Haberler

Joomla! Hakkındaki Yanlış Düşünceler

Joomla! Hakkındaki Yanlış Düşünceler

Joomla! gibi açık kaynaklı içerik yönetim sistemi, web'i son on yıldır ileriye taşımıştır ve çevrimiçi milyonlarca web sitesinden sorumludur. Joomla!, kaya gibi sağlam bir kod tabanına sahip ikinci büyük CMS'dir ve son derece yararlı bir destek topluluğuna sahiptir.

En popüler CMS'lerden biri olmasına rağmen, Joomla! CMS çok saçma mitler ile çevrilidir. Joomla! ile yeni başlıyorsanız, internetteki bilgi ve yanlış bilgi havuzunda kaybolabilirsiniz.

Bugünün makalesinin amacı, iyi bir CMS bulma yolculuğunda olan acemilere, Joomla'dan çıkıp mitleri duymadan önce bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olmaktır. Havayı temizleyelim ve Joomla! ile ilgili en yaygın yanılgıları kıralım, olur mu?

Joomla! 2020 Yılında Hala Geçerli mi?

En popüler mitle başlayalım - Joomla!, CMS dünyasından kayboluyor. Joomla'nın 2020'de hala geçerli olup olmadığını merak ediyorsanız, kesinlikle öyle! Aslında, Joomla! şimdi her zamankinden daha güçlü ve kararlı. Birçok kaynağa göre, Joomla! hala pazar payı alanında ( w3techs.com ) en popüler ikinci CMS'dir. Daha da iyisi, Joomla! sürekli iyileştirme görüyor ve önümüzdeki büyük sürüm Joomla! 4.0 en yeni web teknolojilerine sahip. Joomla! 3x serisi, gelişmiş özellikler, güvenlik geliştirmeleri ve kullanıcı arayüzü güncellemeleriyle de harikaydı.

Güvenilir bir CMS arıyorsanız, menü yönetimi, modül yönetimi, kullanıcı yönetimi, yerleşik çok dilli destek vb.Gibi sistemlerle mükemmelleşirse, Joomla! tüm doğru kutuları işaretler! Sonuç olarak, Joomla! 2021, 2022 ve son on yılda olduğu gibi daha uzun yıllar boyunca eşit derecede güvenilir olacaktır.

Joomla! Yenilikçi Değil

Görsel tasarım, modern web'in ayrılmaz bir parçasıdır. Ve Joomla! ile tamamen işlevsel, harika görünümlü bir web sitesi elde edemeyeceğinizi söyleyen kişi muhtemelen hala geçmişte yaşıyor. Joomla! uzantıları ve şablonları en büyük avantajlarıdır. SP Page Builder , Helix çerçevesi, JoomShaper şablonları ve JCE , Akeeba Backup gibi uzantılar gibi popüler araçlar kanıtlanmış inovasyon örnekleridir.

Sınırlı Özelleştirme

Joomla! son derece özelleştirilebilir ve çalışmak için esnektir. Kafanızı Joomla! özellikleri ve ince ayarlarına sarmak için gelişmiş kodlama becerilerine sahip olmanız gerekmez. Herhangi bir Joomla! şablonunu temel CSS ile özelleştirebilir veya sayfa oluşturucuyu sürükleyip bırakabilir ve kendi başyapıtınızı oluşturabilirsiniz. Yönetici kontrol panelinizin Şablon Yöneticisinde, herhangi bir şablon dosyasını düzenleme ve görünümünü değiştirme seçeneğiniz vardır. KC Admin QuickIcons, Admin Menu Manager gibi ücretsiz uzantıları kullanarak arka ucun UX'ini özelleştirebilir ve geliştirebilirsiniz.

Joomla!, Eski Teknolojiye Dayalı (PHP)

Şaşırtıcı bir şekilde, bunu bile duyuyorsunuz. PHP modası geçmiş değil! Bu efsane, yeni teknolojilerdeki hype veya eski Joomla! sitelerinin düzensiz güncellemeleri ve bakımı nedeniyle ortaya çıktı. PHP'nin son sürümleri aslında diğer birçok sunucu tarafı kodlama dilinden daha hızlı, daha kararlı ve Joomla! & SP Page Builder ayrıca PHP 7.4 (bu yazıyı yayınladığımızda PHP'nin en son kararlı sürümü) üzerinde çalışabilir.

Sorun, bir site oluşturduğunuzda ve sürdürmek zorunda kalmadan bir ömür boyu süreceğini umduğunuzda ortaya çıkar. Ve bu, seçtiğiniz herhangi bir CMS için geçerlidir. Teknolojiye ayak uydurmak ve eski sürümlere güvenmekten kaçınmak için web sitenizi arada bir güncellemelisiniz.

Başlangıç Dostu Değil

Joomla'nın yeni başlayanlar için uygun olmadığı ve diğer CMS'lere kıyasla öğrenilmesinin zor olduğuna dair yaygın bir inanç vardır. Bu doğru mu? Cevap, ne tür bir acemi olduğunuza bağlı olacaktır. Bir web sitesi oluşturmak ve HTML ve CSS hakkında bilgi sahibi olmak için ne gerektiğini net olarak bilen bir acemi olabilirsiniz. Ya da, web geliştirme dünyasında tamamen yeni olan ancak bilgi geliştirmekle ilgilenen biri ​​olabilirsiniz.

Tüm Joomla! Web Siteleri Benzer Görünüyor

Ciddi anlamda!? Tüm temel Joomla! kurulumlarının kutudan çıktığı gibi aynı görünmesi, nihayet çevrimiçi olduklarında aynı görünecekleri anlamına gelmez. Bu CMS, Joomla! tarafından desteklenen herhangi bir web sitesinin görünümünü kontrol etmek için şablonlar kullanır ve tıpkı uzantılar (bileşenler, modüller) gibi, hem ücretsiz hem de ücretli olanlar da dahil olmak üzere yüzlerce Joomla! şablonu vardır. Dahası, SP Page Builder Pro'da önceden tasarlanmış  birçok sayfa düzeni de vardır.

Joomla!, Küçük İşletmeler İçin

Joomla! milyonlarca web sitesine güç veriyor ve dünyanın önde gelen birçok işletmesi Joomla'yı iş sitelerini oluşturmak için kullanıyor. IKEA, Barnes & Noble gibi şirketlerden medyaya, turizmden Michael Phelps gibi ünlü kişilere kadar, Joomla'ya çevrimiçi ortamda etkili bir varlık oluşturmak için birçok kişi güveniyor.

Sonuç olarak, Joomla!, herhangi bir boyuttaki herhangi bir işletme ve e-Ticaret için içerik oluşturmak, düzenlemek, yönetmek ve yayınlamak için kullanılabilir ve büyük miktarda trafiği kaldıracak kadar sağlamdır.

Joomla! Güvenli Değil

Gerçekten mi!? Joomla!, güvenilir bir sunucuda barındırılıyorsa diğer CMS'ler kadar güvenlidir. Hatta daha iyi olabilir. Hangi CMS'yi seçmeyi planlıyorsanız, her türlü güvenlik önlemini almanız ve yalnızca temel CMS'ye güvenmemeniz gerekir. Gerçek güvenlik tehditlerinin ve bulaşmaların yaklaşık %80'i, güncel olmayan uzantılar ve parola istismarlarının neden olduğu bir güvenlik açığından kaynaklanmaktadır. %100 güvenli bir web sitesi mevcut değildir, ancak aşağıdaki önlemler Joomla! sitenizi saldırıların çoğundan koruyabilir.

  • Joomla!, PHP, uzantılar ve eklentilerin düzenli olarak güncellenmesi
  • Barındırma sağlayıcınızı dikkatli seçin
  • SSL / HTTPS kullan
  • Hotlinking'i önle
  • 2 faktörlü kimlik doğrulamayla güvenli giriş
  • Güçlü şifreler kullanın
  • .htaccess güvenlik kuralları
  • Joomla! güvenlik (güvenlik duvarı) uzantıları

Sonuç

Bu yazıda, harika bir web geliştirme yazılımı olduğuna inandığımız için Joomla'ya olumlu bir ışık tutmaya çalıştık. Her şeye ve efsaneye karşı, Joomla!, bizimki de dahil olmak üzere milyonlarca kullanıcıya güven duymayı başardı, bu da Joomla'nın hâlâ alakalı olduğunun bir kanıtıdır. Web siteleri oluşturmak veya şablonlar ve uzantılar geliştirmek istiyorsanız, hepsini Joomla! ile yapabilirsiniz. Yorumlar bölümünde bu efsaneler hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin. İyi günler!

Kaynak: Joomshaper.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.