici, farklı bir konuma geri yüklemek için yapılandırmayı değiştirir ve yeni veritabanı ayrıntılarını ister

Akeeba Backup uzantısını Joomla uzantı dizininden indirebilirsiniz. Orada da tam talimatlara bir bağlantı var.

İki Parçalı Yedekleme Yöntemi

Joomla sitenizin tam bir yedeklemesinin iki bölümü vardır. Onlar:

  1. En çok MySQL veritabanınızda bulunan veritabanı bilgileri
  2. Çoğu statik HTML web sitesinde barındırıldığı şekliyle web sitenizdeki dosyalar ve klasörler

Dosyalarınızı ve veritabanınızı yedeklemezseniz, yedeklemeniz eksiktir.

Veritabanı Yedeklemesi

Joomla sitenizi yedeklemenin ilk adımlarından biri siteyi halka kapatmak, dosyaları yedeklemek ve ardından siteyi yeniden açmaktır. PhpMyAdmin dokümantasyonundaki adımlar bu çok ihtiyaç duyulan işlemi atlar. Sistem > Genel Yapılandırma > Site sekmesinde, Site Çevrimdışı alanını Evet oalrak işaretleyin. Bu daha sonra Joomla web sitenizin kök dizinindeki configuration.php dosyasını değiştirecektir.

Bir yöneticinin bu dosyayı görüntülemek için barındırma kontrol panelinini kullanması veya dosyayı indirmek ve görüntülemek için FTP'yi kullanması gerekecektir. Configuration.php dosyasının içinde, yedeklenmesi gereken veritabanınızın adını bulabilirsiniz.

Kod andıran hattı için bak var $db = 'x1234'; ya public $db = 'x1234';nerede x1234 veritabanınızın adıdır.

Sunucunuz veya barındırma şirketiniz için oturum açma bilgilerini kullanarak phpMyAdmin aracını açın. Veritabanını açın ve kullanıcılar adlı tabloyu arayın ve ardından bu tablodaki verileri görüntülemek için simgeye tıklayın.

Joomla sitenizde hesabı olan personelin adlarını görmelisiniz. Bu görünüm size doğru veritabanını yedeklemek üzere olduğunuza dair güven sağlar.

  • Dışa aktar sekmesini ve ardından Git'i tıklayın
  • Tarayıcınız veritabanınızı bir SQL dosyasına indirecektir

Tarayıcınızın bu dosyayı nereye koyduğunu bulun, ardından dosyayı çok daha güvenli bir sürücüye veya konuma taşıyın. Sunucu SQL veritabanları phpMyAdmin olmadan ve bunun yerine SQL komut satırı kullanılarak yedeklenebilir. Bunu nasıl yapacağınızı biliyorsanız, büyük olasılıkla bu dokümantasyona ihtiyacınız yoktur.

Veritabanını haftada en az iki kez veya aktif bir siteniz varsa her gün (ve daha fazla) yedeklemeniz önerilir.

Dosya Sistemi Yedeklemesi

Sitenize çevrimdışı devam edin, yukarıya bakın. Joomla klasörünüz ve dosyalarınız, bir FTP aracıyla indirilerek veya web barındırma şirketinizin dosya yöneticisi kullanılarak yedeklenebilir. Bu dosya seçeneklerinin ikisi de işe yarıyor, ikisi de daha iyi değil.

FTP araçları binlerce Joomla dosyasını taşır ve daha fazla zaman kullanır. FTP işlemi yavaş olabilir ve kesintiye uğrayabilir. Çoğu barındırma şirketi, binlerce dosyayı tek bir klasörde almak ve ardından çok hızlı bir şekilde bir zip dosyası oluşturmak için bir kontrol paneli sağlar.

Bu, sitenizin daha kısa bir süre için çevrimdışı olduğu ve yalnızca bir zip dosyanız olduğu anlamına gelir. Hosting kontrol panelinize gidin ve dosya yöneticisi simgesini bulun.

Barındırma dosyası yöneticinizi kullanıyorsanız, sunucu klasörünüzü seçmek ve bir zip dosyası oluşturmak için bu arayüzü kullanma alıştırması yapın. Zip dosyasını yerel olarak indirin ve ardından bu zip dosyasının içinde hangi dosyaların olduğunu görmek için yerel olarak genişletin. Bu seçenek aynı zamanda geri yükleme için aynı zip dosyasını bir hazırlık sitesine genişletmenize de izin verir.

Joomla dosyalarını FTP ile yedeklemek, statik bir HTML web sitesini yedeklemekten farklı değildir. Ana Joomla dizininde bulunan tüm dosya ve klasörleri indirin. İndirilen konum, yerel bilgisayarınızdaki bir klasördür. Dosya ve dizin yapısının canlı sitedeki ile aynı kaldığından emin olun. Dosyaları geri yüklediğinizde, dosyaları yeni bir sunucuya yüklemek için FTP yardımcı programını kullanacaksınız. Dosyalarınızı zip veya FTP yoluyla indirir indirmez sitenizi çevrimiçi olacak şekilde değiştirin.

Daha Fazla Yedekleme Belgesi

Bir Joomla web sitesinin çoğu yöneticisi, MySQL verilerine phpMyAdmin adı verilen GUI arayüzünü kullanarak erişebilir, bkz. Veritabanımı veya tablomu nasıl yedekleyebilirim? daha fazla bilgi için.

Joomla için uzantı dizini'nde birkaç otomatik yedekleme uzantısı vardır. Joomla yedekleme uzantıları için işte bir bağlantı.

Sunucular personel ile aynı binada barındırıldığında, web yöneticileri veri tabanının ve dosyaların yedek kopyalarını farklı bir binada saklamak için ekstra özen göstermelidir. Yangın, hırsızlık, su veya diğer hasarlar genellikle canlı web sitesini ve yedeklemeleri ortadan kaldırır. Düzenli olarak web yöneticileri hem veritabanını hem de dosyaları bir CD'ye yazmalı veya site dışındaki harici bir sabit diske kaydetmelidir.

Özel Notlar

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA)

İki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyorsanız (Ağustos 2014'ten beri mevcut) ve sitenizin dışında kalıyorsanız, klasör eklentilerini iki yönlü ve iki yönlü otomatik olarak yeniden adlandırabilirsiniz. BAK ve sitenizin arka ucunda oturum açın. Ardından twofactorauth grubu altındaki tüm eklentileri devre dışı bırakın. Son olarak, sitenizin twofactorauth. BAK klasörünü twofactorauth olarak yeniden adlandırın.

Kaynak: Joomla.org

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.