Dersler

Akeeba Backup ile Yedek Alma

Akeeba Backup ile Yedek Alma

Bir web site yöneticisi için yedek alma işlemi çok önemli bir konudur, almış olduğumuz yedek kimi zaman kurtarıcımız olabilir. Sitelerimizde kimi zaman eklenti kaynaklı veya sunucu kaynaklı hatalar ile karşılaşabiliriz, bu gibi durumlar'da elimizdeki yedek can simidi gibidir...

Peki Joomla! sitelerimizde yedek alma işlemini nasıl yapabiliriz? Öncelikle yedek alma işlemi için bizim size önerdiğimiz ve birçok Joomla! kullanıcısı tarafından tercih edilen "Akeeba Backup" bileşeni'ni kullanmanızı öneriyoruz, bileşeni Şuradan indirebilirsiniz.

Bugün sizlere Akeeba Backup yedek alma bileşeni ile Joomla! 3 serisine sahip sitelerinizin yedeğini nasıl alabilirsiniz bunu anlatmaya çalışacağım.

ADIM 1: Öncelikle Akeeba Backup bileşenini yükleyin, daha sonrasında yapmanız gereken küçük bir ayar var... Bileşenin ana sayfasında bulunan "Ayarlar" menüsüne giriş yapınız.

Akeeba Backup ile Yedek Alma

ADIM 2: Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra "Gelişmiş Ayarlar" kısmında "Arşivleme Motoru" seçeneğini "ZIP biçimi" olarak seçin ardından sol üst köşede bulunan "Kaydet & Kapat" butonu'na basınız.

Akeeba Backup ile Yedek Alma

ADIM 3: Yine bileşenin ana sayfasında bulunan "Yedekleyin" menüsüne giriş yapıyoruz, bu kısıma giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir... Burada "Yedekleyin" butonu'na basarak yedek alma işlemine başlayabilirsiniz.

Akeeba Backup ile Yedek Alma

ADIM 4: Yedekleyin butonu'na bastığınızda karşınıza gelen ekran da yedekleme işlemi'nin başladığını göreceksiniz, yedek alma işlemi esnasında yedekleme işlemi bitene kadar başka bir sayfaya geçmemelisiniz.

Akeeba Backup ile Yedek Alma

ADIM 5: Yedekleme işlemi bittiğinde karşınıza aşağıdaki şekilde bir ekran gelecek, burada yedekleme işleminin tamamlandığına dair bir mesaj göreceksiniz. Alınan yedeği görmek için "Yedek Yönetimi" butonu'na basınız.

Akeeba Backup ile Yedek Alma

ADIM 6: Yedek yönetimi kısmına girdiğinizde karşınıza alınan yedek gelecektir, burada alınan yedek ile ilgili bir takım bilgileri görebilirsiniz. Dilerseniz almış olduğunuz yedeği bilgisayarınıza indirebilirsiniz, yapmanız gereken tek şey "İndirin" butonu'na basarak almış olduğunuz yedeği bilgisayarınıza indirmek.

Akeeba Backup ile Yedek Alma

NOT: Joomla'nın yeni bir sürümü çıktığında veya sitenizde herhangi bir değişiklik yapmanız söz konusu olduğunda, mutlaka sitenizin bir yedeğini alın.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.