Güvenlik

Basit Güvenlik Kılavuzu - Bölüm 1

Basit Güvenlik Kılavuzu - Bölüm 1

Web sitenizin olası bir saldırıya uğraması ve devre dışı kalması sizleri mutlaka üzer. İnternet dünyası'nın kötü amaçlı kişiler ile dolu olduğu bir dünya da sizlerde basit ama etkili önlemleri alabilirsiniz.

Aşağıda sizlere vereceğimiz örnekler, Joomla! web sitelerinizi korumak ve mümkün olduğunca güvende tutmak içindir. Olası bir saldırıya maruz kaldığınızda, veya bir saldırıyı önlemek yada en az zararla kurtulmak için çeşitli tavsiyeler de bulunacağım.

1: Yedek Alın
Sitenizdeki önemli şeylerden birisi de yedek almaktır, mümkün olduğunca belirli periyotlar da sitenizin sık-sık yedeğini alın. Elinizde güncel bir yedeğin bulunması olası bir sorun veya saldırısı esnasında geri dönüş yapabilmenizi sağlar...

Yedek alma eklentisi olarak bizim sizlere tavsiyemiz "Akeeba Backup" yedek alma bileşenidir. Yedek alma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için Buradaki dersimize bakabilir, aldığınız yedeği geri yükleme işlemi için de Şuradaki dersimizi inceleyebilirsiniz.

2: Joomla! Son Sürümünü Kullanın
Deneyimli bir web site yöneticisi iseniz, yapmanız gereken ilk şey mutlaka Joomla! sitenizi en son sürüme güncellemek olmalıdır. Joomla! 3x sürümü ile birlikte güncelleme işleminin ne kadar kolay olduğunu sanırım anlatmaya gerek yok... Güncelleme işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için Buradaki dersimize bakabilirsiniz.

3: Joomla! Arka Uç Paneli Güvenliği
Bir hacker için belirgin şeylerden birisi de Joomla! admin paneline sızmaktır, bu nedenle standart kurulum esnasında kullanıcı adınızı "admin veya yönetici" olarak kullanmayın. Bu kullanıcı adları yeteri kadar basit olduğu gibi aynı zamanda güvensizdir, kendinize farklı ve zor bir kullanıcı adı belirleyin...

Administrator güvenliğini şifreli bir hale getirin, bildiğiniz gibi tarayıcınızın adres satırına siteadi.com/administrator yazdığınızda admin giriş paneli karşınıza gelir. Sunucu paneli üzerinden "administrator" dizini'ni şifre korumalı bir hale getirerek güvenliğinizi bir tık daha üst seviye'ye çıkartabilirsiniz.

Ayrıca Jooma! 3 serisi ile birlikte gelen yeni özellikler'den bir tanesi olan "İki Faktörlü Doğrulama" özelliğini de kullanarak güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Bu özelliğin nasıl kullanıldığını öğrenmek için Buradaki dersimizi inceleyebilirsiniz.

4: Gereksiz Uzantılar
Joomla! gelişmiş bir sistem olduğu gibi eklenti deposu da bir hayli geniştir. Standart Joomla! kurulumunda karşımıza bir takım bileşen, modül ve plugin'ler gelir... Fakat kimi zaman bu eklentiler yeteri kadar ihtiyacımızı karşılamaz, bu nedenle farklı arayışlar içine girerek değişik eklentileri sitemize yükleriz...

Sitemizde kullanmadığımız eklentileri çoğunlukla kaldırmayız yada kaldırmayı unuturuz, bu durum sitemiz için bir güvenlik riski oluşturacağından mutlaka kullanmadığınız eklentileri sitenizden kaldırın, ayrıca kullanmış olduğunuz eklentilerin de güncel sürümleri olup-olmadığını kontrol ediniz.

Yukarıda vermiş olduğum örnekler özellikle yeni kullanıcılar içindir, bir sonraki yazımızda orta seviye kullanıcılar için çeşitli bilgileri paylaşacağım.

NOT: Bu yazı magazine.joomla.org adresinde, Ofer Cohen’in "Simple Security Guide, Part 1" başlıklı yazısından çevrilmiştir.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.